V Bredě to kdysi klokotalo životem. Dnes konkurzními pohledávkami

Architektonicky unikátní a památkově chráněný bývalý obchodní dům Breda patří k symbolům Opavy. Už pět let se ale lidé dovnitř nepodívají. Vlastník domu, firma podnikatele Kamila Kolka, totiž skončila v konkurzu - a teď se řeší vypořádání pohledávek.

Video Slavné obchodní domy v problémech
video

Slavné obchodní domy v problémech

Podobný osud postihl i ostravský obchodní dům Ostravica-Textilia, na jejímž zpustnutí se podepsal i podnikatel Kolek.

„Bylo to místo, které vířilo životem, které doslova klokotalo energií, lidi se tam potkávali, dělaly se tam nejrůznější akce - od prezentací módních výstřelků až po různé diskuze,“ uvedl Tomáš Skalík, jednatel sdružení Za Opavu.

Dnes jsou za okny vidět jen holubi. Firma majitele Kamila Kolka totiž skončila v konkurzu. „Bredu teď čeká přímý prodej nebo dražba. Kdy a za jakých podmínek, to musí říct konkurzní správce,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová. ČT se ho snažila zkontaktovat, ale podle asistentky je v zahraničí a vyjadřovat se nebude.

Samospráva zatím s konkurzním správcem nemluvila. Ale podle náměstka primátora je otevřená i jednání o odkupu Bredy. „Pokud by to nebylo v řádech desítek milionů korun, tak je povinností města se postarat o takovou kulturní památku,“ sdělil náměstek primátora města Opavy Dalibor Halátek.

Upadá i ostravská památka

Podobně nejasná je také budoucnost bývalého domu Ostravice-Textilie v centru Ostravy. I zde měl v minulosti podíl podnikatel Kamil Kolek. V roce 2000 tu coby tehdejší majitel dělal nepovolenou rekonstrukci, během které se uvnitř zřítily stropy.

Nově mělo uvnitř vzniknout centrum kultury a umění. Podle zástupce vlastníka se ale tento záměr kvůli právním překážkám prozatím odkládá. „Proto se letos a v příštím roce budeme zaměřovat na opravy a úpravy exteriéru budov,“ uvedl vedoucí projektu Ostravica 2020 Daniel Zeman s tím, že změna se má týkat hlavně nárožní budovy. Ta by měla získat novou, umělecky zajímavou fasádu.

Podle dřívějšího vyjádření Daniela Zemana mělo trvat přibližně čtyři roky, než se do budov naplno vrátí život. V kulturním centru se počítá s pořádáním divadelních představení, koncertů, projekcí nebo výstav. Například Irma Kaňová tam nafotila sérii fotografií. Pořadatelé divadelního festivalu Move fest zde zase natáčeli taneční film Luxury Memories.

Video Studio ČT24
video

Dům Ostravica ozdobila Madona