Johnson prosazuje brexit bez dohody a nemá jasný plán, obává se po schůzce šéfka skotské vlády

Johnson nepřesvědčil Skoty o tom, že bude usilovat o dohodu s Unií (zdroj: ČT24)

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová se domnívá, že nový britský premiér Boris Johnson usiluje o brexit bez dohody. Prohlásila to po setkání v Edinburghu. Londýn podle ní nemá jasný plán, jak s Evropskou unií vyjednat nové podmínky odchodu. Skotsko proto pokračuje v přípravách na nové referendum o nezávislosti. Johnson přitom zdůraznil, že chce novou dohodu s Unií, a Brusel vyzval ke spolupráci. Ten však odmítá o dokumentu znovu diskutovat.

Nový premiér trvá na tom, že Velká Británie musí EU opustit do stanoveného data 31. října, a v zemi tak sílí přípravy na odchod bez dohody. Libra vůči dolaru mezitím v důsledku nejistoty kolem brexitu klesla nejníže za uplynulých 28 měsíců, upozorňuje BBC.

„Skotský lid nehlasoval pro vládu toryů, nehlasoval pro nového premiéra, nehlasoval pro brexit a zcela jistě nehlasoval pro katastrofický brexit bez dohody, který nyní plánuje Boris Johnson,“ řekla Sturgeonová, jež v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z Unie stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska. To z roku 2015 se pro setrvání v království vyslovilo více než pětapadesáti procenty hlasů.

Londýn „hledí směrem ven“

Johnson ve Skotsku uvedl, že se domnívá, že bude možné uzavřít novou dohodu, ale zároveň považuje za odpovědnost kabinetu připravit se na variantu bez dohody, pokud by nebyla jiná možnost. Ministerský předseda rovněž řekl, že Spojené království „hledí směrem ven“ a že jeho vláda je připravena pro novou dohodu „ujít 1000 mil navíc“.

„Brexitová dohoda (premiérky Mayové) je mrtvá. Musíme se jí zbavit. Je ale prostor pro novou dohodu. Dáme našim přátelům velmi jasně najevo – dnes budeme hovořit s Iry – jaké jsou limity a co chceme udělat. Jsme přesvědčeni, že díky dobré vůli na obou stranách to dva zralé politické subjekty, Velká Británie a EU, dokážou,“ uvedl Johnson.

„Myslím si, že ať už Boris Johnson říká o vyjednání nové dohody cokoli, tak ve skutečnosti usiluje o tvrdý brexit, protože taková je logika tvrdého postoje, který zaujal. Myslím si, že je to extrémně nebezpečné pro Skotsko a celé Spojené království,“ reagovala Sturgeonová.

Johnson také oznámil vytvoření investičního fondu na podporu hospodářského rozvoje Skotska, Walesu a Severního Irska, ze kterého by mělo být možné čerpat až 300 milionů liber (8,5 miliardy korun).

Skotský ministr financí Derek Mackay ale prohlásil, že nejde o Johnsonův počin, s tím že fond byl předmětem jednání už za předchozí vlády. Nového premiéra nyní ještě čeká návštěva Walesu a Severního Irska.