Jak Ukrajinci postupují, ruské represe rostou. Někteří okupanti se ale chtějí vzdát, řekla ČT Humenjuková

8 minut
Studio ČT24: Natalija Humenjuková o současné situaci na jihu Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Ukrajinské síly postoupily na jižní frontě dle noční zprávy tamního velení o dvanáct kilometrů a znovudobyly přes 500 kilometrů čtverečních okupovaného území. Ukrajinští vojáci také osvobodili třináct osad, pět z nich považují za zajištěné a bezpečné. Spolupracovnici ČT Vitaliji Tokarčukové to řekla vedoucí koordinačního tiskového centra obranných sil jižní Ukrajiny Natalija Humenjuková. Podle ní některé ruské oddíly vyhledávají kontakt na ukrajinská vojska, aby se mohly vzdát a přejít do zajetí.

Zajištěné a bezpečné jsou podle Humenjukové obce Vysokopilja, Bilohirka, Suchyj Stavok, Novovoznesenke a Myroliubivka. „Probíhá tam dekontaminace, odminování, vyhledávání potenciálních záškodníků a likvidace důsledků bojové činnosti,“ uvedla s tím, že do pomoci se kromě armády zapojili i dobrovolníci a místní obyvatelstvo.

Osvobozené území je dle Humenjukové po odchodu ruské armády ve velmi špatném stavu, civilisty údajně Rusové používají jako živý štít. „Vše je zničeno, vše rozkradli. (…) Jak my postupujeme dopředu, represe stoupají, unášejí ženy, muže odváží neznámo kam,“ líčí mluvčí.

Civilistům prý ruští vojáci zabavují osobní auta a využívají je pro přepravu vojenského materiálu.

Někteří Rusové chtějí do zajetí, říká Humenjuková

Humenjuková ČT řekla, že v průběhu dvou týdnů ukrajinské síly zlikvidovaly 1088 ruských vojáků, 508 jednotek pancéřové techniky, 134 dělostřeleckých systémů, dvacet salvových raketometů, 122 tanků, sedmdesát muničních skladů, třináct bezpilotních letounů, dvě letadla a dva vrtulníky.

„Děláme vše, abychom posílili své pozice na frontové linii. Máme zprávy o tom, že některé oddíly nepřátelských sil vyhledávají kontakt na naši armádu, aby mohly přejít na naši stranu a přejít do zajetí v souladu s humanitárním mezinárodním právem,“ přibližuje.

Podle jejích slov se ruské síly snaží postavit improvizovaná přemostění přes řeku Dněpr a obnovit tak zásobování vojenským materiálem. „My jim neumožníme, aby se hnuli z místa, kontrolujeme je pomocí palby,“ sdělila. Ruské jednotky mají problémy s nefunkční technikou, ale určité rezervy jim dle Humenjukové zůstávají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 26 mminutami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
před 2 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 8 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 8 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 8 hhodinami

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...