Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, uvedla podle agentur civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Úder potvrdila izraelská armáda, podle které byl areál používán Hamásem k plánování a provádění teroristických útoků.
Izrael udeřil na poslední funkční nemocnici v Gaze
Podle agentur zavolala před útokem jednomu z lékařů osoba, která se identifikovala jako příslušník izraelské armády a vyzvala k okamžité evakuaci. Stanice BBC uvedla, že mezi varováním a úderem uplynulo dvacet minut. V nemocnici se kromě pacientů a zdravotnického personálu nacházeli také lidé vysídlení boji, kteří v areálech nemocnic a škol hledají útočiště. Jeruzalémská diecéze, která nemocnici provozuje, útok odsoudila.
Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že před úderem podnikla kroky ke snížení civilních ztrát a materiálních škod. Militanti Hamásu podle ní areál používali k plánování a provádění teroristických útoků.
Za zavrženíhodné označil izraelské útoky proti zdravotnickým zařízením v Pásmu Gazy britský ministr zahraničí David Lammy, podle kterého tyto údery zhoršily přístup ke zdravotní péči v oblasti. „Diplomacií, ne dalším krveprolitím, dosáhneme trvajícího míru,“ dodal.
Izrael v neděli udeřil také ve městě Dajr Balah, píše agentura AP s odvoláním na pracovníky tamní márnice, podle kterých v důsledku útoku zahynulo sedm lidí.
Nemocnice al-Ahlí byla zasažena už v minulosti
Nemocnice al-Ahlí je jedinou nemocnicí, která je ve městě Gaza stále v provozu. Úder na areál této nemocnice v říjnu 2023 zabil stovky lidí. Izrael a Spojené státy tehdy obvinily uskupení Palestinský islámský džihád, že nemocnici zasáhla jím vypálená raketa. Palestinská strana toto tvrzení odmítla a z útoku vinila izraelskou armádu.
Jeruzalém zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku Hamásu a jeho spojenců na jih Izraele v říjnu 2023, při němž ozbrojenci zabili přes dvanáct set lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí.
Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito nejméně 50 933 Palestinců, přičemž od 18. března bylo zabito 1563 Palestinců. Údaje nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.