Republikáni ovládnou americký Senát

3 minuty
Události: Američané si zvolili nové kongresmany
Zdroj: ČT24

Republikáni získali většinu v Senátu USA, který poslední čtyři roky kontrolují demokraté. Posílí zřejmě o tři posty, po úspěchu v Západní Virginii získají další senátorské křeslo v Ohiu a podle projekcí i v Montaně. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné. Kongresové volby rozhodnou o tom, jak úspěšně bude schopen nový prezident Spojených států prosazovat svůj volební program.

Novým senátorem za Západní Virginii se stal podle agentury AP republikán Jim Justice, který v tomto americkém státě dosluhuje jako guvernér. Justice získal senátorský úřad po Joeu Manchinovi, který byl demokratem, ale přihlásil se k nezávislým. Manchin o znovuzvolení neusiloval.

V Ohiu porazil demokratického senátora Sherroda Browna republikán Bernie Moreno, což Republikánské straně vyneslo další důležité křeslo pro ovládnutí Senátu. V Montaně podle projekcí porazí republikán Tim Sheehy demokrata Jona Testera, čímž budou mít republikáni 52 křesel. Demokraté zatím mají potvrzený zisk 42 senátních křesel. O šesti ještě není rozhodnuto.

V Texasu podle AP zvítězil úřadující republikánský senátor Ted Cruz, který porazil právníka a bývalého hráče amerického fotbalu Collina Allreda. Demokraté tak ani nyní nezvrátili desítky let trvající dominanci republikánů v tomto státě, ačkoliv vítězství Cruze bylo podle komentátorů nejisté. V minulých volbách porazil Beta O’Rourkeho jen s velmi těsným výsledkem.

Kdo republikánskou většinu v Senátu povede, je nadále otevřené. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell, který je zároveň nejdéle sloužícím senátorem za Kentucky, letos oznámil, že z vedoucí funkce odstoupí.

Zisky demokratů

Senátorské křeslo v demokratické baště Vermontu jako nezávislý obhájil 83letý Bernie Sanders, který tak získal v pořadí čtvrtý šestiletý senátorský mandát. Sanders, který se v minulosti neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci Demokratické strany, se sám označuje za demokratického socialistu. Opětovnou kandidaturu zdůvodnil tím, že země čelí nejsložitějším a nejvážnějším výzvám moderní éry.

V Senátu nyní drží většinu 51 křesel demokraté, a to díky čtyřem hlasům nezávislých senátorů. V nynějších volbách se obmění třetina křesel. Pokud by byl poměr sil vyrovnaný, má rozhodující hlas při zasedání této kongresové komory viceprezident USA, který je z titulu své funkce zároveň předsedou Senátu.

V případě Sněmovny reprezentantů voliči vybírají všech 435 křesel. Většinu v podobě 220 mandátů nyní drží republikáni. Zda tomu tak zůstane i po volbách, není zcela jasné. Podle průběžných výsledků ale mají republikáni jistých 201 křesel, zatímco Demokratická strana jen 184.

Stát Delaware bude ve Sněmovně reprezentantů zastupovat demokratka Sarah McBrideová, v Kongresu tak poprvé usedne zákonodárkyně, která se otevřeně prohlásila za transgender osobu, uvedla zpravodajská stanice CNN. „Děkuji, Delaware! Díky tvým hlasům a tvým hodnotám jsem nyní hrdá, že budu tvým novým členem Kongresu,“ napsala na síti X McBrideová, která doposud zasedala ve státním senátu. V hlasování porazila republikánského kandidáta a bývalého policistu Johna Whalena.

Volby guvernérů nepřekvapily

Republikánům podle očekávání zůstávají guvernérská křesla v Indianě, Vermontu, Západní Virginii a v dalších státech, kde dosud vládnou, demokraté znovu uspěli v Severní Karolíně či Washingtonu. Volby guvernérů tak žádné překvapení nepřinesly. Na výsledek se čeká ještě v Utahu, kde úřad obhajuje republikán Spencer Cox. Zajímavostí je opakovaný úspěch republikána Phila Scotta v demokratické baště Vermontu. Scott je ale sám označován za liberála, v nynějších prezidentských volbách hlasoval pro demokratku Kamalu Harrisovou a nikoli pro republikána Donalda Trumpa.

Scott patří k nejpopulárnějším guvernérům v USA. V minulých prezidentských kampaních odmítl podpořit Trumpa, učinil tak i letos. Před čtyřmi lety podobně volil nynějšího demokratického prezidenta Joea Bidena. Hlasování pro demokratické prezidentské kandidáty opakovaně označil za stranicky složité, ale nezbytné, neboť Trump podle něj zemi rozděluje.

Guvernérské volby v Indianě vyhrál podle AP republikán Mike Braun. Přerušit dvacetiletou vládu republikánů v tomto státě se neúspěšně pokusila demokratická kandidátka Jennifer McCormicková, která se v minulosti hlásila k republikánům, ale se stranou se rozešla.

V Západní Virginii se guvernérem stal republikán Patrick Morrisey. Tento úřad doposud zastává Morriseyův stranický kolega Jim Justice, který v nynějších volbách získal senátorské křeslo.

V Severní Karolíně zůstává guvernérské křeslo demokratům, volby zde podle Reuters vyhrál Josh Stein. Porazil černošského republikána Marka Robinsona, jehož volební kampaň utrpěla značné šrámy poté, co CNN zveřejnila zprávu o tom, že se nazýval černým nacistou a činil urážlivé komentáře na pornografickém portálu.

Demokraté získali guvernérská křesla rovněž v Delaware a Washingtonu, naopak republikáni uspěli ještě v Montaně, Severní Dakotě, Missouri a New Hampshire.

Guvernérské volby se letos konaly v jedenácti z padesáti států USA, svého guvernéra si vybírají i obyvatelé amerických teritorií Americká Samoa a Portoriko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 8 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...