Referendum o průmyslové hale se může Opatovicím prodražit. Developer požaduje 158 milionů

Nahrávám video

Referendum, ve kterém obyvatelé Opatovic nad Labem odmítli stavbu nové průmyslové haly, může přijít obec velmi draho. Developerská společnost, která halu chtěla postavit, od svého záměru ustoupit nehodlá, navíc pro něj získala územní rozhodnutí. Zastupitelé Opatovic se nyní obávají toho, že budou muset developerovi zaplatit náhradu škody, jde až o 158 milionů korun. Referendum proběhlo souběžně s prezidentskými volbami.

Pokud by Opatovice nad Labem musely investorovi náhradu škody zaplatit, byly by ohroženy důležité investice, například opravy chodníků, stavba nového hřiště nebo přístavba školy.

„Včera (v pondělí) nám byl doručen oficiální posudek na náhradu škody,“ potvrdil starosta Opatovic Pavel Kohout (Opatovice podle vás) s tím, že developer vyčíslil škodu na 158 milionů korun. To je trojnásobek ročního rozpočtu obce. 

Starosta uvedl, že pokud by obec musela tyto peníze zaplatit, šlo by prakticky o zadlužení ve výši sedmdesáti tisíc korun na každého obyvatele Opatovic. „Dvanáct let by se v této obci nic nepostavilo ani neopravilo,“ dodal.  

Pozemky patří developerovi

„Pokud se projekt opravdu zastaví, budeme požadovat kompenzaci od obce. Věříme, že žijeme v právním státě a že není možné jen tak přijít k pozemku a říct: My si nepřejeme, abyste váš pozemek používali v souladu s územním plánem,“ řekl jednatel společnosti Czech Industrial Development Jan Jirotka.

Pozemky, kde má stát průmyslová hala, má developer ve svém vlastnictví. Získal na ně také posudek vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a tento týden také další důležitý dokument –⁠ územní rozhodnutí. 

Kohout ujistil, že proti územnímu rozhodnutí obec Opatovice nad Labem podá odvolání. „Referendum je závazné, je platné, my podle něj musíme samozřejmě jednat,“ vysvětlil.

Podle opozičních zastupitelů však měla obec celou záležitost řešit dřív, samotná petice proti stavbě vznikla už před dvěma lety. „Petici, aby referendum mohlo vzniknout, podepsala asi třetina obce. Mně třeba osobně se nelíbí takovéto haly esteticky. Na okraj vesnice taková hala nepatří,“ myslí si opoziční zastupitel Nathaniel Filip Aras (Koruna česká).

Opatovice momentálně čekají na právní zhodnocení vzniklé situace a případných finančních rizik. Další kroky projednají zastupitelé na svém zasedání 29. března. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

ODS vyloučila Filipa Dvořáka ze strany

Výkonná rada ODS ve středu ukončila členství předsedovi místní organizace strany v Praze 1 Filipu Dvořákovi, sdělila mluvčí občanských demokratů Mariana Wernerová. Spor vznikl poté, co se celostátní vedení strany kvůli dřívějším kauzám postavilo proti Dvořákově kandidatuře na starostu Prahy 1. Podle Dvořáka je jeho vyloučení výsledkem předem rozhodnutého procesu, i když nikdy nebyl z ničeho obviněn ani vyšetřován.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie po zásahu na pražském magistrátu obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci policie obvinila šest lidí a dvě právnické osoby. Viní je z více trestných činů, mezi nimiž je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků či praní špinavých peněz. Podle kriminalistů působili obvinění jako organizovaná zločinecká skupina, potvrdil pro Českou televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár výškové budovy ve Zlíně

Hasiči téměř po dvou týdnech prací ohlásili ve středu odpoledne likvidaci požáru výškové budovy číslo 34 v centru Zlína. Končí i doporučení, aby lidé v okolí nevětrali. I dál ale platí zákaz vstupu do blízkosti torza kvůli jeho narušené statice. Bezpečnostní perimetr vymezuje oplocení a místo hlídá také bezpečnostní agentura.
před 12 hhodinami

Podle Povodí Moravy je vypuštění Nových Mlýnů z bezpečnostního hlediska nemožné

Stav Dyje se po problémech s nedostatkem kyslíku zlepšuje, riziko ale podle odborníků trvá. Podle ekologa Kryštofa Chytrého by mohlo omezit množství sinic a tlející biomasy zprůtočnění alespoň části Novomlýnských nádrží a obnova říční krajiny. Ředitel pro správu povodí z Povodí Moravy Antonín Tůma to odmítá, tvrdí, že vypuštění nádrží není technicky ani z bezpečnostního hlediska možné a ohrozilo by jejich protipovodňovou i vodohospodářskou funkci. O problému diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským.
před 14 hhodinami

Jihomoravský kraj po vážné nehodě autobusů řeší, jak v nich zvýšit bezpečnost

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
před 17 hhodinami

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
21. 7. 2026Aktualizováno21. 7. 2026

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
21. 7. 2026

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
21. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.