Izraelci našli těla dalších rukojmí. Odbory svolaly generální stávku

Události: Izraelská armáda nalezla těla šesti rukojmí (zdroj: ČT24)

Izraelští vojáci v noci na neděli vyzvedli těla šesti rukojmí unesených loni v říjnu při útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. Mrtvé vojáci nalezli v tunelu Hamásu pod městem Rafah na jihu Pásma Gazy, zabili je jejich únosci. Jde o dvě ženy a čtyři muže. Pozůstalí vyzvali ke generální stávce, která by vládu donutila přijmout příměří. Tu podpořily odbory, které začaly stávku svolávat na pondělí, k tomu vypukly protesty. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že kdo zabíjí rukojmí, dohodu o příměří nechce.

Šestici podle izraelských sil zabil Hamás krátce, možná i jen den či dva předtím, než je vojáci nalezli. Armáda uvedla, že neměla k dispozici přesnou polohu rukojmí, ale měla povědomí o širší oblasti, kde by se mohla nacházet. Tvrdí také, že kvůli tomu v místech operovala s opatrností.

Vojáci v sobotu začali prohledávat tunelový komplex, těla čtyř mužů a dvou žen ve věku od 23 do čtyřiceti let našli odpoledne. V noci na neděli je vyzvedli z Gazy a převezli do Izraele k identifikaci. V tunelu se podle armády neodehrály žádné střety s teroristy z Hamásu.

Server The Times of Israel (ToI) později informoval, že podle izraelského ministerstva zdravotnictví byli unesení zajatci zastřeleni zblízka několika ranami, a to zhruba 48 až 72 hodin před pitvou, tedy ve čtvrtek nebo v pátek.

Herzog prosí o odpuštění

„Izraelské ozbrojené síly (v sobotu) našly v tunelu pod městem Rafah těla šesti rukojmí zadržovaných Hamásem,“ uvedl americký prezident Joe Biden v prohlášení s tím, že je zprávou „zdrcený“. Podle Bidena mezi mrtvými je i americko-izraelský občan Herš Goldberg-Polin. Později doplnil, že lídři Hamásu za své zločiny zaplatí. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová Hamás označila za zlovolnou teroristickou organizaci.

Izraelský prezident Jicchak Herzog sdělil, že „srdce celého národa je rozdrceno na kusy“. „Jménem celého státu Izrael mám jejich rodiny v srdci a prosím o odpuštění. Odpuštění za to, že jsme nebyli schopni vrátit vaše milované v pořádku domů,“ doplnil.

Teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters ze smrti rukojmí obvinilo Izrael, který podle něj není ochoten uzavřít dohodu.

Jedině stávka pomůže, míní šéf odborů

Sdružení rodin pozůstalých vyjádřilo přesvědčení, že smrt šestice je „přímým důsledkem“ toho, že Netanjahu „torpéduje“ navrhované dohody o příměří a výměně rukojmí. Premiér by podle něj měl převzít zodpovědnost za to, že rukojmí ponechal svému osudu.

Pozůstalí také vyzvali na pondělí ke generální stávce, která by vládu donutila dosáhnout dohody o výměně rukojmí, a pomohla tak zachránit zbývající přeživší. Podpořily je největší izraelské odbory, uzavřené tak bude v pondělí podle agentury Reuters i největší letiště v zemi, Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. To bude uzavřeno pro odlety a přílety od 8:00 místního času (7:00 SELČ), píše server ToI. V pondělí mělo do Izraele dorazit i několik letů z Prahy. Po jak dlouhou dobu bude provoz na letišti zastaven, podle informací serveru není jasné. K protestu se přidají také samospráva druhého největšího města Tel Avivu i další obce. K volání po generální stávce se připojil také lídr opozice Jair Lapid.

„Vyzývám obyvatele Izraele, aby dnes večer a zítra vyšli do ulic a aby se všichni zúčastnili stávky,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf největších izraelských odborů Histadrut Arnon Bar-David. Histadrut zastupují zhruba 800 tisíc zaměstnanců ve zdravotnictví, dopravě, bankovnictví a dalších odvětvích. „Místo dohody dostáváme pytle s mrtvolami. Dospěl jsem k závěru, že jedině náš zásah může pohnout těmi, kterými je třeba pohnout,“ doplnil. Stávka má být zatím jednodenní a má odstartovat v 6:00 místního času (5:00 SELČ). Zapojí se do ní také izraelské univerzity, školské odbory oznámily, že školy budou odpoledne zavřené.

