Užovky na Brněnské přehradě trpí kožním onemocněním. Vědci zjišťují, jaký vliv má na jejich populaci

Výzkum užovek (zdroj: ČT24)

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně zjišťují, do jaké míry zasáhlo onemocnění hadí dermatomykózou užovky podplamaté na Brněnské přehradě. Ta je od roku 2016 prvním místem ve střední Evropě s potvrzeným výskytem tohoto onemocnění. V Severní Americe výzkum prokázal, že tento patogen snižuje počet užovek a chřestýšů v přírodě.

Michal Přibyl společně s Vojtěchem Balážem chytají a vzorkují na březích Brněnské přehrady užovky. Snadnější odchyt jim umožňují umělé úkryty, ve kterých se užovky nahřívají. V okolí přehrady jich rozmístili přes třicet. Jejich cílem je zjistit, na kterých místech žijí a jestli jsou nakaženy hadí dermatomykózou způsobenou houbou Ophidiomyces ophiodiicola.

„Onemocnění se projevuje různě od drobných deformací šupin až po závažné poškození kůže, kosterní svaloviny a může vést až k úhynu,“ vysvětlil odborný asistent Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno Vojtěch Baláž.

Onemocnění snižuje počty hadů v Severní Americe

Nákazu se vědcům podařilo v okolí přehrady potvrdit zatím jen u užovek podplamatých, poprvé zhruba před pěti lety. Zkoumají ale také jiné druhy, užovky obojkové a hladké. „Potvrdilo se, že je to ta samá nákaza, kterou mají v Británii, a ta samá, která v Severní Americe působí velké populační poklesy u chřestýšů a jiných severoamerických hadů,“ řekl Vojtěch Baláž. 

Vzorky získané ze stěrů vědci zpracovávají v laboratoři pomocí přístrojů. V loňském roce odchytili a ovzorkovali vědci z Brna zhruba osmdesát hadů. U patnácti procent z nich potvrdili nákazu. Výzkum plánují ukončit za dva roky.

Je řazena mezi kriticky ohrožené druhy. Svoje jméno dostala podle plaménkovitých skvrn naspodu těla. Ve vodě je mnohem obratnější než užovka obojková, umí se i dobře potápět. Je ve vodě mnohem pohyblivější než na souši. Dospělí samci bývají o něco menší než samice, celková délka největších jedinců v České republice bývá okolo jednoho metru. Svým výskytem je vázána na vody s dostatkem ryb, které tvoří hlavní složku její potravy. V České republice je rozšířena v teplejších oblastech na jižní Moravě, na severní Moravě na Ostravsku navazuje na rozšíření v Polsku.

zdroj: mpcr.cz

Užovka podplamatá
Zdroj: VFU