„Dost bylo Fica.“ Na Slovensku se demonstrovalo za proevropské směřování

Desítky tisíc lidí po celém Slovensku vyšly do ulic na manifestace za proevropské směřování země. V Bratislavě dav lidí na náměstí u úřadu vlády skandoval hesla proti premiérovi Robertu Ficovi (Smer) už před začátkem akce. Její organizátoři z řad občanských aktivistů pak Fica poprvé vybídli, aby rezignoval na funkci ministerského předsedy. Páteční demonstrace byly nejmohutnější od jejich začátku loni v prosinci, vyplývá z odhadu organizátorů a médií. Zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan řekl, že akcí se zřejmě celkem zúčastnilo na sto tisíc lidí a v některých městech byla účast rekordní.

Organizátoři demonstrací uvádějí, že Fico svým jednáním a výroky ohrožuje demokratické principy, hodnoty nezávislosti a také pověst Slovenska, řekl zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan. Podle nich premiér „ve skutečnosti odklání zahraničněpolitické směřování Slovenska od Evropy směrem na východ, směrem k Rusku“.

Občanské sdružení Mír Ukrajině začalo svolávat demonstrace pod názvem „Slovensko je Evropa“ po prosincové schůzce Fica s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, jehož země před téměř třemi lety vojensky otevřeně napadla Ukrajinu. „Žádáme představitele státu, aby odmítli jakoukoliv spolupráci s Ruskem,“ zopakovali organizátoři protestu v Bratislavě jeden ze svých dosavadních požadavků. Dalšími jsou neměnit zahraničněpolitické směřování země, jednat transparentně a dodržovat zákony. K nim pak přidali nový – výzvu Ficovi, aby v zájmu budoucnosti Slovenska rezignoval.

Zmíněné sdružení svolalo demonstrace do zhruba dvou desítek měst, několik dalších shromáždění na stejné téma ohlásila jedna z neparlamentních stran. „Musíme se ohradit vůči tomu, jak se vláda chová, a chceme to vyjádřit pokojně, slušně, takže žádné útoky na úřad a tak dále neplánujeme,“ řekl Marián Kulich z iniciativy Mír Ukrajině.

Nahrávám video

Jen na manifestaci v Bratislavě, kde promluvil i český herec Boleslav Polívka, přišlo podle organizátorů kolem 60 tisíc demonstrantů, podle bezpečnostních expertů pak 35 až 40 tisíc, uvedl Šilhan. Lidé na zaplněném náměstí skandovali „Dost bylo Fica“ či „Odstoupit“.

Polívka ve svém proslovu řekl: „Nenechme si vzít demokracii, nenechme si vzít úsměv, nenechme si vzít svobodu.“ Přednesl výrok někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Slovensko a Česko jsou podle něj spojené nádoby a musejí držet spolu.

Podle Šilhana chtěli policisté zamezit střetům. „Na náměstí se proto chystali ve větším počtu. Přítomen měl být třeba prakticky celý antikonfliktní tým z Bratislavy. Hned vedle pódia pak vyrostl speciální stan na vyhodnocování záběrů z kamer,“ přiblížil.

Demonstrace za proevropské směřování Slovenska, 24. ledna 2025
Zdroj: ČTK/Václav Šálek

Agentura ČTK dodala, že například v Banské Bystrici přišlo na shromáždění podle odhadu přes deset tisíc lidí, v Prešově přes sedm tisíc, v Žilině více než šest tisíc, v Trnavě zhruba tři tisíce demonstrantů. V Košicích byla demonstrace už ve čtvrtek, podle organizátorů se jí zúčastnilo kolem 15 tisíc lidí. Občanské akce proběhly i v Kodani, Krakově nebo Praze, doplnil Šilhan.

Organizátoři plánují další manifestaci v Bratislavě na 7.února.

Vláda vzkázala, že proti demonstracím ani v budoucnu nechce zasahovat, pokud proběhnou v klidu a v rámci zákona. „Nebudeme proti protestujícím používat vodní děla, gumové projektily, ani zasahovat násilím proti protestujícím,“ napsal na Facebooku ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Hrozba vyhoštění

Fico už dříve několikrát zdůraznil, že závazky své země k Evropské unii a Severoatlantické alianci plní. Naopak mluvil o údajných zákulisních úmyslech organizátorů. Na páteční tiskové konferenci zmínil, že brzo dojde k vyhoštění některých zahraničních aktérů, více informací nesdělil. Zpravodaj Šilhan k tomu dodal, že z kontextu vyjádření premiéra vyplývá, že jde o některé aktivisty z řad lidí napojených na Ukrajinu.

Fico na jedné straně obyvatele Slovenska ujišťoval, že mají právo protestovat a manifestovat, zároveň ale dodal, že základem manifestací jsou lži.

„Na základě lží se vyvolávají emoce. V tomto případě ta, že se Slovensko chystá vystoupit z Evropské unie. To nikdo neřekl. Na základě těchto lží se vyvolává ovzduší potřeby shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor. Očekává se střet s bezpečnostními složkami, zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratický stát, protože se věci řeší silou,“ prohlásil Fico.