Ke stávce se připojí i sdružení Izraelské obchodní fórum, které sdružuje většinu zaměstnanců v soukromém sektoru, včetně dvou stovek největších firem v zemi, napsal server ToI. Stávkovat hodlají i stovky technologických firem.

Ministr obrany Joav Galant zase vyzval k okamžitému zasedání bezpečnostního kabinetu, aby zvrátil rozhodnutí ze čtvrtka, podle něhož si Izrael musí ponechat kontrolu nad takzvaným Filadelfským koridorem, což je oblast u hranic mezi Egyptem a Gazou. Právě tento bod je jednou z největších překážek dosažení příměří.

Netanjahu se vyjádřil v neděli dopoledne a prohlásil, že kdokoliv, kdo zabíjí rukojmí, nechce dohodu. Poznamenal také, že jeho vláda je odhodlaná dosáhnout dohody o propuštění zbývajících rukojmí.

Izraelský ministr financí Becalel Smotrič vyzval občany, aby výzvu ke stávce od odborového svazu ignorovali. Lídra odborů přitom obvinil z toho, že „plní sen“ šéfa Hamásu Jahjáa Sinvára. Lidé, kteří budou v pondělí stávkovat, podle Smotriče nedostanou zaplaceno.

Protesty

Již v neděli vpodvečer tisíce Izraelců vyšly do ulic ve snaze vyvinout na vládu tlak. K protestu před sídlem parlamentu v Jeruzalémě během schůzky bezpečnostního kabinetu se podle ToI shromáždilo několik tisíc lidí, drželi minutu ticha za zabité rukojmí, načež začali hlasitě pískat a někteří skandovali, že to pro vládu byla „poslední minuta ticha“.

Další masivní protesty se konají v Haifě a v Tel Avivu, kde stovky demonstrantů zablokovaly dálnici a policie je začala rozhánět pomocí vodního děla. Podle ToI je protest u velitelství armády v Tel Avivu patrně největší od začátku války v Pásmu Gazy. Někteří demonstranti pochodovali s maketami rakví, aby dali najevo, že izraelská vláda podle nich rukojmí opustila.

Podle sdružení rodin rukojmí se do protestu v Tel Avivu zapojilo 300 tisíc lidí, kteří požadují, aby vláda okamžitě přistoupila na dohodu, jež povede k propuštění zbývajících rukojmí, než budou zabiti. Podle zpravodajského kanálu N12 policie 15 demonstrantů zadržela.

Zděšení a šok

Kromě Bílého domu na zprávu o zabití šesti rukojmí reagovala Evropská unie, Velká Británie i OSN. „Jsem zděšen vraždou šesti izraelských rukojmí Hamásu, jejichž těla byla nalezena v Gaze. Tito mladí nevinní muži a ženy měli být již dávno dopraveni do bezpečí a ke svým blízkým. Stojíme na straně všech rukojmí. Potřebujeme příměří, abychom ukončili tuto tragédii a přivedli všechna rukojmí domů,“ napsal na síti X šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

„Jsem naprosto šokován strašlivým a nesmyslným zabitím šesti rukojmí v Gaze ze strany Hamásu,“ uvedl britský premiér Keir Starmer. „Hamás musí okamžitě propustit všechna rukojmí a všechny strany se musí okamžitě dohodnout na příměří, aby ukončily toto utrpení,“ doplnil.

Generální tajemník OSN António Guterres napsal, že nikdy nezapomene na setkání s rodiči Herše Goldberga-Polina, který je jedním ze šestice zabitých, a dalších příbuzných rukojmí. „Dnešní (nedělní) tragická zpráva je zdrcující připomínkou potřeby bezpodmínečného propuštění všech rukojmí a ukončení noční můry, kterou je válka v Gaze,“ podotkl.

Teroristé z Hamásu a jejich spojenci loni 7. října v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Přes sto rukojmí hnutí propustilo při týdenním příměří v listopadu, část osvobodila izraelská armáda, některé omylem zabili izraelští vojáci při následné vojenské ofenzivě v Gaze. Nyní podle armády v Gaze zůstává 97 rukojmí, z nichž je však nejméně 33 po smrti.