Johnsonův plán k nové dohodě nepovede, oznámila Evropská komise

Členské země Evropské unie se shodly, že alternativní podoba takzvané irské pojistky, kterou tento týden předložila Velká Británie, nepovede k uzavření nové brexitové dohody. Podle britských médií to uvedla Evropská komise. Premiér Boris Johnson na Twitteru zopakoval, že jeho země opustí evropský blok 31. října, a podle deníku The Daily Telegraph doufá, že dojednání dalšího odkladu brexitu by zablokovalo Maďarsko.

Londýn tento týden navrhl zbytku EU náhradu stávající verze opatření známého jako irská pojistka, které je nejspornějším bodem brexitové dohody třikrát odmítnuté britským parlamentem.

Unijní lídři následně vyjadřovali výhrady mimo jiné kvůli tomu, že plán počítá se vznikem celní hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Evropská komise nicméně ihned nabídku ze stolu nesmetla.

Nizozemský premiér Mark Rutte v sobotu šéfovi britské vlády Borisu Johnsonovi sdělil, že pro sedmadvacítku je nepřijatelná taková dohoda, která by vytvářela celní hranici v Irsku. „Ohledně britských návrhů zůstávají důležité otázky,“ napsal Rutte na Twitteru po telefonickém rozhovoru s šéfem britské vlády.

Podle Komise není o čem jednat

Prohlášení Komise nasvědčuje tomu, že unijní sedmadvacítka nehodlá na základě návrhu zahájit plnohodnotné vyjednávání o úpravě připravené rozvodové dohody. Píše se v něm, že hlavní brexitový vyjednavač Komise Michel Barnier ve čtvrtek britský plán projednával s diplomaty, přičemž „členské země se shodly, že britské návrhy neposkytují základ pro uzavření dohody“. Další „možnost detailně prezentovat své návrhy“ tak bude mít Británie v pondělí. 

Deník The Times napsal, že EU odmítla britskou žádost o víkendové kolo brexitových jednání. „Kdybychom se sešli k rozhovorům o víkendu, vypadalo by to, že jde o skutečné vyjednávání,“ uvedl nejmenovaný unijní diplomat. „Od toho jsme ještě hodně daleko. Musíme rychle vyhodnotit, zda je tady možnost tuhle mezeru překonat,“ dodal zdroj The Times.

Jan Jůn: Nevím, zda se informaci o podpoře Maďarů dá věřit (zdroj: ČT24)

Johnson chce odejít za každou cenu, doufá v pomoc Maďarska

Do platného termínu britského odchodu z EU zbývá 26 dní a britská vláda navzdory zákonu schválenému minulý měsíc slibuje, že při ztroskotání jednání s Bruselem nastane na konci měsíce scénář brexitu bez dohody.

„Nová dohoda nebo žádná dohoda, ale žádný odklad,“ napsal v pátek na Twitteru premiér Johnson, ačkoli z nových vládních dokumentů předložených skotskému soudu vyplývá, že ministerský předseda by EU za podmínek stanovených zákonem o posunutí termínu brexitu požádal.

The Daily Telegraph napsal, že Johnson v tomto směru doufá v pomoc ze strany Budapešti. Podle zdrojů deníku britští ministři požadují od maďarské vlády ujištění, že by žádost o odklad brexitu vetovala.

„Dá se to považovat za pokusný balonek brexitářů. Většina mých kolegů novinářů zde v Londýně považuje deník The Telegraph za orgán skupiny velmi tvrdých brexitářů známých pod zkratkou ERG. Takže nevím, zda se tomu dá věřit. Na druhou stranu deníku The Times jeden z ministrů sdělil, že si nedovede představit, že by chtěl maďarský premiér Viktor Orbán ztratit tolik politického kapitálu, aby se za Johnsona postavil,“ uvedl publicista Jan Jůn.

Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU.