Účastníci sobotní akce ve Slušovicích odhadují počet účastníků na tisíc, kapacita diskotéky je přitom poloviční

5 minut
Události: Policie vyšetřuje diskotéku ve Slušovicích. Co dělat v tlačenici?
Zdroj: ČT24

Policie začala prověřovat kamerové záznamy související s děním na diskotéce ve Slušovicích na Zlínsku, kde v noci ze soboty na neděli utrpělo zranění osm lidí. Vyslýchá také svědky a analyzuje sociální sítě. Pět zraněných skončilo v nemocnici. Hospitalizováni jsou stále tři lidé, jeden z nich je v těžkém stavu. Podle zjištění ČT je kapacita diskotéky, kde se akce konala, 455 osob. Účastníci však odhadují, že na místě bylo asi tisíc lidí.

Kriminalisté případ prověřují pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle policejní mluvčí nelze vyloučit, že by skutek mohl být překvalifikován na obecné ohrožení. „Tak jako každý případ, i tento se vyvíjí. Úprava trestněprávní kvalifikace je možná,“ řekla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. V případě těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti by viníkovi hrozilo až čtyřleté vězení, u obecného ohrožení je trestní sazba vyšší.

Klíčové pro celý případ bude zjištění, jestli provozovatel diskotéky dodržel její maximální kapacitu. Ta je podle informací ČT přesně 455 osob. Na sobotní akci přitom měli vstup zdarma všichni v halloweenské masce, zatímco ostatní museli za vstupenku zaplatit.

„Nás tam bylo opravdu moc. Nebylo nás tam těch čtyři sta, jak tvrdí, že je kapacita klubu. Bylo nás tam daleko víc, to může odpřisáhnout každý,“ řekla ČT dvacetiletá Adéla Pekařová. Někteří svědci odhadli číslo až na tisíc.

Provozovatelé diskotéky v pondělí nebrali telefon a nebyli k zastižení, podle obsluhy podniku byli buď u právníka, nebo na výslechu.

Policie žádá veřejnost o informace a záznamy

Hasiči zřejmě budou kontrolovat budovu diskotéky, spolupracují s policií na šetření události. „Bude se kontrolovat soulad aktuálního stavu se schválenou požárně bezpečnostní dokumentací, to znamená, zda odpovídají prostory, únikové východy, jejich šířka, kapacita, zda odpovídá tomu, co bylo schváleno. Zda odpovídá aktuální využití jednotlivých prostor tomu, k čemu byly zkolaudovány. Zda to nebylo nějakým způsobem během let změněno bez toho, aniž by to bylo ohlášeno nebo povoleno ze strany stavebního úřadu, který s námi úzce spolupracuje,“ řekl ředitel krajských hasičů Vít Rušar.

Hasiči podle něj dělali v budově kontroly v letech 2015 a 2018, a to společně s policií při republikových akcích zaměřených na alkohol, drogy a hazard. Žádné pochybení tehdy hasiči nezjistili.

O pomoc při prověřování případu požádali policisté také veřejnost. Od návštěvníků diskotéky uvítají bližší informace k incidentu nebo kamerové záznamy. Ozvat se mohou na tísňovou linku 158.

Podle zjištění policie nastala na schodišti před vstupem na diskotéku tlačenice vzhledem k vysokému počtu návštěvníků, kteří se nemohli dostat dovnitř ani ven. To vedlo k následné panice a zranění osmi lidí ve věku 15 až 20 let. Policisté vyzvali případné další zraněné návštěvníky diskotéky, kteří nevyhledali lékařské ošetření na místě, ale až s odstupem času, aby se ozvali na tísňovou linku 158.

„Hospitalizován je jeden člověk v těžkém stavu, jeden ve středně těžkém stavu, jeden na standardním lůžku. Dva byli propuštěni do domácí péče. Všichni jsou nezletilí,“ řekla v pondělí mluvčí zlínské krajské nemocnice Dana Lipovská. Více informací vzhledem k věku pacientů nesdělila.

