Zákaz vstupu do lesů u Jablonce kvůli pochybení skončí. Odlov divočáků ale bude pokračovat

Krajský úřad v Liberci zrušil kvůli pochybením zákaz vstupu do lesů v oblasti Prosečského hřebene a Srnčího dolu, který na začátku prosince vyhlásil magistrát v Jablonci nad Nisou kvůli odlovu přemnožených divokých prasat, která obtěžovala obyvatele okrajových částí města.

„Důvodem zrušení nařízení byla formální pochybení jako chybějící podpis, nedodržení lhůt i nedostatečné vypořádání námitek,“ vysvětlil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Magistrát rozhodnutí krajského úřadu respektuje, noční uzavírky proto v pátek 13. ledna v 06:00 skončí a ani celodenní uzavírka plánovaná od pátečních 18:00 do 06:00 v pondělí 16. ledna se neuskuteční.

Odlov přemnožené černé zvěře, kvůli kterému město uzavírky nařídilo, ale bude pokračovat. „Proto je třeba, aby veřejnost byla nanejvýš obezřetná. V aktivním režimu zůstane i odchytová klec, zákaz vstupu do ulice Za Plynárnou, kde se klec nachází, i nadále platí. Nové opatření zatím vydávat nebudeme,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Na divoká prasata naráželi loni na podzim téměř denně obyvatelé hlavně v jablonecké části Horní Proseč, kde jsou panelové domy jen pár metrů od lesa. Pozemky tam byly rozryté, lidé se báli venčit psy, děti se podle místních bály jít ráno na autobus. „Problém je veliký, stavíme domy čím dál blíž lesům, velký problém bylo, že ta prasata si tam vlastně lidé natáhli sami. V okolí Horní Proseče docházelo k vysypávání bioodpadu do lesa, lidé se přiznali, že chodili krmit srnky,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Vratislav Pavlín.

I proto se magistrát rozhodl využít opatření, které se osvědčilo už v roce 2021. Tehdy se díky nočnímu zákazu vstupu do lesů v oblasti Srnčího dolu od srpna do konce října podařilo v honitbě za sezonu odlovit 84 prasat, téměř dvakrát víc než za předcházející loveckou sezonu.

Nepodařilo se ulovit žádného divočáka

Magistrát vyhlásil od 1. prosince do konce února zákaz vstupu do lesů na Prosečském hřebeni a v Srnčím dole od 18:00 do 06:00 následujícího dne. Omezení vstupu mělo podle primátora Miloše Veleho (ODS) zajistit zvěři klid a umožnit bezpečný odlov.

„K lovu černé zvěře se používá velice výkonné střelivo s dráhou letu kolem pěti kilometrů a se smrtícím účinkem po celé dráze letu,“ zdůraznil. V plánu byly také tři celodenní uzavírky. Lidé ale podle primátora opatření nerespektovali, o Vánocích se tak nepodařilo odlovit jediné zvíře.

Krajský úřad teď zákaz vstupu do lesů s platností od pátku zrušil a v odůvodnění kromě jiného uvedl, že považuje za velmi nešťastné, jsou-li stanovena opatření, u kterých je zcela zjevné, že budou masivně porušována. Podle úředníků v opatření chybí podklady, kterými by město své rozhodnutí zakázat vstup do lesů odůvodnilo. Kromě jiného upozorňuje na rozpor mezi vyjmenovanými parcelami, kterých se uzavírka dotýká, a zveřejněnou mapou, upozorňuje také na chybějící informace o celodenních uzavírkách. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při nehodě na Českolipsku zemřel člověk, deset dalších utrpělo zranění

Střet dvou osobních aut a minibusu v Sosnové u České Lípy nepřežil jeden člověk, deset dalších utrpělo zranění. Kvůli velkému počtu zraněných zdravotnická služba aktivovala traumaplán, který určuje postup při vážnějších událostech. Silnice první třídy číslo 9 byla od pondělního večera uzavřená. Při cestě k nehodám se střetla jedna sanitka s jiným vozem, při této srážce nikdo zranění neutrpěl. Vyplývá to z informací od mluvčích policie a záchranné služby.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Video„Pardubická chobotnice“. Reportéři ČT zmapovali kauzu, v níž čelí obvinění exprimátor

