„Zachraňte Bredu!“ V Opavě se demonstrovalo za ikonický obchodní dům

Stovky lidí se v Opavě účastnily demonstrace za záchranu historické budovy bývalého obchodního domu Breda. Svého času neznámější a před druhou světovou válkou největší „obchoďák“ v tehdejším Československu je už sedm let zavřený a rychle chátrá. Organizátoři protestů i památkáři mají strach z jeho zániku.

Odborníci o opavské Bredě mluví jako o architektonickém unikátu. Patří k symbolům města, ale už sedm let dovnitř veřejnost nesmí. Vlastník domu, firma podnikatele Kamila Kolka, totiž skončil v konkurzu. Od té doby je budova zavřená a chátrá. 

Správce celý obchodní dům zajistil proti zatékání a do posledního místa vyklidil. Breda je připravena k případnému prodeji za 55 milionů korun. Nový majitel by však do objektu musel investovat možná až půl miliardy. Opava na koupi a opravu nemá peníze. Taková investice by podle vedení města na několik let zablokovala rozvoj Opavy.

Záchrana musí začít co nejdřív

Přibližně pět set lidí se v pondělí sešlo v Opavě, aby vyjádřili svůj nesouhlas s dlouholetým chátráním památkově chráněné budovy. Požadují, aby záchrana Bredy začala co nejdříve, obávají se, že by mohlo dojít i na demolici objektu. 

Tady přece nejde o počet obchodů a obchodních domů. Nyní je důležité zabránit zbourání a dalšímu chátrání stavby. Později se může začít uvažovat o jejím dalším využití.
Milan Meissner
zastánce záchrany Bredy

Podnikatel Kamil Kolek, jehož společnost Bredu vlastní, tvrdí, že ho stav budovy velmi trápí a že se marně snažil roky dohodnout s firmou, která odkoupila jeho pohledávku. „Nebyla ochota, nakonec Breda skončila v konkurzu,“ dodal.

Žije v Německu, Opava ho ale stále zajímá

Pondělní demonstraci za záchranu Bredy zorganizoval na sociálních sítích třiapadesátiletý Roman Ulbrich, který se v Opavě narodil, ale momentálně žije v Německu. Konkrétní řešení však nemá, hlavním cílem podle něj je upozornit na chátrající památku veřejnost. 

„Budova Bredy je pro mě srdeční záležitostí. Jednak jako rodilého Opavana, tak jako člověka, který se zajímá o historické stavební památky. Mou představou je, že se u jednoho stolu sejdou odborníci, kteří mohou něco dělat, například zástupci města, památkáři, vlastník,“ řekl Ulbrich.

Pomůže město?

Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) řekl, že se radnice bude snažit ve věci angažovat, zároveň ale připomněl, že o odkupu neuvažuje. Podle něj Opava prověřuje možnost získat dotace v Česku, Evropské unii nebo z norských fondů.

Navrátil chce vyjednávat i se zástupci agentury CzechInvest. „Existuje představa, že by budovu mohla využít některá z nadnárodních společností. Pro ni by bylo levnější mít zázemí v Opavě, a ne v Praze,“ řekl.

Nahrávám video
Breda je na prodej za 55 milionů korun
Zdroj: ČT24

Dvacet let chátrá i Ostravica

Podobný osud postihl i prvorepublikový obchodní dům Ostravica-Textilia v Ostravě. Kdysi jeden z nejluxusnějších obchodních domů fungoval v centru města od roku 1930. Před devatenácti lety v něm proběhla nepovolená rekonstrukce, při které se zřítily stropy. Tehdy objekt vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek; právě jeho firma vlastní Bredu. 

O známý obchodní dům nedávno na veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes ve Francii projevila zájem zahraniční firma. Jedná se o soukromého investora, který ale zatím nechce být konkrétní v tom, jaké plány s budovou má. Údajně by ale mělo jít o nekomerční využití.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 6 hhodinami

Ke konání sudetoněmeckého sjezdu se Brno postavilo neutrálně

Brněnští zastupitelé vzali na vědomí informaci o konání sjezdu sudetských Němců, podporu města mu ale nevyjádřili. Neprošel ani návrh opozice na zrušení akce a odebrání dotace festivalu Meeting Brno, který sudetské Němce do jihomoravské metropole pozval. Sjezd, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 22. do 25. května, budí už delší dobu emoce. Několik desítek odpůrců i příznivců přišlo protestovat také na brněnskou radnici.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
před 10 hhodinami

Firma AVE CZ u soudu neuspěla ve sporu o spalovnu v Rybitví, podá kasační stížnost

Firma AVE CZ neuspěla u soudu ve sporu o územní plán obce Rybitví na Pardubicku. Společnost žádala jeho zrušení a změnu tak, aby územní plán neblokoval zamýšlenou modernizaci spalovny odpadů. Proti rozhodnutí krajského soudu v Pardubicích podá společnost kasační stížnost.
před 10 hhodinami

VideoNa Písecku testují drony k ochraně kritické infrastruktury či záchraně lidí

Výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) testují na Písecku drony, které mohou pomáhat v krizových situacích, jako jsou živelné pohromy, hledání ztracených lidí či krize v elektrárnách. Stroje dokážou létat i bez signálu GPS a naprostá většina komponentů by měla být česká. „Většina evropských výrobců je na Číně dost závislá, ale všichni to teď chápou a snaží se do posledního kabelu vyvíjet tuzemsky nebo v okolí,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny Martin Saska. Vývojáři chtějí mít jistotu, že nejsou v dronech špionážní čipy a že je budou schopní kompletně vyrobit i v době, kdy bude na světovém trhu problém s dodávkami.
před 19 hhodinami

Tři zadržení za krádež bankomatů v Praze skončili ve vazbě, čtvrtý je svědkem

Tři ze čtyř podezřelých, které policie v pátek zadržela kvůli krádeži peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v Praze 4, skončili ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže vloupáním. U čtvrtého zadrženého kriminalisté neprokázali podíl na krádeži, proto ho propustili a je svědkem, řekli policisté. Současně si myslí, že případ souvisí s obdobnými krádežemi na Slovensku a obvinění cizinci ve věku 25 až 40 let chtěli v trestné činnosti pokračovat. Podle policistů to dokládá i nález zhruba 1,5 kilogramu výbušniny TNT při domovních prohlídkách u podezřelých.
13. 4. 2026Aktualizováno13. 4. 2026

Praha chce od státu pořídit zámek Veleslavín i Národní dům na Vinohradech

Praha plánuje odkoupit zámek Veleslavín od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 210 milionů korun. Záměr schválili radní. Město o převzetí areálu usiluje delší dobu, dříve však odkup odmítalo kvůli vysoké ceně. Radní zároveň schválili i koupi Národního domu na Vinohradech za 399 milionů korun. O finálním rozhodnutí budou v obou případech ještě hlasovat zastupitelé.
13. 4. 2026

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026
Načítání...