V Sušici končí akutní a úrazová chirurgie. Slepé střevo odoperují až v Klatovech

2 minuty
V Sušici končí akutní a úrazová chirurgie
Zdroj: ČT24

V sušické nemocnici od května končí akutní a úrazová chirurgie. Nahradí ji takzvaná chirurgie jednodenní. Důvodem je nedostatek lékařského personálu. Nemocnice už proto některé operace provádět nebude. Chce se zaměřit na jiný typ zákroků.

Místo sedmi chirurgů budou od května v Sušici operovat pouze čtyři. Pacienti navíc v nemocnici nestráví více než tři dny a některé zákroky už nemocnice nebude provádět. Podle primáře chirurgického oddělení Vojtěcha Černého půjde například o akutní operace slepého střeva, uskřinuté kýly nebo akutní operace žlučníku.

Nemocnice dosud operovala zhruba pětačtyřicet pacientů měsíčně. Nově se chce zaměřit na takzvané jednodenní operace a také na zákroky, které dosud nedělala. „V jednodenním módu chceme dělat měsíčně sto zákroků. Až se projekt rozjede, chceme dělat nejen klasické operace, ale i operaci ortopedickou,“ uvedl ředitel Nemocnice Sušice Martin Straka.

Pacienty s delší hospitalizací převezmou Klatovy

Změny ale bude ještě projednávat sušická radnice. Ta totiž nemocnici pronajímá skupině Nemos Group, která ji převzala před dvěma roky. Nemocnice navíc bude muset podepsat nové smlouvy, protože dosud má registraci pouze na akutní chirurgii.

Pacienty, kteří budou po jednodenním zákroku vyžadovat delší hospitalizaci, bude přebírat klatovská nemocnice, kde už kvůli tomu pobíhají jednání s pojišťovnami. „Potřebujeme garanci od pojišťoven, pokud budeme mít nadpočet, abychom byli patřičně finančně ohodnoceni,“ poznamenal předseda představenstva Klatovské nemocnice Jiří Zeithaml.

Jednodenní chirurgii nyní poskytuje v Plzeňském kraji Privamed v Plzni a Swiss Med Clinic v Plané u Mariánských lázní. Akutní lůžka tu chybí řadu let. Místní proto využívají nemocnice v Plzni, Chebu nebo ve Stodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody, informovali policisté. Státní zástupce ho navrhl poslat do vazby. O věci bude zlínský okresní soud rozhodovat ve středu ráno. Muž se dle serveru Novinky.cz k činu přiznal. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nízká hladina Lipna odhalila nelegální výpustě

Nízká hladina Lipna odhalila desítky výpustí načerno svedených rovnou do přehrady. Někde je viditelné také znečištění, a to i v místech, kam se chodí lidé koupat. Vše ale ještě musí prověřit vodohospodáři z Povodí Vltavy.
před 4 hhodinami

Chlapce, který byl několik dnů vězněn na chatě, propustili z nemocnice

Dvanáctiletý chlapec z Halenkovic je zpátky doma. Podle informací ČT ho v pondělí propustili z nemocnice. V neděli ho pomohli najít svědci v chatové oblasti v obci Žlutava na Zlínsku. Po čtyřdenním věznění ho čeká nejen fyzická, ale především psychická rekonvalescence. Školní psycholožka podpoří i děti ze školy ve Zlíně, kam chlapec chodí, i z té v Halenkovicích. Policie obvinila muže, který chlapce věznil, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody.
15. 12. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Dálnici D35 rozšířily dva nové úseky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo dva úseky dálnice D35: šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto – Džbánov a dvanáctikilometrový úsek mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Ani jeden z nich zatím není napojený na dálniční síť. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl věří, že celá D35 bude hotová do pěti let.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nová kavárna v Ostravě nabízí práci mladým z dětských domovů

Vaří kávu, připravují jídlo, ale zároveň se podílejí na směřování celého podniku. Znevýhodněné osoby – lidé se zdravotním postižením, senioři i dlouhodobě nezaměstnaní – nacházejí uplatnění v sociálních podnicích. V Ostravě například nově vznikla kavárna Pokec kafé, kde jako brigádníci pracují mladí lidé z dětských domovů.
před 18 hhodinami

Z bývalé slévárny v centru Liberce vzniklo kulturní centrum Linserka

Na místě bývalé slévárny v centru Liberce vzniklo Kulturní a kreativní centrum Linserka. Budova v posledních letech chátrala a z kdysi známého podniku Christiana Linsera se zachovala pouze třípodlažní secesní stavba. Tu nechala radnice opravit za bezmála 43 milionů korun. V prvním a druhém patře vznikly prostory pro výstavy, přednášky či workshopy, přízemí má sloužit jako kavárna. Linserka je prvním počinem města v rámci projektu rozvoje Papírového náměstí a jeho okolí. Do plného provozu by se měla dostat na začátku února.
15. 12. 2025

Žiželice na Lounsku mají obchvat. Stavbu provázely komplikace a prodražila se

Tříkilometrový obchvat obce Žiželice na Lounsku na silnici I/27 mezi Plzní a Chomutovem je hotový. Součástí stavby je 380 metrů dlouhý most přes potok Hutná. Stavbu provázely komplikace s ujíždějícím svahem, prodražila se o 130 milionů. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že za tím stojí inflace i drobné změny při zakládání mostu. Práce začaly v srpnu 2022.
15. 12. 2025Aktualizováno15. 12. 2025
Načítání...