Republikáni ovládnou americký Senát

Události: Američané si zvolili nové kongresmany (zdroj: ČT24)

Republikáni získali většinu v Senátu USA, který poslední čtyři roky kontrolují demokraté. Posílí zřejmě o tři posty, po úspěchu v Západní Virginii získají další senátorské křeslo v Ohiu a podle projekcí i v Montaně. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné. Kongresové volby rozhodnou o tom, jak úspěšně bude schopen nový prezident Spojených států prosazovat svůj volební program.

Novým senátorem za Západní Virginii se stal podle agentury AP republikán Jim Justice, který v tomto americkém státě dosluhuje jako guvernér. Justice získal senátorský úřad po Joeu Manchinovi, který byl demokratem, ale přihlásil se k nezávislým. Manchin o znovuzvolení neusiloval.

V Ohiu porazil demokratického senátora Sherroda Browna republikán Bernie Moreno, což Republikánské straně vyneslo další důležité křeslo pro ovládnutí Senátu. V Montaně podle projekcí porazí republikán Tim Sheehy demokrata Jona Testera, čímž budou mít republikáni 52 křesel. Demokraté zatím mají potvrzený zisk 42 senátních křesel. O šesti ještě není rozhodnuto.

V Texasu podle AP zvítězil úřadující republikánský senátor Ted Cruz, který porazil právníka a bývalého hráče amerického fotbalu Collina Allreda. Demokraté tak ani nyní nezvrátili desítky let trvající dominanci republikánů v tomto státě, ačkoliv vítězství Cruze bylo podle komentátorů nejisté. V minulých volbách porazil Beta O’Rourkeho jen s velmi těsným výsledkem.

Kdo republikánskou většinu v Senátu povede, je nadále otevřené. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell, který je zároveň nejdéle sloužícím senátorem za Kentucky, letos oznámil, že z vedoucí funkce odstoupí.

Zisky demokratů

Senátorské křeslo v demokratické baště Vermontu jako nezávislý obhájil 83letý Bernie Sanders, který tak získal v pořadí čtvrtý šestiletý senátorský mandát. Sanders, který se v minulosti neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci Demokratické strany, se sám označuje za demokratického socialistu. Opětovnou kandidaturu zdůvodnil tím, že země čelí nejsložitějším a nejvážnějším výzvám moderní éry.

V Senátu nyní drží většinu 51 křesel demokraté, a to díky čtyřem hlasům nezávislých senátorů. V nynějších volbách se obmění třetina křesel. Pokud by byl poměr sil vyrovnaný, má rozhodující hlas při zasedání této kongresové komory viceprezident USA, který je z titulu své funkce zároveň předsedou Senátu.

V případě Sněmovny reprezentantů voliči vybírají všech 435 křesel. Většinu v podobě 220 mandátů nyní drží republikáni. Zda tomu tak zůstane i po volbách, není zcela jasné. Podle průběžných výsledků ale mají republikáni jistých 201 křesel, zatímco Demokratická strana jen 184.

Stát Delaware bude ve Sněmovně reprezentantů zastupovat demokratka Sarah McBrideová, v Kongresu tak poprvé usedne zákonodárkyně, která se otevřeně prohlásila za transgender osobu, uvedla zpravodajská stanice CNN. „Děkuji, Delaware! Díky tvým hlasům a tvým hodnotám jsem nyní hrdá, že budu tvým novým členem Kongresu,“ napsala na síti X McBrideová, která doposud zasedala ve státním senátu. V hlasování porazila republikánského kandidáta a bývalého policistu Johna Whalena.

Volby guvernérů nepřekvapily

Republikánům podle očekávání zůstávají guvernérská křesla v Indianě, Vermontu, Západní Virginii a v dalších státech, kde dosud vládnou, demokraté znovu uspěli v Severní Karolíně či Washingtonu. Volby guvernérů tak žádné překvapení nepřinesly. Na výsledek se čeká ještě v Utahu, kde úřad obhajuje republikán Spencer Cox. Zajímavostí je opakovaný úspěch republikána Phila Scotta v demokratické baště Vermontu. Scott je ale sám označován za liberála, v nynějších prezidentských volbách hlasoval pro demokratku Kamalu Harrisovou a nikoli pro republikána Donalda Trumpa.

Scott patří k nejpopulárnějším guvernérům v USA. V minulých prezidentských kampaních odmítl podpořit Trumpa, učinil tak i letos. Před čtyřmi lety podobně volil nynějšího demokratického prezidenta Joea Bidena. Hlasování pro demokratické prezidentské kandidáty opakovaně označil za stranicky složité, ale nezbytné, neboť Trump podle něj zemi rozděluje.

Guvernérské volby v Indianě vyhrál podle AP republikán Mike Braun. Přerušit dvacetiletou vládu republikánů v tomto státě se neúspěšně pokusila demokratická kandidátka Jennifer McCormicková, která se v minulosti hlásila k republikánům, ale se stranou se rozešla.

V Západní Virginii se guvernérem stal republikán Patrick Morrisey. Tento úřad doposud zastává Morriseyův stranický kolega Jim Justice, který v nynějších volbách získal senátorské křeslo.

V Severní Karolíně zůstává guvernérské křeslo demokratům, volby zde podle Reuters vyhrál Josh Stein. Porazil černošského republikána Marka Robinsona, jehož volební kampaň utrpěla značné šrámy poté, co CNN zveřejnila zprávu o tom, že se nazýval černým nacistou a činil urážlivé komentáře na pornografickém portálu.

Demokraté získali guvernérská křesla rovněž v Delaware a Washingtonu, naopak republikáni uspěli ještě v Montaně, Severní Dakotě, Missouri a New Hampshire.

Guvernérské volby se letos konaly v jedenácti z padesáti států USA, svého guvernéra si vybírají i obyvatelé amerických teritorií Americká Samoa a Portoriko.

Načítání...