Devátá protestní sobota žlutých vest. Do ulic francouzských měst vyšlo přes 80 tisíc lidí

Víc než 80 tisíc příznivců francouzského hnutí žlutých vest vyrazilo k demonstracím v řadě měst. Během již deváté soboty od listopadového počátku protestního hnutí se v Paříži sešlo na osm tisíc lidí. Policie při protestech zadržela 244 lidí, informoval podle agentury AFP ministr vnitra Christophe Castaner. Více než dvě desítky lidí byly při střetech demonstrantů s policisty zraněny.

Ve francouzské metropoli vyšla už před polednem jedna skupina od budovy ministerstva financí v Bercy a zamířila k Bastille a Vítěznému oblouku. Další akce byla svolána do čtvrti La Défense. Kolem šesti tisíc lidí se sešlo také ve věstě Bourges, podobný počet demonstrantů vyrazil do ulic v Bordeaux. Několikatisícové protesty se odehrály například ve městech Caen či Perpignan. Celkem úřady podle Castanera napočítaly 84 tisíc demonstrantů.

Žluté vesty na cestě k Vítěznému oblouku
Zdroj: Reuters/Christian Hartmann

Lidé v davu vycházejícím z Bercy zpívali Marseillaisu, tedy francouzskou hymnu, a na prezidentovu adresu provolávali „Macrone, jdeme za tebou“. Zpočátku klidná akce se podobně jako v dalších městech změnila ve výměnu názorů s policisty, které někde skončily i násilnostmi.

Úřady zmobilizovaly 80 tisíc policistů a četníků, kteří měli zabránit násilí. Proti demonstrantům, kteří mnohdy házeli lahve nebo jiné předměty, použili strážci pořádku na několika místech slzný plyn či vodní děla. V Paříži bylo podle Castanera zadrženo 156 lidí, desítky dalších pak v Bourges a jiných městech. V samotné francouzské metropoli se protesty obešly bez větších násilností, uvedl ministr.

Ještě před zahájením akcí policie oznámila, že bylo kvůli nedovolenému držení zbraní zadrženo 24 lidí. Přímo v Paříži bylo na ostrahu pořádku vyčleněno pět tisíc policistů. Úřady v Bourges zakázaly pořádat shromáždění v historickém centru, vyčlenily na to prostorné náměstí Séraucourt.

Protesty jsou silnější než minulý týden, celkově ale slábnou

Francouzi protesty poukazují na své ekonomické problémy. V akcích pokračují, i když vláda ohlásila opatření na zlepšení jejich situace a příští týden chce zahájit celonárodní dialog.

Podle policie jsou aktuální demonstrace mírně rozsáhlejší než protesty minulý týden. Proti listopadu, kdy bylo v ulicích více než 100 tisíc lidí, jsou ale v posledních týdnech slabší. Rovněž některé z minulých protestů provázelo násilí a ničení zejména pařížského centra.