Mladík na Slovensku se po polibku s přítelem stal terčem útoku, utrpěl zranění

Devatenáctiletého mladíka na jihu Slovenska napadl a zranil neznámý útočník poté, co se políbil s přítelem. Incident, který potvrdila policie, se podle médií stal minulý týden a oběť útoku podstoupila operaci. Před dvěma týdny došlo ve slovenské metropoli k homofobní vraždě dvou lidí, která u veřejnosti vyvolala vlnu solidarity s komunitou LGBT+.

Podle policie v Nitře chlapce útočníci zkopali za to, že dal polibek jinému chlapci. Případ policie prověřuje jako podezření z výtržnictví.

Nemocnice uvedla, že přijala pacienta se zraněním čelisti. Jeho stav si vyžadoval operaci. „Operace byla úspěšná, pacient je stabilizovaný a v nejbližších dnech bude propuštěný do domácí léčby,“ uvedla podle policie mluvčí Univerzitní nemocnice Bratislava Eva Kliská. 

Od vraždy u bratislavského gaybaru Tepláreň (Teplárna) nejde v zemi o první incident vůči lidem jiné než heterosexuální orientace. Podle slovenských médií čelil v jedné z bratislavských restaurací slovním útokům od jiného hosta homosexuální pár, který se políbil.

V Bratislavě se ve čtvrtek v podvečer očekává další shromáždění proti nenávisti.

Podpořit požadavek zrovnoprávnění LGBT+ osob a zlepšení jejich ochrany přišli ve čtvrtek lidé do centra slovenské metropole na shromáždění nevládních organizací. Akce měla zároveň uctít oběti nedávné homofobní vraždy před bratislavským gaybarem. Účast na shromáždění byla menší než na podobné vzpomínkové akci, které se zhruba před dvěma týdny zúčastnily v Bratislavě tisíce lidí.

Majitel gaybaru Tepláreň Roman Samotný přečetl požadavky několika desítek nevládních organizací a občanských sdružení, které by uvítaly například uzákonění životních partnerství, včetně možnosti osvojení dítěte jednoho z partnerů druhým partnerem. Vybídl veřejnost, aby tyto požadavky prostřednictvím internetu podpořila. Před klubem Tepláreň tento měsíc útočník zastřelil dva mladé muže a další ženu postřelil, střelec později podle dosavadních informací spáchal sebevraždu.

Slovenská sněmovna zmíněnou vraždu, kterou policie vyšetřuje jako teroristický útok, sice usnesením minulý týden odsoudila, poslanci ale následně odmítli návrh zákona z dílny už opoziční strany Svoboda a Solidarita na zavedení partnerských svazků do právního řádu země. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič pak dal najevo, že vládní koalice v souladu s programovým prohlášením kabinetu připraví pouze úpravu majetkových práv osob, jež žijí ve společné domácnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Drancovat oceány je šílenství, burcoval Macron

Pět desítek státníků se sjelo do Nice. Mají se shodnout na sérii opatření proti znečišťování a drancování světových moří. Jejich hostitel, francouzský prezident Emmanuel Macron, vyzývá k ratifikaci mezinárodní dohody, která by třicet procent hladiny oceánů zaštítila nejpřísnější ochranou. „Je naprosto šílené drancovat místa, která ani neznáme. Je to naprosté šílenství!“ uvedl Macron. Jedním z cílů summitu je také zastavení některých praktik včetně vlečného rybolovu, kdy lodí tažená síť ničí mořské dno.
před 4 mminutami

Napětí v Los Angeles sílí. Trump vyzval k zatýkání protestujících

Tisíce lidí v Los Angeles už třetí den v řadě protestovaly proti imigrační politice Donalda Trumpa. Policie proti nim použila slzný plyn a gumové projektily. Protestující zapalovali auta a blokovali klíčové silniční tahy. Trump proti nim povolal Národní gardu a nevyloučil nasazení námořní pěchoty. Vyslání gardistů označila skupina opozičních demokratů za alarmující zneužití moci ze strany prezidenta. Kalifornie se chce kvůli tomu obrátit na soud. Také v San Franciscu policisté při protestech zatkli asi šedesát lidí včetně několika mladistvých.
06:15Aktualizovánopřed 14 mminutami

Je třeba posílit protivzdušnou obranu o 400 procent, řekl Rutte

Posílit protivzdušnou a protiraketovou obranu o 400 procent je podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho prioritou Aliance. Přednesl ji v Londýně po setkání s britským premiérem Keirem Starmerem. Rutte očekává, že účastníci nadcházejícího aliančního summitu v Haagu na konci června schválí zvýšení výdajů na obranu na pět procent HDP.
před 32 mminutami

Izrael přiměl loď s Gretou Thunbergovou mířící ke Gaze změnit směr

Loď s Gretou Thunbergovou a dalšími aktivisty mířící k Pásmu Gazy s humanitární pomocí byla přesměrována do izraelského přístavu Ašdod, kam by měla připlout ještě během pondělí. Oznámilo to nad ránem izraelské ministerstvo zahraničí, podle něhož je posádka lodi Madleen v pořádku a z Izraele se dostane zpět domů. Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC) krátce před tím uvedla, že loď obsadili vojáci, informovala agentura Reuters.
05:58Aktualizovánopřed 48 mminutami

V San Franciscu policie zatkla desítky demonstrantů proti ICE

Při protestech proti imigrační politice administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zatkla policie v San Franciscu asi šedesát lidí včetně několika mladistvých. Stovky demonstrantů se v tomto severokalifornském městě shromáždily před kancelářemi Úřadu pro imigraci a cla (ICE) na protest proti imigračním raziím a na podporu už několik dní pokračujících demonstrací v Los Angeles.
15:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko a Ukrajina zahájily výměnu válečných zajatců

Ukrajina a Rusko informovaly o zahájení nové výměny válečných zajatců. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že bude v několika fázích pokračovat i v nadcházejících dnech. Do vlasti se podle něj vracejí zranění nebo mladší 25 let. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že se jedná o první část výměny, která byla dohodnutá mezi ruskými a ukrajinskými zástupci minulé pondělí v Istanbulu. Počty zatím Moskva ani Kyjev neupřesnily.
16:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

WSJ: Trump tlačí na zmírnění návrhu „zdrcujících“ protiruských sankcí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačí na republikánského senátora Lindseyho Grahama, aby výrazně zmírnil svůj návrh zákona o protiruských sankcích. Píše to web listu The Wall Street Journal (WSJ). Graham o své předloze, jejíž součástí jsou pětisetprocentní cla, mluví jako o „zdrcující“. Bílý dům se snaží napravit vztahy s Moskvou, místo aby ji trestal za pokračující invazi na Ukrajinu, píše WSJ.
před 5 hhodinami

Putin schválil novou námořní strategii Ruska

Ruský vládce Vladimir Putin schválil novou námořní strategii, jejímž cílem je plně „obnovit“ pozici Ruska coby velmoci na moři. Podle agentury Reuters o tom informoval poradce Kremlu Nikolaj Patrušev. Putin podle něj podepsal dokument nazvaný Strategie pro rozvoj ruského námořnictva do roku 2050 na konci května.
před 7 hhodinami
Načítání...