Evropa slibuje Trumpovi spojenectví, Putin jednání

Politici z celého světa gratulují republikánovi Donaldu Trumpovi, který podle projekcí zvítězil v amerických prezidentských volbách. Evropští státníci mluví o další spolupráci s Washingtonem, zaznívají ale i výzvy k tomu, aby starý kontinent začal usilovně pracovat na své obraně. Čína apeluje na vzájemný respekt, Kreml přislíbil možnost dialogu a Kyjev doufá, že Trumpova politika „síly“ přispěje k míru.

S gratulacemi Trumpovi už začali západní lídři včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. „Blahopřeji prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jsem připraven spolupracovat, jak jsme to dělali po čtyři roky. S vaším přesvědčením a s mým. S respektem a ctižádostí. Pro více míru a prosperity,“ vzkázal Macron. Francouzský premiér Michel Barnier varoval Evropu před pokušením jednat každý na vlastní pěst. Podle prezidenta je třeba koordinovaná strategie.

Německý kancléř Olaf Scholz v gratulaci zdůraznil, že spolupráce Německa a USA je úspěšná a bude pokračovat. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková předtím uvedla, že se Evropa bude muset vzhledem k výsledku voleb mnohem více zaměřit na investice do své bezpečnosti. Trumpovo pravděpodobné vítězství uvítala spolupředsedkyně krajně pravicové strany Alternativa pro Německo Alice Weidelová.

Polský prezident Andrzej Duda poblahopřál Trumpovi, ministr zahraničí Radoslaw Sikorski ale zdůraznil, že Evropa musí naléhavě převzít více odpovědnosti za svou bezpečnost. Podle agentury Reuters řekl, že Polsko bude vůdcem ve zvyšování odolnosti Evropské unie.

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) uvedl, že vítězství Trumpa je porážkou liberálních a progresivistických myšlenek. Ke gratulacím se připojil rovněž slovenský prezident Peter Pellegrini. „Potvrzuji, že Slovensko zůstává spolehlivým a zodpovědným spojencem v Severoatlantické alianci, věřím v pokračování naší spolupráce a věřím, že vztahy mezi USA a Slovenskem, jakož i celou Evropou, se budou nadále rozvíjet pozitivním směrem,“ uvedl Pellegrini.

Historický comeback, reagoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán na síti X napsal, že jde o „největší comeback v politických dějinách USA“. „Blahopřeji prezidentovi Donaldu Trumpovi k tomuto ohromnému vítězství. Velmi potřebné vítězství pro svět!“ prohlásil národovecký maďarský premiér, který je považován za evropského spojence budoucího šéfa Bílého domu.

Také rakouský kancléř Karl Nehammer hovoří o spojenectví. „USA jsou pro Rakousko významným strategickým partnerem. Těšíme se na to, že budeme společně dále rozvíjet a posilovat naše transatlantické vztahy, abychom úspěšně čelili globálním výzvám,“ uvedl Nehammer. Britský premiér Keir Starmer blahopřál Trumpovi k „historickému volebnímu vítězství“ a uvedl, že se těší na spolupráci.

Irský premiér Simon Harris slíbil, že bude s Trumpem spolupracovat na prohlubování a posilování „historických a neporušitelných vazeb mezi našimi národy a našimi zeměmi v příštích letech“. Rovněž španělský premiér Pedro Sánchez republikánovi poblahopřál a slíbil mu spolupráci na „strategických bilaterálních vztazích a na silném transatlantickém partnerství“.

„Trvalé spojenectví“ s EU

Evropská unie sledovala volby s obavami, protože není jasné, jak se Trump postaví k další vojenské pomoci Kyjevu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nyní konstatovala, že EU a USA jsou víc než jen spojenci. „Jsme svázáni skutečným partnerstvím mezi našimi lidmi, které spojuje 800 milionů občanů. Pojďme společně pracovat na silné transatlantické agendě, která jim přinese užitek,“ napsala na síti X.