V Pardubicích stojí před soudem exprimátor a někdejší člen ANO Martin Charvát. Před více než dvěma lety policie při rozsáhlém zásahu zatkla jeho a dalších osmnáct lidí a obvinila je z pokusu o ovlivňování veřejných zakázek. Postupně se vyjasnilo, že jde o dvě odlišné věci. Na jedné straně o ovlivňování menších zakázek úředníky na radnici a na straně druhé o tendr na stavbu parkovacího domu, který byl v té době už zhruba půldruhého měsíce ve výstavbě. Exprimátor, jeho někdejší náměstkyně Helena Dvořáčková a Jozef Koprivňanský z druhé větve kauzy skončili dokonce na čas v takzvané koluzní vazbě, aby nemohli ovlivňovat svědky. Kauza se týkala právě i nižších úředníků a podnikatelů, z nichž někteří se už k machinacím se zakázkami přiznali a přijali soudem potvrzený trest. O kauze, kterou pro Reportéry ČT zmapoval Tomáš Vlach, se proto mluvilo jako o pardubické chobotnici.
před 8 hhodinami

Shoda jen ve dvou případech. Ve studii o defibrilátorech se manipulovalo, píší SZ

Loňská interní prověrka v olomoucké fakultní nemocnici (FNOL) odhalila rozsáhlé úpravy dokumentace lidí zařazených do mezinárodní studie o defibrilátorech. Plná shoda mezi studijní dokumentací, kritérii studie a daty nemocničního elektronického systému byla zjištěna pouze u dvou z přibližně sedmi desítek olomouckých kardiaků. Ukázal to již loni interní audit, uvedl v pondělí portál Seznam Zprávy. Případ dál vyšetřuje policie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rozbor ve vodovodním řadu v Holubicích u Prahy prokázal chemikálie

Ve vodovodním řadu v Holubicích u Prahy ukázal rozbor přítomnost nebezpečného xylenu a ethylbenzenu, do vody se dostaly při údržbě vodojemu. Následně si obyvatelé stěžovali, že voda z řadu zapáchá. Vodárny zajistily pitnou vodu z cisteren. Příčinu kontaminace Středočeské vodárny jako provozovatel sítě odstranily a pokračují práce na odstranění následků havárie včetně čistění komor vodojemu Kozinec, informovala obec na webu. Mluvčí Středočeských hygieniků Dana Šalamunová sdělila, že lidé by vodu neměli pít.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoHoliš i Půta věří, že vláda přistoupí na změnu rozpočtového určení daní

V pondělí se ve Strakově akademii poprvé setkají zástupci nové vlády s hejtmany. Hlavním tématem budou peníze pro regiony. Zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který platí od roku 2005, podle hostů Duelu ČT24 – hejtmanů krajů Libereckého Martina Půty (SLK) a Zlínského Radima Holiše (ANO) – neodpovídá současnému stavu a je neudržitelný. „Pokud doneseme většinovou dohodu (hejtmanů na změně), vláda s ní bude pracovat,“ sdělil Holiš. „Já si dovedu představit i situaci, že vláda rozpočtové určení daní pro kraje změní bez dohody s kraji,“ řekl Půta. Pořad moderovala Jana Peroutková.
15. 3. 2026

Lidé v Kladně demonstrovali za ukončení provozu útulku Bouchalka

V centru Kladna se konala demonstrace za ukončení provozu buštěhradského útulku Bouchalka. Útulek je soukromý, obce a města z Kladenska s ním mají smlouvu o odchytu toulavých psů. Krajská veterinární správa (KVS) a policie jej prověřují kvůli možnému podezření na týrání zvířat. KVS v pátek oznámila, že zatím v útulku nezjistila tak závažné problémy, kvůli kterým by bylo potřeba podat návrh na odebrání zvířat, ale prověřování dalších podnětů pokračuje.
15. 3. 2026Aktualizováno15. 3. 2026

Města se kvůli propagaci obrací na influencery

Plzeň už třetím rokem využívá influencery k propagaci města. Podle organizace Visit Plzeň umožňuje takový marketingový nástroj s relativně nízkými náklady oslovit široké publikum a cílit na konkrétní skupiny návštěvníků. Spolupráce s tvůrci obsahu se přitom osvědčuje i v dalších regionech. Například Ostrov na Karlovarsku nyní hledá vlastního influencera a jihomoravská centrála cestovního ruchu s nimi pracuje dlouhodobě.
15. 3. 2026

Senioři poptávají kurzy práce se smartphony. Preferují je před počítači

Focení, sociální sítě, poslech hudby, on-line nákupy nebo zdravotnické aplikace. Mezi seniory roste zájem o kurzy zacházení s chytrými telefony, potvrdili ČT oslovení organizátoři lekcí. Nejčastěji se penzisté učí v malých skupinách, existuje ale také možnost individuálních konzultací nebo jednorázových přednášek.
15. 3. 2026
Načítání...