Britští špioni rozluštili nacistické šifry a podíleli se na vzniku CIA. Pracují už 110 let

11 minut
Historie britských tajných služeb
Zdroj: ČT24

Britská rozvědka MI6 a kontrarozvědka MI5 fungují už 110 let. Za jejich největší úspěch se považuje rozklíčování nacistických šifer pomocí stroje Enigma. O vývoji jejich práce hovořil spolupracovník České televize v Londýně Ivan Kytka.

Nápad se objevil kvůli obavám z německých imperiálních ambic. „Běžní Britové měli představu, že Spojené království bylo plné německých špionů v převleku například holičů nebo číšníků,“ popsal Kytka.

Premiér proto zahájil proces, na jehož konci vznikly obě tajné služby. Obavy z Německa se pak ukázaly jako přehnané. První ředitel služeb si na konci prvního dne zapsal do deníku: „Strávil jsem v kanceláři celý den, nikoho jsem nepotkal a nebylo do čeho píchnout.“

V Evropě roku 1909 však začal doutnat budoucí konflikt a pro špiony se brzy našla práce. V době první světové války mimo jiné přispěli k internaci některých emigrantů z Rakouska-Uherska.

Britské tajné služby
Zdroj: ČT24

Soupeření s nacisty a komunisty

Za druhé světové války britské tajné služby proslavil stroj Enigma, který umožnil dešifrovat depeše nacistů například o pohybech vojsk. V létě 1940 dostali agenti MI6 také úkol popostrčit Spojené státy, aby vstoupily do války.

Nejenže to dokázali, ale podíleli se také na založení své americké obdoby, která vešla ve známost pod zkratkou CIA.

V době války také začal dlouhý skandál známý jako „cambridgeská pětka“. Pětice špionů totiž vynášela citlivé informace sovětské KGB. Pokračovala v tom až do odhalení v 50. letech, kdy už se naplno rozhořela studená válka.

Britové potom investovali velké úsilí do přetahování sovětských špionů. „Snad nejznámější byl Oleg Gordijevskij v 80. letech. Měl přispět ke konci studené války tím, že poskytoval Britům a Američanům velice důvěrné informace z prostředí Kremlu a sovětských špionážních služeb,“ podotkl Kytka.

Otevření veřejnosti

V roce 1994 služby začaly vystupovat z přísného utajení. Vláda přiznala jejich existenci a zveřejnila například jména šéfů. Na jejich práci také začal částečně dohlížet parlament.

Začalo se měnit složení agentů. Přibylo žen i mladších ročníků. „Najímají více agentů z etnických menšin v Británii s vynikajícími jazykovými schopnostmi. Velká část zpravodajských informací se totiž dnes získává odposloucháváním,“ upozornil Kytka.

V současnosti se MI5 soustředí především na prevenci terorismu na domácí půdě. V roce 2005, když teroristé v Londýně zabili 56 a zranili 784 lidí, se služba ocitla pod palbou kritiky kvůli tomu, že jedna její pobočka nepředala informace jiné pobočce o jednom z atentátníků. Služba věnuje velkou pozornost také návratu britských občanů z bojů v řadách Islámského státu.

Priority MI6 nejsou veřejně příliš známy. Obě služby se zodpovídají ministrům vnitra a zahraničí, premiérovi i zvláštnímu parlamentnímu výboru. Posledně jmenovaná instituce dohlíží v podstatě jen na financování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 2 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 4 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 6 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...