Britský ministr zahraničí zrušil kvůli dění v Sýrii návštěvu Ruska

Britský ministr zahraničí Boris Johnson zrušil kvůli rostoucímu napětí okolo Sýrie návštěvu Moskvy plánovanou na pondělí. V prohlášení uvedl, že jeho prioritou místo cesty budou nadcházející rozhovory s jeho protějšky ze skupiny největších vyspělých ekonomik G7. Chce s nimi řešit situaci v Sýrii a pokračující ruskou podporu syrského prezidenta Bašára Asada i po chemickém útoku na civilisty.

„Odsuzujeme pokračující ruskou obhajobu Asadova režimu i po útoku chemickými zbraněmi na nevinné civilisty,“ uvedl Johnson v prohlášení, z nějž citoval britský deník The Guardian.

Moskvu šéf britské diplomacie vyzval, aby činila vše pro dosažení politického řešení syrské krize a spolupracovala se zbytkem mezinárodního společenství tak, aby se „šokující události uplynulého týdne už neopakovaly“.

Johnsonovo rozhodnutí nejet do Moskvy přichází jen den poté, co Spojené státy bombardovaly syrskou leteckou základnu, odkud byl podle Západu veden úterní útok chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Damašek to ale popírá. Rusko proti americkému zásahu také ostře protestovalo. Stojí za tím, že Asadův režim žádné chemické zbraně nemá.

Podle britského tisku je to už podruhé, co Johnson cestu do Moskvy odložil. Rozhodnutí bude ruská strana nejspíš vnímat jako urážku, neboť ještě v pátek avizovala, že se na Johnsonovu návštěvu připravuje, napsal deník The Daily Telegraph.

Johnson se měl v Rusku setkat s šéfem tamní diplomacie Sergejem Lavrovem, ruskými aktivisty a britskými podnikateli. Posledním ministrem zahraničí, který navštívil Rusko, byl v roce 2012 William Hague. V úterý má zahájit dvoudenní návštěvu Ruska americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Ruské ministerstvo zahraničí už Tillersonovi vzkázalo, že se má připravit na velmi nepříjemný rozhovor. Tillerson ale opáčil, že i on chce během návštěvy otevřít nepříjemná témata. Amerika je přesvědčená, že Asadův režim má chemické zbraně. Rusko tedy podle ministra Asada buď kryje, nebo nezvládá svou funkci garanta pro chemické odzbrojení Sýrie. 

Moskva v reakci na raketový útok Spojených států proti syrské základně zavřela takzvanou horkou linku s Pentagonem, přes kterou oba státy komunikovaly o leteckých operacích nad Sýrií. Tillerson označil reakci Ruska za zklamání. Spojené státy vzkázaly, že jsou připravené znovu zasáhnout.

Nahrávám video
Události: Válka v Sýrii pokračuje i po americkém útoku
Zdroj: ČT24

Gratulace vojákům ke „skvělé reprezentaci“

Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru poblahopřál všem vojákům, kteří se podíleli na pátečním úderu na syrskou základnu ke „skvělé reprezentaci Spojených států a světa“.

„Blahopřeji našim skvělým vojákům a vojačkám, že při útoku v Sýrii tak dobře reprezentovali Spojené státy a svět,“ napsal Trump ve svém příspěvku, který za pár desítek minut od zveřejnění získal 30 000 „lajků“.

Někteří pisatelé v komentářích kritizovali fakt, že USA podle šéfa Bílého domu jednaly jménem celého světa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump je připraven ještě více snížit počet amerických vojáků v Německu

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven snížit počet amerických vojáků v Německu o mnohem více, než o pět tisíc ohlášených Pentagonem v pátek. Agentura AP označila Trumpovy výroky za eskalaci jeho sporu s německým kancléřem Friedrichem Merzem. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 36 tisíc amerických vojáků.
před 2 mminutami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
1. 5. 2026Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 12 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 17 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 22 hhodinami
Načítání...