Slovenská informačná služba oznámila v úterý, že získala „závažné informace o dlouhodobém organizovaném vlivovém působení, jehož účelem je destabilizace Slovenské republiky.“ Dodala, že vzhledem k závažnosti obsahu a stupně utajení zprávy, není možné poskytnout bližší informace.

Fico v uplynulých dnech obvinil demonstranty, stejně jako opozici, z pokusu o státní převrat. Opoziční politici oponují, že Fico zneužívá tajné služby a slovními výpady se jen snaží zakrýt neschopnost řešit problémy země.

Vyjádření českého prezidenta k situaci na Slovensku

Český prezident Petr Pavel nevidí v současných protivládních protestech na Slovensku známky pokusu o státní převrat, jak o tom hovoří slovenský premiér Fico.

Podle Pavla byly dosavadní protesty poklidné a veřejnost na nich pouze vyjadřovala názor, že Slovensko patří na Západ, nikoliv na Východ.

„Takto bychom to také měli vnímat, protože žádné násilnosti se nikde neodehrály, žádné signály nějakého připravovaného převratu se také neuskutečnily a myslím, že bychom měli věci nazývat pravými jmény," řekl Pavel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump může zatím pokračovat ve výstavbě tanečního sálu, rozhodl Nejvyšší soud

Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa může prozatím pokračovat ve výstavbě tanečního sálu v Bílém domě. Soud tím pozastavil rozhodnutí nižší instance, které další výstavbu zablokovalo. Informuje o tom agentura Reuters. Trump páteční rozhodnutí soudu uvítal.
včeraAktualizovánoPrávě teď

V Chorvatsku zahynuli při pádu letadla z Česka dva lidé

V Chorvatsku zahynuli při pádu malého letadla z Česka dva lidé. K nehodě došlo poblíž přístavního města Zadar, těla byla nalezena ve večerních hodinách. S odkazem na místní úřady o tom informuje agentura AFP.
před 3 mminutami

Útočník s mečem zaútočil na švédskou střední školu, jeden člověk zemřel

Při útoku na školu ve švédském městě Fagersta v pátek odpoledne zahynul jeden člověk. Večer to podle agentur oznámila policie na tiskové konferenci. Další tři lidé utrpěli zranění, dva z nich jsou ve vážném stavu. Policie potvrdila, že podezřelým je osmnáctiletý muž, kterého zadržela. K útoku podle médií použil meč.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Polská policie zatkla muže, který prý plánoval atentát na čelné politiky

Polská policie zatkla třiadvacetiletého muže, kterého podezírá z toho, že plánoval atentát na čelné polské politiky a také k tomuto činu vyzýval. Informovala o tom v pátek polská média. Pokud mu policie trestné činy prokáže, bude mu hrozit až dvacet let vězení, uvedla stanice RMF24. Polské zpravodajské služby podle serveru Onet vyjádřily pochybnosti o reálnosti hrozby a kritizovaly média za senzacechtivé vykreslení celého případu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové zasáhli největší nákupní centrum v Kryvém Rihu, patnáct lidí zabili a 130 zranili

Rusové zasáhli v pátek odpoledne největší nákupní centrum v Kryvém Rihu v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Útok zabil nejméně patnáct lidí a dalších sto třicet zranil. V kritickém stavu je i několik dětí. Další lidé včetně několika dětí zemřeli po ruském útoku v Mykolajivské oblasti. Mrtví či zranění civilisté jsou po ruských náletech také v Chersonské, Záporožské a Charkovské oblasti. Cílem náletu ruských dronů byl i hraniční přechod mezi Ukrajinou a Moldavskem. Ukrajinské drony v noci zasáhly ropnou rafinerii Lukoilu poblíž ruského Permu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoIzraelští osadníci se vrátili do vyklizených vesnic na Západním břehu

Izraelští osadníci se po dvaceti letech vrátili do vesnic na Západním břehu, které nechala vyklidit tehdejší izraelská vláda. Obnovování a rozšiřování osad vyvolává kontroverze na mezinárodní úrovni. Naposledy tyto plány odsoudili lídři desítky západních zemí. Radikální osadníci nicméně mají zastání u některých členů současné izraelské vlády.
před 4 hhodinami

V Indii vzniká muzeum připomínající polské uprchlíky za druhé světové války

V indickém městě Valivade vzniká muzeum věnované tisícům polských uprchlíků, kteří během druhé světové války nalezli útočiště v Indii. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim, uvedl polský deník Dziennik Gazeta Prawna.
před 8 hhodinami

Rakousko a Finsko vyzvaly Itálii, aby přijímala zpět žadatele o azyl

Po Německu a Švýcarsku také Rakousko a Finsko požádaly Itálii, aby přijímala zpět žadatele o azyl v souladu s ustanoveními nového Paktu o migraci a azylu.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.