Izraelská armáda zničila dům vůdce Hamásu v Pásmu Gazy. Pokračuje prohledávání nemocnice Šífa

Izraelská armáda uvedla, že při leteckém úderu zničila na severu Pásma Gazy dům vůdce teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji, který trvale žije v Kataru. Pokračovala také v prohledávání nemocnice Šífa, kde podle ní měl své velitelství Hamás. Podle reportérky BBC vojáci na místě našli vedle zbraní a munice také laptopy se záběry rukojmí. Izraelská armáda tvrdí, že v areálu našla rovněž vstup do tunelu Hamásu. Oblast jižního Izraele nedaleko hranic s Gazou navštívil šéf diplomacie EU Josep Borrell, který Izrael vyzval, aby se v reakci na brutální útok Hamásu ze 7. října „nenechal pohltit hněvem“.

Izraelští vojáci při razii v uprchlickém táboře Šatí poblíž města Gaza, kde Haníjův dům stál, objevili a zničili velké množství zbraní, napsal deník Ha’arec.

Hamás podle serveru The Times of Israel už před oznámením izraelské armády uvedl, že letectvo zasáhlo dva domy, které patřily Haníjovi a jeho rodině. Ty stojí v táboře Šatí, který je Haníjovým rodištěm. Podle izraelské armády byl Haníjův dům využíván jako místo schůzek vysokých představitelů teroristického hnutí.

Při pozemní operaci v uprchlickém táboře ležícím u pobřeží Středozemního moře izraelští vojáci z pozemních jednotek objevili velké množství zbraní a vybavení, které podle armády patřily námořním silám Hamásu. Kromě střelných zbraní a výbušnin byla nalezena i potápěčská výstroj, uvedly izraelské ozbrojené síly podle agentur.

Prohledávání nemocnice Šífa

Izraelská armáda pokračovala v prohledávání nemocnice Šífa v Pásmu Gazy, kde mělo podle ní velitelství hnutí Hamás. Informaci o nalezených fotografiích a videích se záběry rukojmích sdělila armáda reportérce BBC, která byla mezi prvními novináři vpuštěnými do nemocnice den poté, co do objektu ve středu pronikli izraelští vojáci. Izraelské speciální jednotky zavedly tým BBC do místnosti určené pro vyšetření magnetickou rezonancí a ukázaly novinářům asi patnáct nalezených zbraní, munici, neprůstřelné vesty a granáty. 

Izraelská armáda uvedla, že objekt nadále „diskrétně, trpělivě a pečlivě“ prohledává. Žádní vojáci ani zdravotníci přitom podle ní nebyli zraněni. Později zveřejnila video, které podle ní zachycuje vchod do tunelu Hamásu v nemocničním komplexu Šífa. Na místě také našla auto plné zbraní, tvrdí armáda.

Lékaři v Šífě tvrdí, že již několik dní pracují bez elektřiny, bez jídla a bez vody a že v důsledku otřesných podmínek umírají těžce nemocní i novorozenci. V nemocničním komplexu se také ukrývají lidé, kteří kvůli bojům museli opustit své domovy. Podle ředitele nemocnice na místě zůstává přes 650 pacientů, pět stovek zaměstnanců a pět tisíc vysídlených osob. 

Ve válečné situaci není možné tvrzení znepřátelených stran bezprostředně nezávisle ověřit.  

Zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek připomněl, že izraelská armáda se nyní z areálu nemocnice Šífa, kam pronikla o den dříve, stáhla. Je však v jeho okolí a kontroluje všechny vstupy do celého komplexu a výstupy z něj. K tomu využívá i nainstalované skenery na kov. 

Nahrávám video
Zpravodaj Borek k situaci v Izraeli a v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Výzvy k evakuaci na jihu Pásma Gazy

Armáda mezitím podle tiskových agentur shazovala letáky nad východními čtvrtěmi města Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy. Vyzývá v nich Palestince k evakuaci z oblasti, kde už v době míru žilo na sto tisíc lidí, ale kam se od začátku konfliktu přesunuly ze severu statisíce uprchlíků.

Tento krok může signalizovat, že Izrael plánuje rozšíření pozemní vojenské operace na jih. Armáda se k tomu nevyjádřila, ministr obrany Joav Galant ale ve středu prohlásil, že pozemní operace bude v konečné fázi „zahrnovat sever i jih“.

Borrell: Jedna hrůza neospravedlňuje druhou

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při setkání se svým izraelským protějškem Elim Kohenem uvedl, že EU podporuje právo Izraele na sebeobranu, ale současně prohlásil, že „jedna hrůza neospravedlňuje druhou“.

Borrell navštívil mimo jiné kibuc Beeri, dějiště jednoho z nejkrvavějších masakrů při vpádu Hamásu minulý měsíc; palestinští bojovníci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a zhruba 240 unesli. Borrell vyzval Hamás k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmích.

