Republikánský kandidát Donald Trump podle projekcí agentury AP zvítězil ve dvou ze sedmi klíčových států, tedy Severní Karolíně a Georgii, získal tak 32 volitelských hlasů a jeho celkový zisk se tím zvýšil na 246 volitelů, přičemž k vítězství je potřeba nejméně 270. Je tak opět blíže návratu do Bílého domu, uvádí televizní stanice CNN a NBC. Předtím Trumpovi média přisoudila očekávaná vítězství v Texasu, na Floridě a několika dalších státech, viceprezidentka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová zase získala Kalifornii, New York a další tradiční bašty demokratů.
Trump dle projekcí získá další klíčový stát Georgii
AP připsala Trumpovi vítězství v Severní Karolíně v okamžiku, kdy tam bylo sečteno skoro 90 procent odhadovaného počtu hlasů a exprezident si držel mírný náskok. Krátce nato přišla se stejným verdiktem také televize NBC News. Trump v Severní Karolíně těsně zvítězil i v roce 2020. Podle AP se ve srovnání s rokem 2020 volební účast zvýšila v mnoha oblastech, ve kterých Trump vedl, ale naopak klesla tam, kde vedla Harrisová.
Trumpovi rovněž podle předpokladů připadl Texas, Florida a řada států amerického jihu a středozápadu. Rozhodující souboj ve skupině států, kde průzkumy předvídaly těsný výsledek, se kloní na stranu osmasedmdesátiletého exprezidenta
Média dávají větší šance na vítězství Trumpovi. Ukazatel New York Times odhaduje pravděpodobnost, že usedne v Bílém domě republikán, na 89 procent. Podle závěrů deníku navíc pravděpodobně získá všech sedm klíčových států, takzvaných „swing states“. Kromě Severní Karolíny a Georgie jsou jimi Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Arizona a Nevada.
Výrazný příklon k republikánům se potvrdil na Floridě, kde měl Trump po sečtení téměř všech hlasů náskok 13 procentních bodů. Před čtyřmi lety tam přitom zvítězil jen o zhruba tři body. Vítězství už má podle velkých televizních stanic jisté také v další dvacítce států, Harrisové zatím média přisuzují desítku států na severovýchodě, hlavní město Washington, Illinois a několik západních států. Nejde přitom o oficiální výsledky, projekce médií však v amerických volbách spolehlivě předpovídají konečný stav.
Vedení ve státech Blue Wall
Trump vedl před 6:30 SEČ také ve státech takzvané modré hradby, tedy Pensylvánii, Michiganu i Wisconsinu. Tyto státy ve volbách do roku 2012 spolehlivě volily demokraty.
K překvapivému obratu došlo při prezidentské volbě v roce 2016, kdy zde zvítězil republikán Trump. Zpět na modrou pak státy „přebarvil“ svým vítězstvím v roce 2020 demokrat Biden. V těchto státech, které dohromady čítají 44 volitelů, se očekává dlouhé sčítání.
Komplikace při volbách
Volby napříč USA probíhaly hladce, narušily je však nahlášené bomby ve volebních místnostech nebo v sídlech volebních činitelů v nejméně čtyřech klíčových státech. Výhrůžky byly podle úřadů falešné, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) hovořil o možném ruském původu. „Není to potvrzené,“ řekl deníku The New York Times o ruské stopě mluvčí vrchního volebního úředníka ve státě Georgia. „Vypadá to jako Rusko, ale mohl by to být někdo, kdo si na Rusko hraje,“ dodal.
Minutu po minutě
Georgia, která patří k rozhodujícím státům, byla zřejmě nejvýrazněji zasažená. Podle webu Politico zde kvůli nahlášeným bombám na dvacet až třicet minut přerušilo hlasování dvanáct volebních místností. Úřady pak na některých místech umožnily hlasování i po oficiálním konci voleb.
S výhrůžkami se podle NYT potýkali volební činitelé také v Pensylvánii, Arizoně, Michiganu a Wisconsinu, tedy dalších klíčových státech letošních voleb. Jedna z hlasovacích místností ve Filadelfii byla asi na 20 minut evakuována, řekl televizi NBC News místní volební úředník Seth Bluestein. Nikde se žádné výbušniny nenašly a žádné násilnosti nejsou hlášeny.
Kvůli technickým problémům či dalším nečekaným událostem se hlasování na vybraných místech prodlužovalo i jinde v USA. U některých volebních místností se tvořily fronty, v Pensylvánii museli lidé čekat v některých případech i několik hodin. To může hlasování také prodloužit, neboť v USA je běžné, že volební činitelé nechají hlasovat každého, kdo v době oficiálního konce voleb stojí ve frontě.
Výhrůžky zasáhly také sídla volebních úředníků, mimo jiné v nejlidnatějším okrese Arizony. Záběry od reportérky lokální televize ukazovaly několik policejních hlídek u budovy okresního soudu, zatímco policisté incident vyšetřovali. Evakuovat se museli na hodinu také volební činitelé v jednom z okresů Pensylvánie, píše Politico.
Podle zpravodajské společnosti BBC provázela volby mimořádná účast, která by nakonec mohla přesáhnout rekord na úrovni 66 procent oprávněných voličů z roku 2020.