Rakouský energetický koncern OMV oznámil, že vypověděl smlouvu s Gazpromem o dodávkách zemního plynu. Ruské státní společnosti vyčítá opakované „závažné porušování“ kontraktu, který měl platit až do roku 2040, napsala agentura DPA. OMV zásobuje asi třicet procent rakouského trhu s plynem a jejím největším akcionářem je rakouská vláda. Ruský plyn dál odebírá Maďarsko či Slovensko.
Rakousko končí s ruským plynem od Gazpromu
Gazprom přestal dodávat plyn společnosti OMV v polovině listopadu. Stalo se tak poté, co rakouská firma pozastavila platby Gazpromu, aby získala částku, která jí byla přiznána v arbitráži. Soud OMV přiznal odškodné více než 230 milionů eur (5,8 miliardy korun).
Smlouvu uzavřenou mezi OMV a Gazpromem v roce 2006 zpočátku politici na obou stranách chválili, zároveň však čelila kritice pro svůj dlouhodobý charakter i podmínky. Kontrakt například stanovoval, že odběratel musí za plyn zaplatit i v případě, že ho neodebere. To bylo v rozporu se snahou Evropské unie rychle se zbavit závislosti na ruském plynu.
Aktuální situaci komentoval na síti X i rakouský kancléř Karl Nehammer, který zdůraznil, že ruský pokus udělat z energetiky zbraň „nezafungoval“. „Rakousko se nenechá vydírat Ruskem,“ prohlásil šéf vlády.
Alternativní dodavatelé
OMV, která v Rakousku plynem zásobuje výhradně průmyslové odběratele, vyloučila, že by v zemi mohl nastat nedostatek plynu. „Dnes můžeme čerpat z diverzifikovaného portfolia alternativních zdrojů plynu a zaručit tak našim zákazníkům bezpečnost dodávek,“ sdělil předseda představenstva OMV Alfred Stern.
Firma podle svého dřívějšího vyjádření má zajištěnou přepravní kapacitu z Německa a z Itálie, stejně jako dlouhodobé kontrakty s dalšími dodavateli plynu. Může dodávat i zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska a odebírat plyn z vlastní těžby v Norsku a Rakousku. Zásobníky plynu v Rakousku jsou podle společnosti naplněny přibližně z 85 procent.
Možný konec závislosti na Moskvě
Rakousko je jednou z mála evropských zemí, které byly dosud závislé na ruském plynu, zatímco většina Evropy už snížila dovoz po zahájení plnohodnotné ruské vojenské invaze na Ukrajinu z února 2022. Do Rakouska donedávna z Ruska přes Ukrajinu proudilo 7400 megawatthodin za hodinu, což odpovídá přibližně pěti terawatthodinám za měsíc.
Podle agentury Reuters by tak aktuální vývoj mohl signalizovat konec posledních dodávek ruského plynu do Evropské unie. Počítá se s tím, že na konci roku skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu, protože Kyjev nemá zájem na jejím prodloužení.