Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma
Obsazením koridoru Morag, který od sebe zcela odděluje oblasti měst Chán Júnis a Rafah, izraelská armáda zcela izoluje Rafah a jeho okolí a rozšiřuje tak na jihu Pásma Gazy nárazníkovou zónu na šířku asi pěti kilometrů. Toto území vymezené na severu koridorem Morag a na jihu podél egyptských hranic takzvaným Filadelfským koridorem tvoří přibližně pětinu celkové rozlohy Pásma Gazy.
Kac sdělil, že izraelská armáda brzy rozšíří své bojové operace do dalších částí Pásma Gazy, a dodal, že obyvatelé města Bajt Hánún na severu oblasti se již evakuují a že armáda obsazením tohoto prostoru rozšíří další z nárazníkových zón. Mluvčí armády mezitím vyzval k evakuaci obyvatele Chán Júnisu, a to poté, co byly z oblasti vypáleny tři rakety na Izrael, které byly ale před dopadem zneškodněny.
„Hamás není schopný chránit obyvatele ani území. Vůdci Hamásu se se svými rodinami skrývají v tunelech a v luxusních hotelech (...) a využívají vás jako rukojmí,“ cituje server The Times of Israel prohlášení ministra. „Je čas povstat, zbavit se Hamásu a propustit všechna izraelská rukojmí. To je jediná cesta k ukončení války,“ dodal Kac.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku Hamásu a jeho spojenců na jih Izraele v říjnu 2023, při němž ozbrojenci zabili přes dvanáct set lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem zabito nejméně 50 912 Palestinců, přičemž od 18. března bylo zabito 1542 Palestinců. Data nelze nezávisle ověřit.
Souvislost se svátkem Pesach
Blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek upozornil na souvislost kroků Jeruzaléma se svátkem Pesach. Ten v Izraeli začal v sobotu a podle Borka ho lze úrovní niterního prožívání srovnat se Štědrým dnem v Česku. „Během soboty byla z Gazy vyslána salva tří raket na jednu z pohraničních vesnic. Není to náhodou, je to evidentně kalkulováno,“ míní zpravodaj, podle něhož nelze vyloučit, že budou následovat i další salvy.
„Izrael si je vědom, že dnešní (sobotní) den má význam i pro domácí populaci. Lidé by měli prožít svátky maximálně v klidu a nemělo by do nich zasáhnout něco typu raketových salv,“ pokračoval Borek, podle kterého má izolování Rafahu, rozšíření nárazníkové zóny a vyjádření izraelského ministra obrany vytvořit dojem, že „hrozba ze strany Hamásu a raket, které naruší svátek, bude konfrontována velice asertivním, tvrdým a robustním způsobem“.
Jednání v Káhiře
Delegace Hamásu mezitím v sobotu zamířila do Káhiry, aby s egyptskými prostředníky jednala o novém příměří v Pásmu Gazy. Hamás prozatím neobdržel žádné nové návrhy na příměří, řekl v Káhiře agentuře AFP nejmenovaný zdroj z hnutí. „Doufáme, že na schůzce bude dosaženo skutečného pokroku směrem k dosažení dohody o ukončení války, zastavení agrese a zajištění plného stažení okupačních sil z Gazy,“ dodal zdroj.
K situaci v oblasti se vyjádřila také OSN. „Mezi 18. březnem a 9. dubnem 2025 bylo provedeno 224 izraelských úderů na obytné domy a stany pro vysídlené osoby,“ řekla v Ženevě mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová s tím, že její úřad zaznamenal a potvrdil 36 úderů, jejichž oběťmi „byly prozatím výhradně ženy a děti“. Podle mluvčí jednání Izraele ohrožuje možnost Palestinců nadále žít v oblasti Pásma Gazy, píše agentura AFP.