TÉMA

Sčítání

Na jaře 2021 v Česku proběhne nové sčítání lidu, v pořadí třetí v novodobé historii země. Ve své on-line podobě (na webu nebo prostřednictvím mobilní aplikace) začne 27. března a potrvá do 9. dubna; papírové formuláře bude možné vyplňovat od 17. dubna do 11. května. Cílem pravidelné statistické akce je získat přesná a aktuální data, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému.

V Podyjí po roce sčítali netopýry a vrápence

Odborníci v Podyjí na Znojemsku po roce sčítali netopýry a vrápence. V patnácti lokalitách národního parku Podyjí a jeho blízkém okolí napočítali 631 jedinců. Zhruba polovinu z celkového počtu tvořil vrápenec malý, který patří mezi kriticky ohrožené druhy. Mezi další druhy patřil například netopýr hvízdavý, netopýr nejmenší či netopýr brvitý. Vědci je sčítají v Podyjí již řadu let, přičemž se zaměřují na opuštěné objekty či přírodní podzemní prostory. I přes druhovou pestrost, jež se v lokalitě vyskytuje, se nejedná o velký počet zimujících jedinců.
6. 2. 2024|

Česku přibylo za deset let obyvatel, zestárli na průměrných 42,7 roku

Česku za deset let přibylo 87 600 obyvatel. Loni jich v zemi žilo přes 10,52 milionu. Téměř polovina z nich bydlela ve čtyřech krajích, a to v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Průměrnému obyvateli republiky bylo 42,7 roku. Za desetiletí od posledního sčítání tak zestárl o 1,7 roku. První výsledky loňského sčítání lidu v Česku, které se poprvé konalo elektronicky, zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
13. 1. 2022Aktualizováno13. 1. 2022, 20:09|

Češi odevzdali ve sčítání lidu téměř pět milionů formulářů, číslo není konečné

Český statistický úřad (ČSÚ) obdržel ve sčítání lidu 4,2 milionu vyplněných elektronických formulářů. Těch papírových se zatím vybralo 683 tisíc, nejde však o konečné číslo a jejich sběr ještě několik dní potrvá. Sčítání skončilo o půlnoci na středu.
12. 5. 2021|

Sčítání lidu skončilo. O půlnoci na středu vypršela možnost vyplnit formulář

O půlnoci z úterý na středu v Česku skončilo sčítání lidu. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček připustil, že listinné formuláře doručené s drobným zpožděním jeho instituce ještě přijme. Sčítání je důležité pro celou státní správu. Poskytuje totiž přehled například o počtu žáků a studentů nebo velikosti obcí, od které se odvíjí rozdělování rozpočtu. Zneužití dat podle Rojíčka nehrozí, jak zdůraznil v pondělní Devadesátce. Tomu, kdo vyplněný formulář neodevzdá nebo v něm uvede nepřesné či neúplné údaje, hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun.
11. 5. 2021Aktualizováno11. 5. 2021, 23:34|

Čínská populace roste nejpomaleji od politiky jednoho dítěte, vyplývá ze sčítání

Čínská populace rostla v uplynulém desetiletí nejpomaleji od zavedení politiky jednoho dítěte v 70. letech 20. století. Loni žilo v Číně 1,41 miliardy lidí. Podle agentury Reuters to vyplývá z nově zveřejněných výsledků loňského sčítání lidu. Stalo se tak navzdory tomu, že Peking před několika lety přísnou populační politiku zmírnil.
11. 5. 2021Aktualizováno11. 5. 2021, 22:10|

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, dostupné jsou i na poště

Lidé mohou od soboty začít vyplňovat a odesílat papírové formuláře pro sčítání lidu. Domácnostem, které se dosud nesečetly on-line, je doručí až deset tisíc sčítacích komisařů. Formuláře si lidé mohou vyzvednout i na osmi stovkách pošt a na všech krajských správách Českého statistického úřadu. Údaje lze i nadále vyplňovat také elektronicky.
17. 4. 2021|

Sčítání lidu začalo nefunkčním webem. Opravený výpadek musí šéf statistiků vysvětlit vládě

V sobotu po páté hodině znovu začal fungovat elektronický formulář pro sčítání lidu, domů a bytů. Podle ČTK má však i nadále dílčí problémy. Sčítání začalo o půlnoci, ráno je ale Český statistický úřad pozastavil kvůli technickým problémům. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že považuje nefunkčnost formuláře za odpovědnost předsedy úřadu Marka Rojíčka, bude od něj chtít vysvětlení na pondělním jednání vlády. Opozice kritizovala úřad i vládu. Sčítání je v první fázi pouze elektronické, formulář je možné vyplnit do 9. dubna. Rojíček nicméně uvedl, že jeho úřad kvůli výpadku prodlouží termín na vyplnění. Ve druhé polovině dubna bude možné sečíst se prostřednictvím papírových formulářů.
27. 3. 2021Aktualizováno27. 3. 2021, 19:49|