Záchranná služba ošetřila po tlačenici tři muže a pět žen. Někteří byli intoxikovaní alkoholem. Vážná zranění se podle mluvčího záchranné služby Jakuba Omelky vyznačovala bezvědomím a takzvaným crush syndromem. Tento stav vzniká po dlouhodobém stlačení měkkých tkání a následném uvolnění bílkovin, které zneprůchodní ledviny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidič kamionu na Olomoucku rozdal zdarma náklad, pak v afektu zničil samoobsluhu

Olomoučtí policisté v sobotu v podvečer zadrželi sedmačtyřicetiletého muže, který zřejmě v opilosti zdemoloval prodejnu smíšeného zboží v Pňovicích. Kromě zboží a vybavení samoobsluhy poničil také tři venku zaparkovaná auta. Zastavila ho až přivolaná policejní hlídka. Škoda dosahuje více než půl milionu korun.
před 1 mminutou

Reportéři ČT: Na liberecké radnici se prý rozrostl „ucelený systém korupce“

Vyostřená zastupitelstva a hádky o to, kdo co vlastně zavinil a kdo by za to měl nést zodpovědnost. Tak to v poslední době občas vypadá na liberecké radnici. Policie pokračuje ve vyšetřování případu, v rámci kterého politici údajně ovlivňovali rozhodování ve prospěch některých firem. Loni musel ve funkci skončit náměstek primátora za ODS. Nedávno policie obvinila dalšího náměstka primátora zvoleného za ANO. A také musel skončit. Pro Reportéry ČT točil Petr Vodseďálek.
před 21 mminutami

Spor o „Hradčany Krkonoš“ se stal politickým tématem

Luční bouda patří k ikonám Krkonoš. Na hřebenech stojí po staletí a vždy byla pro turisty vyhledávanou zastávkou. Teď jsou ale její dveře pro kolemjdoucí zavřené. Majitelé boudy si stěžují, že je šikanují pracovníci národního parku. Jeho vedení se brání, že jen dělá to, co mu ukládá zákon. Vadí hlavně intenzita dopravy v nejpřísněji chráněných oblastech. V zákulisí to vypadá, že v tomto boji jde o mnohem víc. Spor se totiž dostává i do politiky. Někteří starostové říkají, že chtějí více chránit lidi, kteří v oblasti žijí. Rozruch mezi ochránci přírody zase vzbudily návrhy poslanců, které výrazně oklešťují pravomoci národních parků. Pro Reportéry ČT točil Tomáš Vlach.
před 4 hhodinami

Bouřky zaměstnaly hasiče v mnoha krajích

Hasiči napříč kraji zasahovali kvůli bouřkám od pondělního večera u několika set různých případů. Nejvíce výjezdů zaznamenali v Jihočeském kraji, kde řešili hned 179 případů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve nebo čerpali vodu. Kvůli popadaným stromům někde také nejezdily vlaky, většinou na Šumavě a na Liberecku.
09:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lesníci a ochránci přírody zachraňují vodu v Brdech

Ochránci přírody a lesníci zkoušejí, jak zadržet vodu v Brdech, které přišly o část porostů při kůrovcové kalamitě. Na svazích po těžbě začali s budováním zvláštních příkopů a hrází, které mají odtok zpomalit. Už dříve se jim osvědčily třeba i v Beskydech.
před 11 hhodinami

Kraje hledají, jak nahradit chybějící miliardy na opravy silnic

Odklad klíčových projektů, ale i doplnění chybějících peněz z úspor nebo na úkor jiných oblastí. Kraje ve spojitosti s výpadkem dvou miliard na opravy silnic druhých a třetích tříd zvažují, jak chybějící peníze nahradit. S těmi počítala novela rozpočtového určení daní, která leží ve sněmovně, zřejmě se již ale nestihne prosadit.
před 12 hhodinami

V Čáslavi se uskuteční referendum k plánovanému rozšíření skládky

V Čáslavi na Kutnohorsku se uskuteční místní referendum k plánovanému rozšíření skládky. Bude se konat 3. a 4. října spolu s volbami do Poslanecké sněmovny. Souhlasili s tím v pondělí městští zastupitelé. Odpůrci rozšíření skládky se obávají růstu dopravy, zdravotních rizik a dalších nepříznivých vlivů. Odpadová společnost AVE CZ kritiku odmítá.
před 18 hhodinami

Výstava na Šumavě připomíná Klostermannův nejznámější román

Do někdejší myslivny na Březníku u Modravy se vrátila výstava věnovaná spisovateli Karlu Klostermannovi. Nová expozice v jedné z nejchráněnějších částí Šumavy připomíná román „Ze světa lesních samot“ i život horalů. Na Březník každý rok zamíří kolem třiceti tisíc lidí. V provozu bude od května do října, v zimě by jej totiž komplikoval sníh.
před 20 hhodinami
Načítání...