Dovoz ruského plynu do Česka prudce vzrostl

Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas.

Podle analytiků je hlavním důvodem současného trendu nižší cena ruského plynu na trhu, dovoz přes Německo prodražují přepravní poplatky. Jejich vliv na dovoz připustilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Úřad připomněl, že Česko už dříve Německo vyzvalo ke zrušení poplatků. Očekává, že se tak stane od začátku příštího roku. Následně předpokládá opětovný nárůst dovozu ze západu.

Dodávky plynu z Ruska do Česka začaly podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) výrazně klesat po zahájení ruské invaze na Ukrajině, po většinu loňského roku byly téměř na nule. Od loňského podzimu však podle dat začal podíl ruského plynu opět postupně stoupat. Stále však byl jeho podíl menšinový.

Letošní podíl přepravy z jednotlivých zdrojů se podle statistik Net4Gas celkem pravidelně den co den mění. V souhrnu však za většinu letošního roku platí poměr 55 procent dodávek plynu z Německa a asi 45 procent ze Slovenska. V listopadu jsou však čísla dodávek úplně odlišná. Podíl plynu, který přitekl ze Slovenska, tvoří více než 95 procent dodávek.

Například v pondělí přes Lanžhot, což je hlavní propojovací bod na hranicích se Slovenskem, přiteklo přes 151 gigawatthodin plynu, zatímco přes propojovací bod Brandov na severozápadě země jen něco málo přes pět gigawatthodin plynu. „V posledních týdnech jsme zaznamenali nárůst podílu dodávek plynu přes Slovensko, zatímco dodávky přes Německo klesly,“ potvrdil mluvčí Net4Gas Vojtěch Meravý.

„Nehraje se na ideály“

Upozornil na to, že společnost se jako provozovatel přepravní soustavy nezabývá obchodováním s plynem, a nemá tak vliv na to, odkud a kým je plyn do země dodáván. Nemůže tak ani potvrdit, že plyn ze Slovenska je čistě ruský. V minulosti však už tuzemské úřady opakovaně připouštěly, že ze slovenské strany teče převážně plyn z Ruska. Potvrzují to i odborníci.

„Přestože původ plynu nelze jednoznačně určit, s velkou mírou jistoty se dá předpokládat, že se jedná o plyn ruský,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Jako hlavní tranzitní zemi pro ruský plyn označila Slovensko také Barbora Formánková z EFG. Možnost, že slovenskou cestou teče ruský plyn, potvrdilo i ministerstvo. Podle informací úřadu ale neexistuje žádný dvoustranný kontrakt mezi českými obchodníky a Ruskem.

Západní cesta je v listopadu výrazně méně využívána. Přes Německo do Česka teče především plyn z Norska a také z nizozemského terminálu Eemshaven. Energetická společnost ČEZ v něm má do roku 2027 pronajatou část plovoucího terminálu na LNG, kde má k dispozici asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně. Za dva roky svého fungování terminál podle ČEZu přijal 43 lodí s plynem určeným pro Česko, které přepravily 3,86 miliardy metrů krychlových plynu, který pochází převážně ze zámoří. ČEZ zároveň opakovaně deklaruje, že nečerpá žádný plyn z Ruska.

Hlavním důvodem pro tak výrazný nárůst dodávek plynu je podle analytiků jeho cenová výhodnost. „Ruský plyn je levnější než alternativní zdroje. Jedním z hlavních důvodů jsou přepravní poplatky Německa. Ten v současnosti dosahuje na 2,5 eura za megawatthodinu. V mezinárodním obchodě s plynem se nehraje na ideály. Rozhoduje tvrdý byznys,“ uvedl Tyleček. Upozornil na to, že na ruský plyn nejsou uvaleny žádné sankce, takže postup obchodníků je legální. Podle Formánkové sice mají evropské země dostatečné zásoby plynu na zimu, nyní však na trhu vítězí cena.

Vliv poplatků za přepravu plynu přes Německo potvrdilo i ministerstvo průmyslu. „Česká republika spolu s dalšími členskými státy vyzvala Německo, aby tento poplatek zrušilo. Zrušení poplatku je projednáváno v německém parlamentu s očekávaným termínem ukončení jeho výběru s platností od 1. ledna příštího roku. Po jeho zrušení očekáváme opětovné zvyšování podílů dovozů přes Německo,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík. Zdůraznil, že i přes současný nárůst se Česko bez ruského plynu díky alternativním dodávkám ze západu obejde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 51 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o clech i sociálních sítích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o amerických clech a přemítali i nad otázkou, zda bude všechno dražší. Řeč přišla i na odpovědný život na sociálních sítích nebo na památníky a ideologie. I ty totiž rozdělují českou společnost. Debatovali šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek a módní návrhář Jan Černý.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Organizace tlačí na regulaci alkoholu

Dvacítka organizací včetně české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala politiky k omezení dostupnosti alkoholu. Navrhují regulovat reklamu nebo místa a dobu jeho prodeje. Cílem je snížit konzumaci, podle statistik totiž až desetina Čechů starších patnácti let denně nadměrně popíjí.
před 3 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 13 hhodinami

Státní podnik varuje před podvodným webem pro nákup dálničních známek

Řidiči by si měli dát pozor na podvodný web napodobující oficiální prodejní portál s dálničními známkami edalnice.cz. Podvodná stránka nemá s oficiálním webem nic společného. Obsahuje sice správný ceník, po zaplacení částky ale řidiči dálniční známku neobdrží. Na podvod upozornil státní podnik Cendis, který oficiální e-shop provozuje.
před 16 hhodinami

Evropa musí vůči Trumpovi postupovat jednotně, shodli se Rakušan a Bartoš

Nejistota kvůli obchodní válce vyvolané celní politikou Donalda Trumpa nepolevuje. Hosté Otázek Václava Moravce mluvili o evropské reakci na kroky amerického prezidenta, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) musí Evropa jednat jako soudržný celek. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může být Trump v některých krocích inspirací.
před 18 hhodinami
Načítání...