Konzervativci přišli ve Walesu o mandát. Johnsonovi to kazí brexitové plány

Události: Johnson má většinu jednoho jediného hlasu (zdroj: ČT24)

Britští konzervativci utrpěli první volební porážku po nástupu nového premiéra Borise Johnsona. Ve čtvrtečních doplňovacích volbách do Dolní sněmovny ve Walesu přišli o své dosavadní křeslo, které získali prounijní liberální demokraté. Johnsonova menšinová vláda podporovaná severoirskými unionisty (DUP) tak bude mít v parlamentu ještě o něco složitější pozici při snaze vyvést zemi z Evropské unie za jakýchkoli okolností.

Konzervativní poslanec Chris Davies, kterého letos odvolali voliči pomocí petice, neuspěl s druhým pokusem dostat se do sněmovny za velšský volební obvod Brecon a Radnorshire. Porazila jej favorizovaná liberální demokratka Jane Doddsová, která v obvodu s více než 50 tisíci voliči získala 13 826 hlasů (43,5 procenta).

Milan Kocourek: Brexit je nejkontroverznějším tématem britské poválečné politiky (zdroj: ČT24)

Druhý Davies dostal 12 401 hlasů (39 procent), daleko za ním skončili kandidáti Strany pro brexit (10,4 procenta) a labouristů. Nejsilnější opoziční strana získala jen 5,3 procenta hlasů a oproti předcházejícím volbám v roce 2017 si pohoršila o více než 12 procentních bodů.

Zcela propadla Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která dostala jen 0,8 procenta hlasů. Volilo ji dokonce méně lidí než satirickou stranu, za níž kandidovala žena pod přezdívkou lady Lily Růžová.

Jane Doddsová a šéfka liberální demokracie Jo Swinsonová
Zdroj: Rebecca Naden/Reuters

Nová poslankyně půjde za premiérem

Jane Doddsová ve své první řeči po zvolení slíbila, že jako první po zvolení najde premiéra Johnsona a řekne mu, aby „si přestal hrát s budoucností našich obcí a vyloučil brexit bez dohody“.

„Smrskávající se většina hlasů Borise Johnsona je jasným dokladem toho, že nemá mandát vybourat nás z EU,“ reagovala na výsledky hlasování vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová, jejíž strana má nyní v 650členné komoře 13 poslanců.

„Udělám vše pro to, abych zastavila brexit a nabídla alternativní, pozitivní vizi… Máme teď v parlamentu o jednoho zástupce více, který bude hlasovat proti brexitu,“ dodala Swinsonová, pro kterou je vítězství ve velšském obvodu prvním úspěchem ve funkci šéfky strany, do které nastoupila teprve minulý týden.

Agentura Reuters nicméně upozornila, že navzdory vítězství prounijních liberálních demokratů je počet hlasů, které získaly strany podporující brexit, v kombinaci vyšší než množství hlasů pro strany prounijní. Dvě strany, které se staví proti brexitu, Zelení a nacionalistická Plaid Cymru, ovšem do voleb nevyslaly své kandidáty, aby prounijní tábor netříštily.

Johnson se nemůže spolehnout ani na své poslance

Johnsonovi se tím komplikuje již tak složitý plán vyvést Británii z Unie na konci října i za cenu případného odchodu bez dohody.

Konzervativci totiž mají nyní v Dolní sněmovně 310 hlasujících poslanců, přičemž jejich menšinový kabinet spoléhá na podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) a jejích deseti zákonodárců.

Opoziční strany dají po zvolení Doddsové dohromady 319 hlasů, takže vládní většina se ztenčila na jeden hlas. Případnému divokému odchodu z EU se přitom chystá zabránit i řada poslanců Johnsonovy strany.