Jak se připravilo zásadní sčítací centrum?

8 minut
Zpravodaj ČT Vostal natáčel v důležitém sčítacím centru
Zdroj: ČT24

Obavy z povolebního násilí mají podle nejnovějšího průzkumu dvě třetiny Američanů. Česká televize dostala možnost natáčet v jednom z nejdůležitějších sčítacích center ve Spojených státech. Hlasy z okrsku Maricopa ve Phoenixu rozhodnou, jestli v Arizoně vyhraje Donald Trump, nebo Kamala Harrisová. Štáb ČT zjišťoval, jak dezinformace a výhrůžky volebním komisařům toto středisko proměnily z hlediska jeho fungování.

Zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal přibližuje, že je to jedna z nejsledovanějších volebních místností v celých Spojených státech, přestože zvenku spíše připomíná pevnost. Ještě před čtyřmi lety tomu tak nebylo. Jenže arizonský Phoenix se stal epicentrem konspiračních teorií.

Zdejší sčítací středisko se stalo přímo symbolem toho, jakým útokům čelí samotný americký volební systém, říká zpravodaj. „Přišli jsme se proto osobně zeptat, co se tu muselo od posledních prezidentských voleb v roce 2020, v nichž Donald Trump odmítl uznat porážku, z bezpečnostních důvodů změnit,“ dodává.

Co všechno se změnilo od roku 2020

Jeho průvodkyní se stala Taylor Kinnerupová z matriky a sčítacího střediska okrsku Maricopa ve Phoenixu.

„Je to úplně jiný prostor než před volbami v roce 2020. U vstupu je přenosný plot. Před ním stojí betonové zábrany, aby sem nikdo nemohl vjet autem,“ vypočítává Kinnerupová. Ukazuje, že přibyla kovaná brána, která má na výšku přes dva metry. „Abyste se dostali dovnitř, potřebujete identifikační magnetickou kartičku. To znamená, že musíte mít odpovídající povolení.“

Další zastávkou už je vnitřek areálu. Všude jsou kamery. „Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu živě monitorují vnější i vnitřní prostory. K mnoha kamerám má veřejnost přístup, takže se můžete přihlásit na naše webové stránky, kde živé přenosy najdete. Uvidíte i volební schránku, stejně tak jako všechny místnosti, ve kterých jsou hlasovací lístky.“

„Náš hlavní cíl je zajistit jak bezpečnost, tak transparentnost,“ poznamenává průvodkyně. Společně pak procházejí dalším bodem, kde je znovu potřeba vstupní karta. Zároveň jsou zde nejen bezpečnostní detektory, ale i ozbrojení strážci.

Uvnitř smí být pouze týmy po dvou lidech

Štáb ČT i s průvodkyní se zastavují před prosklenou stěnou, za kterou se nachází samotné sčítací středisko pro okrsek Maricopa. „Je to prostor pro zpracování hlasovacích lístků. Prostor jsme úplně zrekonstruovali a vylepšili. Tahle místnost je kompletně bez internetu. Žádný z počítačů uvnitř není připojený k síti. Dokazuje to odhalená kabeláž. Každý stroj má svůj vlastní kabel, který vede k serveru pro správu voleb,“ vysvětluje Kinnerupová. Zdůrazňuje, že ona sama nemá do místnosti za sklem přístup. Je totiž součástí matriky, která se nezabývá sčítáním hlasů. Její kartička zde proto nefunguje. „(Místnost) spadá pod představenstvo zodpovědné za správnost voleb a jeho tým.“

Průvodkyně uvádí, že ve zmiňované místnosti mohou být pouze týmy po dvou lidech. „To je součást politiky zaměřené na bezpečnost voleb. Když jsou uvnitř dvě osoby, je mnohem obtížnější tvrdit, že někdo jednal nezákonně nebo se dopustil něčeho nepodloženého.“

Poté průvodkyně hovoří o serveru pro správu voleb se všemi výsledky sčítání. „Tam se dostanete jen se třemi vstupními kartami na světě. To znamená, že přístup je extrémně bezpečný.“ Navíc lidé musí zaznamenat, v kolik hodin vstoupili a proč. „Opět platí pravidlo dvou osob, takže tu nikdy nebude nikdo sám. Celý prostor monitorují kamery.“

Dovnitř se nesmí dostat telefony. A povoleny jsou jen červené propisky, protože červenou sčítač nedokáže přečíst. „Černé nebo modré tužky se musí odložit. To je další způsob, jak zajistit, aby nás lidé nepodezírali z chybného označování hlasovacích lístků.“

Jak probíhá kontrola podpisu voliče

Další společné zastavení je u stěny, na které je vzor zelené hlasovací obálky, kterou dostali všichni američtí voliči pro předčasné volby poštou. Letos je hlasovací lístek dvoustránkový. Lidé ho podepíší a uvedou číslo svého telefonu. Průvodkyně zdůrazňuje jedinečnost podpisu. „Nechceme přesný podpisový vzor, ale jde nám o podobnost. Když dostaneme váš hlasovací lístek zpátky, je to sken vnější obálky. Při zpracování uvidíme aktuální podpis a porovnáme ho s vašimi třemi podpisy, které jste při hlasování použil.“

Bohumil Vostal a Taylor Kinnerupová
Zdroj: ČT24

Pokud je podpis posouzen jako platný, postoupí lístek dál. Manažer však může náhodně dodatečně zkontrolovat pravost podpisu. Odhadem se to dělá u dvou procent podpisů. Pokud je pravost sporná, míří problematický podpis ke školenému manažerovi. „Tito lidé mají dovednosti, které používá FBI k odhalování padělků. Uvidí tento váš nejnovější podpis a k tomu celou vaši historii podpisů.“

Jako příklad uvádí Kinnerupová svého dědu, kterému je 95 let a v okrsku Maricopa hlasuje poštou přes třicet let. „To znamená, že v naší evidenci má přes šedesát podpisů. Takže mohou porovnat celou historii podpisů s tím nejnovějším. A pokud si stále nebudeme jisti, zavoláme na číslo, které nám volič poskytl. Ověříme si doručovací adresu a poslední čtyři číslice kartičky sociálního zabezpečení a specifické údaje pro registraci voliče.“ Pokud dotyčný řekne, že je to on a jeho podpis je trochu jiný, protože mu došla inkoustová náplň, „posune se“ hlasovací lístek dál ke zpracování a následně ke sčítání.

Svou práci na volbách připodobňuje průvodkyně k práci ve velké rodině. „Spojili jsme se, protože máme společný cíl: Jde nám o naši komunitu.“ Dodává, že lidé zde nejsou ze stejné politické strany. „V areálu uvidíte lidi s červenými stužkami, které reprezentují Republikánskou stranu, jiní mají modré jako demokrati nebo žluté stužky jako nezávislí. Jsou tu lidé různých politických názorů a ideologií, které svedl dohromady tento společný cíl.“

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 1 hhodinou

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 2 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 2 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 4 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 6 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 8 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 11 hhodinami
Načítání...