V Pásmu Gazy nadále zůstává několik stovek občanů EU, kterým se zatím nepodařilo dostat pryč, uvedl mluvčí Evropské komise pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Peter Stano. Česká diplomacie eviduje sedm českých občanů a jejich tři rodinné příslušníky, kteří mají zájem o evakuaci.

Útok na kontrolní stanoviště

Tři ozbrojenci ve čtrtek zaútočili na kontrolní stanoviště u silnice mezi Jeruzalémem a Betlémem na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu a postřelili při tom čtyři lidi. Izraelské síly útočníky zabily, uvedl deník Ha’arec.

„Bezpečnostní síly, které u stanoviště sloužily, zneškodnily tři teroristy. Stalo se to poté, co (útočníci) přijeli v podezřelém vozidle a začali na vojáky střílet,“ uvedla izraelská policie.

Zdravotnická služba Magen David Adom uvedla, že v nemocnici skončili čtyři zranění, které útočníci postřelili. Jeden z nich je v kritickém stavu. Všichni zranění jsou příslušníci izraelských bezpečnostních složek, napsala agentura AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Americký prezident Donald Trump nařídil po dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Oznámil to na své sociální síti Truth Social s tím, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě. Teherán však taková jednání podle agentury Fars popřel.
12:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina zaútočila na ropný terminál v ruském Primorsku

Ukrajinský generální štáb v pondělí informoval, že ukrajinská armáda zaútočila na ropný terminál v ruském přístavu Primorsk v Leningradské oblasti v Baltském moři a také na ropnou rafinerii ve městě Ufa v Baškortostánu. Agentura Reuters ráno napsala, že ruské baltské přístavy Primorsk a Usť-Luga čelily útoku dronů. Podle agentury jde o největší ruské exportní trhy ropy, které po útocích přestaly surovinu vyvážet. Rusko v noci znovu udeřilo na Ukrajině.
11:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael znovu zaútočil na Teherán

Izraelská armáda uvedla, že zahájila rozsáhlou vlnu úderů na infrastrukturu v Teheránu, píše stanice Al-Džazíra. V centrální části a také v okolí íránské metropole se ozývaly silné exploze a obyvatelé hlásili výpadky proudu. Izraelská armáda také zaútočila na město Karadž západně od Teheránu. Izraelsko-americké vzdušné útoky zabily v pondělí šest lidí ve městě Tabríz na severozápadě země, uvedla agentura Fars. Írán v reakci útočil na země v regionu.
07:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ve slovinských volbách zvítězilo liberální hnutí premiéra Goloba. Vláda ale ztratila většinu

Hnutí Svoboda premiéra Roberta Goloba zvítězilo v nedělních slovinských parlamentních volbách, uvedly agentury DPA a APA. Svoboda po sečtení 99,85 procenta hlasů získala 28,62 procenta hlasů a 29 mandátů, následuje uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 27,95 procenta hlasů a 28 mandáty. Vláda tak ztratila většinu. Podle agentury DPA tak země stojí před obtížným sestavením kabinetu.
00:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Íránu se šíří houbový patogen odolávající léčbě. Zkoumá ho vědkyně z Prahy

V Íránu existují místa, odkud se šíří houbové patogeny, které napadají i lidi. A proti některých druhům přestávají fungovat standardní léčiva. Vzhledem k turistice a migraci existuje riziko, že se rozšíří i do Evropy – a právě na tyto scénáře se připravují včasným výzkumem čeští vědci, popsala v rozhovoru mikrobioložka Adéla Wennrich.
před 2 hhodinami

V Londýně hořely čtyři sanitky. Policie to vyšetřuje jako antisemitský trestný čin

Jako trestný čin s antisemitským pozadím vyšetřuje britská policie požár čtyř sanitek, které patřily židovské dobrovolnické zdravotnické organizaci Hatzolah, napsal server BBC News. Policie podle něj pátrá po třech podezřelých. Britský premiér Keir Starmer v návaznosti na žhářský útok zdůraznil, že antisemitismus do společnosti nepatří.
09:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na newyorském letišti se srazilo letadlo s hasičským vozem. Zemřeli dva piloti

Na newyorském letišti LaGuardia se v pondělí ráno SEČ srazilo letadlo společnosti Air Canada s hasičským vozem. O život přitom přišli pilot a druhý pilot a přes čtyřicet dalších lidí utrpělo zranění. Informaci přinesl web NBC News, podle něhož bylo na palubě letadla 72 cestujících a čtyři členové posádky.
08:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovensko zavedlo dvojí ceny nafty, řidiči vozidel ze zahraničí zaplatí více

Slovensko od pondělí zavedlo dvojí ceny motorové nafty u čerpacích stanic. Více za toto palivo zaplatí řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou. Už minulý týden začalo v zemi platit objemové a finanční omezení při tankování nafty. Tuto regulaci, kterou Bratislava zavedla na dobu třiceti dnů, představitelé slovenské vlády zdůvodnili tím, že polští řidiči začali na Slovensku vykupovat levnější naftu.
01:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...