Ruský vůdce Vladimir Putin přijal slovenského premiéra Roberta Fica (Smer–SD), který je v Rusku na pracovní návštěvě. Podle ruské státní agentury TASS to v neděli oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Slovenský předseda vlády po jednání sdělil, že s Putinem hovořil o dodávkách plynu na Slovensko. O cestě prý předem informoval představitele EU. Fico je třetím premiérem členské země Evropské unie, který od začátku plnohodnotné invaze ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022 jednal s Putinem osobně v Rusku. Slovenská vláda se zatím k návštěvě nevyjádřila. Opozice ji tvrdě odsoudila.
Fico s Putinem jednal o plynu
Ruské televize odpoledne odvysílaly záběry ze začátku jednání mezi Putinem a Ficem, informovala agentura AFP. Agentura TASS uvedla, že Putin se slovenským premiérem naposledy bilaterálně jednal v roce 2016.
Fico po setkání na Facebooku informoval, že v Moskvě s Putinem hovořil o dodávkách plynu na Slovensko. Kvůli postoji Ukrajiny, která odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí Evropské unie i po 1. lednu, je pokračování dodávek prakticky nemožné, napsal Fico. Dodal, že představitele EU o cestě do Moskvy informoval už v pátek.
Podle mluvčího Kremlu se Moskva a Bratislava na nedělním setkání obou představitelů dohodly před několika dny.
Krátce po zahájení plnohodnotné invaze jednal s ruským prezidentem rakouský kancléř Karl Nehammer, a to v dubnu 2022. Jeho diplomatickou cestu označili tehdy někteří kritici za naivní. Letos v červenci navštívil Putina maďarský premiér Viktor Orbán. Návštěva vyvolala odsouzení ze strany Kyjeva a evropských lídrů. Předseda maďarské vlády cestu tehdy vysvětloval snahou o ukončení války na Ukrajině. Svoji výpravu do Moskvy nekonzultoval s Evropskou unií a vyrazil za Putinem na vlastní pěst jen několik dní poté, co Budapešť převzala půlroční předsednictví EU.
Maďarští představitelé jednali o dodávkách plynu v Rusku i nedávno. Maďarska se týká podobný problém s tranzitem jako Slovenska. S Putinem telefonicky hovořil v polovině listopadu německý kancléř Olaf Scholz.
Bratislava se pře s Kyjevem
O Ficově návštěvě Ruska se spekulovalo od konce týdne, protože srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že Fico se chystá jednat s Putinem o dodávkách plynu. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom.
Slovenský premiér už ve čtvrtek řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se kterým Fico jednal na okraj summitu EU v Bruselu, úplným odmítáním tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu poškozuje zájmy Slovenska. Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí, tedy ne z Ruska. V reakci na stížnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu přijde o peníze, ukrajinský prezident sdělil, že jeho země přichází o daleko více. Ukrajina se od února 2022 brání otevřené vojenské invazi ze strany Ruska.
Fico v listopadu oznámil, že se příští rok v květnu chystá do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, kam ho pozval Putin. Opoziční strany na Slovensku Ficovu chystanou cestu do Ruska kritizovaly. Fico už dříve řekl, že je připraven hovořit s Putinem a že po skončení války na Ukrajině chce obnovit standardní vztahy s Ruskem. Fico kritizuje protiruské sankce EU a vojenskou pomoc západních zemí Ukrajině.
Slovenská opozice návštěvu odsoudila
Slovenská opozice Ficovu návštěvu Moskvy ostře odsoudila. „Pokud premiérovi šlo o tranzit, měl jednat s ukrajinskou stranou, a ne dělat ze Slovenska nástroj ruské propagandy,“ sdělil šéf strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. „Fico je hanbou Slovenska,“ míní další opoziční strana Sloboda a Solidarita (SaS), která se obává, že Slovensko skončí v mezinárodní izolaci.
Cestu odmítla komentovat vládní strana Hlas–SD a nevyjádřil se k ní ani premiérův Smer. Podle slovenského Deníku N není jasné, nakolik byli Ficovi kolegové ve vládě informováni o jeho plánu jednat s Putinem.
Protest proti premiérovi kvůli jednání v Kremlu svolala na pondělní poledne před sídlo úřadu vlády v centru Bratislavy iniciativa Mír Ukrajině.