„EU a USA pojí trvalé spojenectví a historické pouto. Jako spojenci a přátelé se EU těší na pokračování naší konstruktivní spolupráce,“ reagoval předseda unijních summitů Charles Michel. „EU bude pokračovat ve svém směřování v souladu se strategickou agendou jako silný, jednotný, konkurenceschopný a suverénní partner a zároveň bude bránit mnohostranný systém založený na pravidlech,“ dodal.

Nový generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte uvedl, že se těší na opětovnou spolupráci „při prosazování míru“. S Trumpovým znovuzvolením je velkým tématem, jak se změní vztahy v Alianci. Budoucí šéf Bílého domu totiž několikrát varoval, že pokud země nebudou dávat dost peněz na obranu, tedy minimálně dvě procenta HDP, a napadne je Rusko, USA jim pod jeho vedením na pomoc nepřijdou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj blahopřál republikánovi k „působivému vítězství“. Trumpovo odhodlání přistupovat ke globálním problémům v duchu hesla „mír prostřednictvím síly“ by mohlo přiblížit „spravedlivý mír“ na Ukrajině, míní Zelenskyj. Kyjev podle něj spoléhá na to, že silná podpora obou politických táborů ve Spojených státech bude pokračovat.

Ruský vládce Vladimir Putin je připraven k dialogu s USA, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že po inauguraci nového prezidenta se ukáže, zda se změnila nálada v USA. Peskov podle agentur také prohlásil, že neví o tom, že by se Putin chystal Trumpovi gratulovat.

Kanadský premiér Justin Trudeau gratuloval budoucímu šéfovi Bílého domu a při té příležitosti vyzdvihl vztahy obou zemí. Trumpovi přál i brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, jenž se před pár dny vyslovil pro demokratku Kamalu Harrisovou. Prezident Argentiny Javier Milei prohlásil, že s ním Trump může počítat.

Asijské gratulace

K výsledkům voleb se vyjádřil rovněž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Věřím, že v této nové éře bude věnováno více úsilí vytvoření spravedlivějšího světa,“ prohlásil Erdogan, jenž patří mezi silné kritiky izraelské odvetné války v Pásmu Gazy. Trump ve svém prvním prezidentském období Jeruzalém výrazně podporoval.

Ve zlepšení vzájemných vztahů doufá Peking. „K čínsko-americkým vztahům budeme i nadále přistupovat a řídit je na základě zásad vzájemného respektu, mírového soužití a vzájemně výhodné spolupráce,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ningová. K Trumpově případnému znovuzvolení řekla, že Čína volbu amerického lidu respektuje.

Tchajwanský prezident Laj Čching-te doufá, že společné hodnoty Tchaj-wanu a USA povedou k větší prosperitě obou zemí. Kancelář jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola tvrdí, že s Trumpem vybuduje dokonalou bezpečnostní spolupráci. Indický premiér Nárendra Módí v reakci na volby vyzval ke společné podpoře světové stability.

Načítání...

Posílená pozice Izraele

K vítězství Trumpovi poblahopřál katarský emír Tamim bin Hamad Sání i prezidenti Egypta Abdal Fattáh Sísí a Spojených arabských emirátů (SAE) šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. V reakcích zmínili potřebu vzájemné spolupráce k zajištění regionální stability.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovoří o „největším návratu v historii“. Trumpův triumf podle něj nabízí „nový začátek pro Ameriku a silný závazek“ pro spojenectví se židovským státem.

Změnu v Bílém domě zřejmě uvítali také krajně pravicový izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir a ministr financí Becal'el Smotrič, stejně jako členové vlády z Netanjahuovy strany Likud – ministr školství Jo'av Kiš nebo ministr kultury a sportu Miki Zohar, napsal list The Times of Israel.

Palestinské teroristické hnutí Hamás uvedlo, že Trump by se měl poučit z Bidenových chyb a vyzvalo Spojené státy k ukončení „slepé podpory“ Izraele. Mluvčí íránské vlády Fáteme Mohádžeráníová konstatovala, že do výsledků voleb ve Spojených státech Teheránu nic není a nijak neovlivní životy lidí.