Jak na sčítání: Data pro dalších deset let začali statistici sbírat 27. března, z počátku jen on-line

Rok, který končí jedničkou, je posledních 30 let zasvěcen sčítání lidu. V minulosti to byl zcela základní statistický nástroj. Dnes je spíše doplňující – neslouží jako ukazatel toho, kolik lidí v republice žije, ale ukazuje podrobnosti, které jinak zjistit nelze, a podle Českého statistického úřadu mají výsledky posloužit jako podklad pro budoucí plánování a rozhodování. Sčítání začalo 27. března na internetu, od 17. dubna bude možné vyplnit i tradiční papírový dotazník. Nejzazší termín pro jeho odevzdání bude 11. května. Počátkem příštího roku zveřejní Český statistický úřad výsledky.
25. 3. 2021|

„Statistika není žádná nuda,“ říká mluvčí Sčítání 2021 Voldánová. Začne už za měsíc

Za měsíc, 27. března, začne v České republice sčítání lidu, domů a bytů. To se opakuje každých deset let. Mluvčí „Sčítání 2021“ je Jolana Voldánová. „Sčítání je důležité, abychom zjistili časem, jací jsme, v čem se měníme a v čem zůstáváme stejní,“ říká bývalá moderátorka Událostí České televize.
28. 2. 2021|

Sčítání lidu bude on-line i na papíře. Statistici připravili formulář také v romštině či vietnamštině

Elektronicky přes web nebo mobilní aplikaci se letos budou sčítat obyvatelé České republiky. Papírové formuláře pak dostanou jen ti, kteří nevyplní údaje elektronicky. V letošním sčítání lidu budou lidé vyplňovat zhruba o polovinu údajů méně než před deseti lety. Statistici využijí data z registrů. On-line sčítání začne 27. března a potrvá do 9. dubna. Papírové formuláře bude možné vyplňovat od 17. dubna do 11. května.
18. 2. 2021|

Sčítání lidu může proběhnout i v době epidemie, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví

Při maximálním využití on-line formulářů a za velmi přísných podmínek se může i za epidemie koronaviru v březnu až květnu odehrát tradiční sčítání lidu. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví. O postoji úřadu ve středu na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu informoval jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo požádal o posouzení kvůli 11 tisícům komisařů, zejména z řad zaměstnanců České pošty, kteří se mají na sčítání podílet.
20. 1. 2021|

Sčítání lidu začne za čtvrt roku. Proces si už vyzkoušeli žáci některých škol

Příští rok mají statistici po deseti letech v plánu sčítání lidí, domů a bytů. Začne na jaře. Od posledního šetření v roce 2011 se řada věcí změnila. Úřad například snížil počet otázek a tím i dotazníků. Místo tří bude jen jeden a přednostně se bude vyplňovat na internetu. O jak složitý nebo naopak jednoduchý proces jde, si vyzkoušeli žáci základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v projektu nazvaném Minisčítání.
26. 12. 2020|

Sčítání lidu on-line by podle odhadu mohla využít více než polovina lidí. Začne na konci března

Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) by při sčítání obyvatel příští rok mohlo až 60 procent lidí využít možnost vyplnit formulář přes internet. Při posledním sčítání v roce 2011 tuto možnost využila jen asi čtvrtina lidí. Sběr dat on-line odstartuje o půlnoci z 26. na 27. března a potrvá do 9. dubna, pak přijdou na řadu domácnosti, které nevyužijí možnost formulář vyplnit elektronicky. Od 11. května je začnou obcházet sčítací komisaři. Oproti minulému cenzu bude formulář jednodušší díky možnosti využít informace ze státních registrů.
12. 8. 2020Aktualizováno12. 8. 2020, 17:57|

Sčítání lidu začne koncem března 2021. Údaje bude možné poslat elektronicky

Příští sčítání lidu, domů a bytů v Česku by mělo začít 27. března 2021. Od tohoto dne budou moci lidé vyplňovat formuláře elektronicky. Zadávat by měli mnohem méně údajů než při posledním sčítání před osmi lety, část potřebných dat statistici získají z registrů. Návrh zákona o sčítání schválila vláda. Papírové tiskopisy sčítací komisaři doručí nově jen těm lidem, kteří informace přes počítač neodešlou.
30. 9. 2019|
Na jaře 2021 v Česku proběhne nové sčítání lidu, v pořadí třetí v novodobé historii země. Ve své on-line podobě (na webu nebo prostřednictvím mobilní aplikace) začne 27. března a potrvá do 9. dubna; papírové formuláře bude možné vyplňovat od 17. dubna do 11. května. Cílem pravidelné statistické akce je získat přesná a aktuální data, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému.