Práce na nejvyšší sypané hrázi v Moravskoslezském kraji pokračují. Hotovo bude příští rok

3 minuty
Stavba hráze v Jelení
Zdroj: ČT24

Loni začalo Povodí Odry na Bruntálsku stavět nejvyšší sypanou hráz suché nádrže v Moravskoslezském kraji. Její konečná výška bude až 16 metrů. Hotova má být v první polovině roku 2019.

„Na potoce bude snižovat stoletou vodu z 35 kubických metrů na čtyři,“ uvedl technický ředitel Povodí Odry Petr Březina s tím, že vodní dílo pomůže ochránit zástavbu v Karlovicích i v samotné Opavě, kde sníží riziko povodní.

Stavba suché nádrže Jelení je součástí protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy, stejně jako plánovaná přehrada v Nových Heřminovech, kterou ale vedení obce a část obyvatel odmítá. 

Vizualizace nádrže v Jelení
Zdroj: Povodí Odry

Jelení přispívá také k ochraně Široké Nivy a Nových Heřminov. Náklady na výstavbu hráze nádrže se pohybují okolo 150 milionů korun. Zaplatit je má ministerstvo zemědělství z programu, který se věnuje právě protipovodňovým opatřením.

Jedním z kritiků navrhovaných protipovodňových opatření je bývalý místostarosta Karlovic Petr Czasch (nez. za ODS).

„Dříve tady byly hráze z přírodních materiálů, byly tady ty řeky různě rozlité, byla tady koryta. Voda prostě měla kam jít. Dneska všechno jenom regulujeme a dáváme to betonu a potom se divíme, že voda potom ohrožuje ty spodní části,“ dodal Czasch.

  • Takzvaná suchá nádrž má obdobou funkci jako nádrž vodní, zachytí povodňovou vlnu. Na rozdíl od přehrad je ale za normálních průtoků prázdná. Teprve v době, kdy začne pršet a průtoky stoupají, začne se voda v nádrži zvedat.
  • Suchá nádrž je tak funkční jen při povodních. Po zbytek roku je území v normálním režimu a mohou jej například využívat zemědělci.

Přehrada v Nových Heřminovech stále nestojí

Nejviditelnějším dílem protipovodňových opatření v regionu je plánovaná přehrada v Nových Heřminovech. Její výstavba má už několik let zpoždění. Teď má Povodí Odry požádáno o územní řízení a vykupuje pozemky na obchvat obce.

„Apelujeme na obec, aby zvážila všechny klady tohoto řešení, protože si myslím, že jim to nabízí vyšší povodňovou ochranu, prostředky pro rozvoj obce podle jejich potřeb,“ dodal ředitel Povodí Odry Petr Březina.

„Nám nejde vůbec o žádné peníze, i kdyby nabízeli pětkrát tolik, co nabízejí, tak nám jde o princip. Ta přehrada je z našeho pohledu vyprojektovaná špatně, respektive celá opatření jsou špatně,“ doplnil starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný (nez.).

Vizualizace vodního díla Nové Heřminovy
Zdroj: Povodí Odry

Protipovodňová opatření by měla stát přibližně 6 miliard korun a ochránit by mohla kolem 6 tisíc lidí. „A právě vysoká suma zvažovaná na tato opatření je dalším předmětem kritiky záměru,“ doplnil redaktor České televize Jan Pirkl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie během adventu posiluje hlídky, aktivnější jsou ale i kapsáři

Ozbrojení policisté jsou tradiční a již standardní součástí bezpečnostních opatření během období adventu. Na řadě míst je doplňují i městští strážníci. Vlastní bezpečnostní opatření zavádějí i některá města. Například vjezdy na náměstí, kde jsou trhy, osazují zábranami. Podle policie jde nicméně v celé šíři o preventivní opatření.
před 1 hhodinou

Lidé ve třech obcích Středočeského kraje si vybrali zastupitele

Obyvatelé tří obcí ve Středočeském kraji volili nové zastupitele. Volby se týkaly Dolní Krupé na Mladoboleslavsku a také obcí Líský na Kladensku a Dolní Pohleď na Kutnohorsku. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem určenou hranici nejméně pěti.
před 13 hhodinami

Od kufru až po rakev. Web se ztrátami a nálezy funguje deset let

Přes 180 tisíc předmětů se za deset let objevilo na webu eZtráty. Ke svým majitelům se jich vrátila zhruba polovina. Ty ostatní musí instituce tři roky uschovávat, a pokud se nikdo nepřihlásí, připadnou právě jim. V Praze část míří na charitu, některé se draží v aukcích. V hlavním městě ročně evidují až šest tisíc nálezů. Byly mezi nimi i kuriozity – umělý chrup, protéza, kánoe či rakev. Dominují však kufry, kočárky nebo přepravky na zvířata. Část věcí pochází z letiště. Hlásit se o ně mohou lidé na pracovišti v ulici Karolíny Světlé. Přes 560 institucí a firem po celém Česku je zároveň inzeruje na webu eZtráty.
před 14 hhodinami

Zastupitelé v Chrudimi budou jednat o zrušení spádových obvodů škol

Chrudimští zastupitelé budou v pondělí 8. prosince rozhodovat o zrušení čtyř spádových obvodů základních škol. Zavést chtějí jen jeden pro celé město. Podle starosty Františka Pilného (ANO) je hlavním cílem zamezit spádové turistice. Podle něj některé rodiny účelově měnily trvalé bydliště tak, aby se jejich dítě dostalo na preferovanou základní školu. Novinka má platit pro zápisy v roce 2026, které začnou už v lednu. Proti změně se ale ohrazují někteří rodiče. Obávají se losování o místa na školách a nejistoty před zápisy. Své argumenty chtějí vyjádřit i na zastupitelstvu.
před 15 hhodinami

Stavba první části středočeské D3 má územní rozhodnutí

První část dálnice D3 ve Středočeském kraji získala územní rozhodnutí pro stavbu. Zatím je ale nepravomocné a už teď je jisté, že proti němu bude podáno nejméně jedno odvolání. Ředitelství silnic a dálnic s protesty počítá, a to i na dalších úsecích. Přesto pokračuje s přípravami a chce do tří let stavět.
včera v 20:58

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda je 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci, uvedl později policejní mluvčí Richard Hrdina.
včeraAktualizovánovčera v 20:48

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
včera v 08:15

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
5. 12. 2025
Načítání...