U Šakvic by se mohla těžit ropa nebo zemní plyn. Z poplatku by pak obec ráda postavila domov pro seniory

Nahrávám video
Průzkumné vrty u Šakvic
Zdroj: ČT24

Společnost Moravské naftové doly začala po pauze způsobené koronavirovou pandemií opět s průzkumnými vrty na ropu a zemní plyn. První vyrostl u Šakvic na Břeclavsku. Narazí-li sondy na nerostné suroviny, bude moci začít těžba jako u Mikulova, kde v těchto dnech zahájilo provoz nové plynové středisko.

V polích za Šakvicemi vyrostla nepřehlédnutelná 55 metrů vysoká věž. Soustava několika stovek speciálních tyčí ovládaná z kabiny sahá do hloubky dva a půl kilometru a těžaři chtějí postoupit ještě hlouběji. Na nerostné suroviny by mohli narazit ve třech a půl kilometru.

Moravské naftové doly se tímto vrtem vrací k průzkumu, kvůli pandemii koronaviru ho totiž pozastavily. „Cena ropy padla v určité době až na úplné minimum, takže velká část našich průzkumů se stávala nerentabilními,“ vysvětlila ředitelka divize průzkumu a tržby dolů Jana Hamršmídová.

U Mikulova vzniklo nové plynové středisko

U Mikulova v těchto dnech už společnost těžbu spouští. Otevřela tam nové plynové středisko. Plyn z něj pokryje roční spotřebu zhruba desítky tisíc domácností. „Středisko je naprosto bezobslužné. Veškerá těžba je řízená z centrálního dispečinku. Předpokládáme, že ho budeme využívat takových čtyři až pět let,“ řekla Hamršmídová.

Podobně by to mohlo teoreticky vypadat i v Šakvicích, pokud sondy narazí na nerostné suroviny. Část peněz z poplatku za těžbu by potom dostala obec, stejně jako jinde.

„Moje představa je zřídit tady domov seniorů, kde bychom se dokázali postarat o staré lidi i v době, kdy se nedokážou pohybovat,“ řekla starostka Šakvic Drahomíra Dirgasová (nezávislá za STAN). Jestli bude průzkum úspěšný, se ukáže během několika týdnů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zadržela sedm lidí kvůli podezření na podvod s evropskými dotacemi

Policisté zadrželi sedm lidí kvůli podezření na neoprávněně získanou evropskou dotaci na inovační centrum pro začínající vědecké firmy a projekty. Mezi zadrženými jsou dva lidé z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a úředník ze stavebního úřadu. Podezřelí se pokusili neoprávněně získat 13,5 milionu eur (asi 340 milionů korun), informoval úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). MPO poskytuje policii maximální součinnost, věc nelze nyní komentovat, uvedla mluvčí úřadu.
10:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Radnice Prahy 15 je po požáru vytopená a bez proudu

Několik jednotek hasičů ráno zasahovalo u hořící střechy na sídle úřadu Městské části Prahy 15 v Horních Měcholupech na jihovýchodě hlavního města. Před 8:00 hasiči oznámili, že se jim požár podařilo zdolat. Hašení vytopilo sedm pater kanceláří v jedné polovině budovy. Voda se dostala do rozvodů elektřiny, takže je budova bez proudu, bez připojení k internetu a systémům magistrátu i státní správy. Úřad je do odvolání uzavřen.
08:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Chátrající armádní areály se mění. Kasárna nahrazují školy, byty i domovy

V Benešově začala demolice bývalých Táborských kasáren z konce 19. století. Areál, který sloužil armádě více než sto let, má ustoupit výstavbě školy. Nejde o jedinou proměnu vojenského objektu – kasárna v Česku postupně mizí a nahrazují je budovy jiného účelu podle potřeb měst. Například v Pardubicích vyroste na místě bývalých kasáren škola, v Mostě domov pro lidi s duševním onemocněním a v Opavě se budovy kasáren rekonstruují na byty.
před 5 hhodinami

VideoTuristu v Krkonoších zranil uvolněný kámen. Správa parku opatření nechystá

Správa Krkonošského národního parku nechystá žádná opatření v souvislosti s neobvyklou nehodou, při které v sobotu zranil turistu na horské cestě uvolněný kámen. Kus skály se uvolnil v prudkém svahu a kutálel se asi dvě stě metrů. Skupinka turistů ho sice zaregistrovala, avšak kámen na poslední chvíli změnil dráhu a jednu z osob zasáhl. Společníci zraněného volali nouzovou linku a ihned se rozběhla záchranná akce. Na místo vyletěl vrtulník, který ovšem kvůli terénu nemohl přistát a ke zraněnému se museli lékař se záchranářem spustit. Zaměstnanci parku mají v popisu práce sledovat u cest třeba stromy náchylné k pádům či právě kameny. Pokud jsou nebezpečné, zařídí se náprava. Této události se ale podle správy parku nedalo zabránit.
před 19 hhodinami

Opravy uzavřely most Kosmonautů v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích se na několik měsíců mění dopravní situace. Začala půlroční uzavírka mostu Kosmonautů, po němž denně projedou tisíce aut. S rekonstrukcí mostu souvisí řada uzavírek nebo změn směru jízdy především v centru města a jeho okolí. Ty v úterý ráno výrazně komplikovaly dopravu. Cesta autem nebo autobusem do práce a do školy trvala lidem o desítky minut déle.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

VideoVědci vracejí zaniklé památky severních Čech do krajiny díky 3D vizualizacím

Vědci z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pomyslně vrátili památky ze zaniklých obcí severních Čech, které musely v minulém století ustoupit povrchové těžbě uhlí, do jejich původního prostředí. Předměty i části staveb nasnímali a jako 3D modely je pomocí vizualizace zasadili zpět do míst, odkud pocházejí. K cyklostezce, která vede dnes už rekultivovaným územím, by se tak vrátil například odpočivný kámen z Libkovic. Na kopci nedaleko Kadaně by pak znovu stál gotický portál z kostela Narození Panny Marie z někdejší Bystřice. Výzkum i vizualizaci zachráněných památek financoval projekt Spravedlivá transformace, který pomáhá bývalým těžebním oblastem v regionu.
před 20 hhodinami

V Polsku zadrželi dalšího člověka kvůli požáru v pardubické zbrojovce

Polská kontrarozvědka (ABW) v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP v Pardubicích zadržela dalšího člověka, informuje server TVP Info. Dotyčný údajně jiné lidi pověřil úkolem, aby koupili různé předměty využité k zapálení haly v Pardubicích. ABW ho zadržela v Zelené Hoře (Zielona Góra) na západě Polska bezprostředně poté, co se vrátil z Česka.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Pražský dopravní podnik podepsal smlouvu na druhou část metra D

Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal se sdružením vedeným firmou Subterra smlouvu na zakázku za zhruba třicet miliard korun bez DPH na stavbu druhého úseku metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory, sdělil mluvčí podniku Daniel Šabík. Antimonopolní úřad (ÚOHS) v úterý oznámil, že jeho předseda Petr Mlsna pravomocně zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která požadovala zrušení výběru vítěze zakázky.
včeraAktualizovánovčera v 15:25
Načítání...