Začala stavba druhé části obchvatu Frýdku-Místku. První auta tam projedou za tři roky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středu zahájilo stavbu druhé etapy obchvatu Frýdku-Místku, který bude zároveň součástí dálnice D48 do Českého Těšína a dále do Polska. Druhá část komunikace má stát skoro dvě miliardy korun a hotová by měla být do roku 2022. Frekventovaný průtah městem je dlouhodobě přetížený, denně jím projede zhruba 50 tisíc aut. V říjnu má začít i dostavba třineckého obchvatu.

Úsek bude dlouhý 4,3 kilometru a jeho součástí bude most přes řeku Morávku. Naváže na první etapu obchvatu, která se začala stavět loni v květnu. Obě dohromady budou mít osm a půl kilometru. Mají být připojené na dálnice D56 od Ostravy a D48 od Příbora a Českého Těšína.

„Stavba je poměrně náročná. Nejsme jen na povrchu, že bychom dělali jen povrchovou dálnici. Je tady poměrně významný objekt přes řeku Morávku v délce 440 metrů, což bude technicky i časově nejnáročnější,“ řekl ředitel ŘSD Radek Mátl.

„Dnešní den je svátek pro všechny občany města, protože spousta z nich si říkala, že se už tohoto okamžiku nikdy nedožijí. Naštěstí po 25 letech od schválení trasy obchvatu jsme dnes tady a začíná výstavba zbývající etapy,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Trvalo to tak dlouho mimo jiné proto, že tuto stavbu provázely obstrukce, které odložily zahájení stavby. Znamenaly i navýšení prostředků, protože obecně stavební práce a ceny prací zdražují.
Vladimír Kremlík
ministr dopravy

ŘSD udělalo soutěž na stavbu druhé etapy obchvatu už dříve. Za 1,35 miliardy korun mělo komunikaci postavit konsorcium Silnice Group. To však na začátku letošního roku náhle odstoupilo od smlouvy, a obchvat tak nabral zpoždění. Dálnici nakonec společně postaví stavební firmy Strabag a Eurovia.

(Na mapě je vyznačena celá trasa obchvatu Frýdku-Místku. Modrá část představuje úsek, který se staví od května 2018, červeně je vyznačen úsek, jehož stavba začala 25. září 2019.)

Město věří, že se zbaví kamionů

Frýdek-Místek čeká na vybudování obchvatu desítky let. Poprvé se o něm začalo mluvit před padesáti lety, finální rozhodnutí se do územního plánu města dostalo až v roce 1996. Frekventovaný průtah městem je dlouhodobě přetížený zejména od doby, kdy v nedalekých Nošovicích zahájila výrobu automobilka Hyundai.

„Tranzitní doprava by se měla celá vymýtit, to znamená, že nějakých 25 tisíc vozidel by mělo jezdit po obchvatu, a tím by se mělo ulehčit průtahu městem, který je v současné době opravdu už nevyhovující,“ doplnil Pobucký.

V říjnu se začne i v Třinci

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) ve středu zahájil také stavbu třineckého obchvatu, zatím ale jenom symbolicky. Dělníci by měli na stavbu komunikace nastoupit v příštím měsíci a to i přesto, že ještě nejsou vyřešeny všechny majetkoprávní spory.

„Musíme dokončit ještě několik drobných kroků. Ověřil jsem si, že ŘSD už podpis smlouvy zaslalo zhotoviteli,“ řekl ministr. Stavbu budou realizovat stejné firmy, jako v případě frýdecko-místeckého obchvatu. 

Místní za dokončení obchvatu Třince bojují už několik let, trápí je zejména kamionová doprava. „Nasbírali jsme deset tisíc podpisů a stejně se to tak nějak odkládalo a odkládalo,“ řekl třinecký zastupitel a předseda Osadního výboru Nebory Adolf Bolek (nestr.).

Obě komunikace v Třinci i Frýdku-Místku mají být zprovozněny zhruba ve stejnou dobu, to znamená o letních prázdninách roku 2022.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Statek komunisté zbořili. Byla tam proluka, pak parkoviště, vypráví pamětnice

Marie Šustrová, rozená Kůsová, vyrůstala na statku ve Starém Plzenci, kde její rodina hospodařila po generace. Pamatuje si německou okupaci, skrývání obilí před povinným odevzdáním i příjezd amerických vojáků na konci druhé světové války. Později zažila také tlak komunistického režimu, kvůli kterému její rodina přišla o dům a hospodářství.
před 6 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
před 10 hhodinami

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
před 11 hhodinami

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
před 23 hhodinami

Zákaz sdílených elektrokoloběžek pomohl v Praze snížit počet pokut na pětinu

Jízda po chodníku, v protisměru, nerespektování dopravního značení nebo nebezpečný způsob jízdy v hustém provozu. Nejčastěji za tyto přestupky Městská policie hlavního města Prahy rozdala na jaře v dubnu a květnu cyklistům a jezdcům na koloběžkách 437 pokut. Oproti stejnému období loni jde o osmdesátiprocentní pokles, sdělil ČT policejní mluvčí Zdeněk Modálek. Propad podle něj zapříčinil celoměstský zákaz sdílených elektrokoloběžek, který platí od začátku roku.
včera v 18:41

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
včera v 17:37

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
včeraAktualizovánovčera v 16:27

U pražského letiště se tvoří dlouhé kolony. Jeďte MHD, radí policie

Pražská policie doporučuje v následujících měsících využít při cestě na Letiště Václava Havla městskou hromadnou dopravu nebo vyrazit s výrazným časovým předstihem. Kvůli stavbě nové mimoúrovňové křižovatky a s ní spojeným dopravním omezením totiž policisté opakovaně řeší komplikace v dopravě a několikakilometrové kolony. Stavba potrvá do října příštího roku.
včera v 15:06
Načítání...