V ulicích stojí nelegálně skoro 200 billboardů, tvrdí opozice v Pardubicích

Nahrávám video

Přes 180 nelegálních billboardů je podle části opozice z pardubické radnice v ulicích krajského města. Úřady zatím potvrdily, že v rozporu s předpisy stojí především u hlavních silnic asi dvě desítky reklamních nosičů. Případů ale může být víc. Na tom, kdo má zajistit nápravu, se dohaduje Pardubický kraj se státem.

Pardubický opoziční zastupitel ze Strany zelených Robert Hrdina monitoruje se dvěma kolegy billboardy ve městě už několik měsíců. Reklamních ploch, u kterých mají podezření, že jsou instalované v rozporu s předpisy, objevili politici už přes 180.

Oslovují potom silniční správní úřad Pardubického kraje, který právní aspekty umístění poutače posoudí. „Úřad konstatoval, že patnáct (billboardů, pozn. red.) je nelegálních,“ sdělil Hrdina.

Rozhoduje množství parametrů, klíčové ale je, zda a jaké budovy jsou kolem a v jaké vzdálenosti od silnice se billboard nachází. U silnic nižších tříd by pak měl věci řešit krajský silniční správní úřad. Pokud zjistí, že je nosič reklamy nelegální, vyzve vlastníka k odstranění.

„Pokud ten neuposlechne, pak silniční úřad zajistí zakrytí reklamního zařízení a následně jeho odstranění,“ vysvětluje tajemnice úřadu městské části Pardubice I Gabriela Křížková.

Odstraňování není příliš obvyklé

Složitější situace je ale právě na průtahu Pardubicemi, kde je úřady potvrzených nelegálních billboardů nejvíc. Na tom, kdo je za jejich odstranění odpovědný, se nemohou shodnout kraj s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

„Když dostaneme nějaká oznámení o billboardech, tak okamžitě informujeme vlastníky těchto komunikací, v tomto případě je to ŘSD,“ tvrdí mluvčí Pardubického kraje Zuzana Nováková.

„Na silnicích první třídy je ŘSD tím, kdo nezákonnou reklamu eviduje, dokumentuje a předkládá příslušnému úřadu. A to je příslušný kraj,“ oponuje mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Odstraňování nelegálních billboardů není v Česku příliš obvyklé a zatím se tak stalo spíše v desítkách případů. Třeba v Ústeckém kraji se letos podařilo odstranit čtyři billboardy. Nelegálně jich tam ale stále visí bezmála třicet. V Královéhradeckém kraji se zbavili čtrnácti takových billboardů. I v Libereckém kraji se situace zlepšuje. Počet nelegálních reklamních poutačů tam zredukovali na sedm.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči zlikvidovali požár výškové budovy ve Zlíně

Hasiči téměř po dvou týdnech prací ohlásili ve středu odpoledne likvidaci požáru výškové budovy číslo 34 v centru Zlína. Končí i doporučení, aby lidé v okolí nevětrali. I dál ale platí zákaz vstupu do blízkosti torza kvůli jeho narušené statice. Bezpečnostní perimetr vymezuje oplocení a místo hlídá také bezpečnostní agentura.
před 1 hhodinou

Policie po zásahu na pražském magistrátu obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci policie obvinila šest lidí a dvě právnické osoby. Viní je z více trestných činů, mezi nimiž je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků či praní špinavých peněz. Podle kriminalistů působili obvinění jako organizovaná zločinecká skupina, potvrdil pro Českou televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
13:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Podle Povodí Moravy je vypuštění Nových Mlýnů z bezpečnostního hlediska nemožné

Stav Dyje se po problémech s nedostatkem kyslíku zlepšuje, riziko ale podle odborníků trvá. Podle ekologa Kryštofa Chytrého by mohlo omezit množství sinic a tlející biomasy zprůtočnění alespoň části Novomlýnských nádrží a obnova říční krajiny. Ředitel pro správu povodí z Povodí Moravy Antonín Tůma to odmítá, tvrdí, že vypuštění nádrží není technicky ani z bezpečnostního hlediska možné a ohrozilo by jejich protipovodňovou i vodohospodářskou funkci. O problému diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským.
před 3 hhodinami

Jihomoravský kraj po vážné nehodě autobusů řeší, jak v nich zvýšit bezpečnost

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
před 6 hhodinami

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 21 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 21 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.