Moskva: Syrská armáda vytlačila Islámský stát z Palmýry

Syrská armáda opět plně ovládla historické město Palmýru. Tvrdí to Rusko i organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Zprávu oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Teroristé z Islámského státu (IS), kteří město v prosinci znovu dobyli, se z města zcela stáhli. Na straně syrské armády bojují její ruští spojenci a také šíitské milice podporované Íránem.

Dobytí města oznámil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ministr obrany Sergej Šojgu, uvedl kremelský mluvčí. Armáda damašského režimu obsadila historické město za pomoci ruských náletů, dodal.

Také organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi monitoruje z Londýna, uvedla, že radikálové z IS se z města zcela stáhli. Syrští vojáci ale postupují na vyklizené území na předměstích jen velmi pomalu, neboť je na něm nastražená řada výbušnin. Podle SOHR se IS stáhl také z letiště u Palmýry.

obrázek
Zdroj: ČT24

Bojovníci IS obsadili Palmýru v květnu 2015 a drželi ji do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek, zpět město dobyli loni v prosinci.

Bojuje se i na dalších místech

V Sýrii zuří boje také východně od Aleppa a v Dajr az-Zauru, kde vláda kontroluje enklávu, zatímco ostatní území má v rukou IS.

Nepřehledná je rovněž situace na severu, kde se do bojů vložilo Turecko. Vojenské skupiny působící v okolí města Manbidž oznámily, že se podařilo díky ruskému prostřednictví dohodnout na tom, že vesnice v okolí Manbidže budou předány syrské vládě. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu to ale popřel.

Turecko se nedávno zasadilo o porážku IS ve městě Al-Báb a ohlásilo, že bude postupovat do Manbidže, který mají v rukou kurdské jednotky. Jsou součástí koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), kterou podporují Spojené státy a která bojuje na syrském severu.

Cavusoglu řekl, že turecké oddíly se přesunou k Manbidži a nebudou váhat zaútočit na Kurdy. Znovu vyzval USA, aby přestaly kurdským jednotkám poskytovat podporu. Vojenská operace v Manbidži podle ministra ještě nebyla zahájena.

Ženevské mírové rozhovory

V Ženevě pokračuje diplomatické úsilí o řešení syrské krize. Rozhovory začaly před týdnem a prostředníkem mezi vládní a opoziční delegací je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Šéf opoziční delegace Násir Harírí podle agentury AP řekl, že by se v pátek měla konat závěrečná ceremonie a že by se všechny strany měly k rozhovorům vrátit za týden. Dosud se jednalo hlavně o programu rozhovorů.