Otevírají se další očkovací centra bez registrace, postupně mají být ve všech krajích

13 minut
Studio ČT24: Očkování bez registrace
Zdroj: ČT24

V dalších českých městech se otevírají očkovací centra, kde nebude nutná předchozí registrace. Vakcínu dostali ve středu zájemci ve zlínské PSG aréně nebo v obchodním centru Nová Karolina v Ostravě. Pro velký zájem otevřelo už dopoledne očkovací místo v obchodním centru Olympia v Brně. Původně mělo začít fungovat až v poledne. Další zájemci by se od příštího týdne mohli bez registrace očkovat i v Olomouci nebo Hradci Králové, v obou případech se bude vakcína podávat v obchodních centrech.

Zdravotníci v PSG aréně Zlín začali zájemce očkovat v osm ráno, za první půlhodinu mělo o tento způsob vakcinace zájem asi dvacet lidí, dlouhé fronty se netvořily. Očkování bez registrace je lidem v regionu od středy k dispozici také ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

Zařízení v kraji, kde zájemci dostávají očkování bez předchozího objednání, využívají vakcínu Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Druhá z nich je jednodávková. Vhodnost vybrané látky před očkováním musejí lidé konzultovat s lékařem. „Je to kvůli možné kontraindikaci. Ne pro každého jsou vhodné všechny vakcíny, z toho důvodu je tady lékař,“ řekl krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

„Nemusím se registrovat a nemusím jít znova, takže určitě pro mě jednodávková vakcína (Janssen) je lepší. Rozhodl jsem se z toho důvodu, že chci vycestovat do zahraničí. A jelikož se restrikce a tyhle věci neustále mění, tak jsem se radši rozhodl, že se naočkuji,“ uvedl ráno jeden ze zájemců o očkování. 

V Ostravě se tvořily fronty

Ostravské centrum s kapacitou až osm set lidí denně bude otevřené každý den od 08:00 do 19:00, posledního zájemce o očkování přijme v 18:30. Očkovací místo bude provozovat Fakultní nemocnice Ostrava, zdravotníci budou podávat jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson.

„Přišla jsem sem, protože se nemůžu dovolat naší zdravotní sestře a skončila mi moje lékařka. Přes centrální systém se mi to zdá zdržování, a když mám volno, tak jdu radši sem. Určitě jsem ráda, že ta možnost je,“ uvedla jedna ze zájemkyň Věra Kolajová.

Ještě před otevřením se před centrem vytvořila fronta několika desítek lidí. V centru je celkem pět očkovacích boxů, pracovat v něm bude třináct lidí na směně, většinou zdravotníků, řekla Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava.

V Brně museli otevřít dřív, než plánovali

V 10:30 dopoledne zahájilo provoz centrum v obchodním centru Olympia v Brně. „Původně jsme měli zahájit provoz až v poledne, ale z důvodu velkého zájmu jsme začali dřív,“ přiblížil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák, podle kterého se vytvořila fronta asi dvou set lidí. Z devadesáti procent mají zájem o jednodávkovou vakcínu Janssen společnosti Johnson & Johnson. Centrum nabízí i dvoudávkovou vakcínu od Pfizer/BioNTech.

„Objevili se i samoplátci, kteří chtěli platit hotově, což ale nelze, platba je možná pouze kartou. Očkování je možné pro lidi nad 16 let, nikoliv pro mladší,“ doplnila mluvčí FNUSA Dana Lipovská. Brněnské vakcinační centrum bude otevřeno denně od 10:00 do 20:00.

3 minuty
Události: Očkování bez registrace bude dostupnější
Zdroj: ČT24

Lidé po příchodu vyplní dotazník, poslechnou si instrukce, podepíšou informovaný souhlas. „Zkontrolujeme jim občanský průkaz a kartičku pojištěnce, v systému zjistíme, jestli už někdo měl nějakou dávku očkování. Kdo jde na první dávku Pfizeru, domluví si druhý termín. Také tu máme lékaře, kteří se ptají na alergie. Vzadu máme očkovací boxy, po vakcinaci lidé čekají patnáct minut, jestli budou mít reakce,“ popsala Lipovská.

Česko má vakcín podle Babiše dostatek

Očkovací centrum si prohlédl i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Babiš uvedl, že v neděli by měla být v tuzemsku aplikována desetimiliontá dávka. Řekl také, že Česko má nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

Vláda chce zapojit do očkování i mobilní týmy. „Měly by jezdit do menších vesnic nebo k příhraničí, kde je podle údajů nižší proočkovanost. Očkování je nejlepší ochrana a umožní návrat do normálního života,“ řekl ministr Vojtěch.

Prvním očkovacím místem v Královéhradeckém kraji, kde se začne očkovat proti covidu-19 bez objednání, bude ve středu 21. července poliklinika EDUMED v Jaroměři na Náchodsku. Očkování tam bude probíhat od 14:00 do 18:00 hodin.

„Věříme, že tato nová možnost přispěje k uspíšení očkování v době nastupující další vlny pandemie. Při šíření mutace delta může zabránit zbytečným onemocněním a úmrtím,“ uvedl vedoucí lékař očkovacího místa EDUMED Jaroměř Jiří Veselý. Pokud bude o očkování bez registrace zájem, společnost je připravena očkovat v tomto režimu i několik měsíců. 

Očkování bez registrace se chystá v Olomouci i Hradci Králové

Další očkovací místo, kde bude možné se nechat očkovat bez registrace, by mělo v následujících dnech vzniknout také v Hradci Králové. Krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové Jaroslav Malý řekl, že očkovací místo pro neobjednané otevře ne dříve než příští týden. Zřejmě vznikne v jednom ze dvou obchodních center v blízkosti vlakového nádraží. 

V Olomouci se podobné centrum otevře v obchodní galerii Šantovka v centru města, fungovat by mělo od poloviny příštího týdne. Očkovat se zde budou moci proti covidu-19 lidé starší šestnácti let, k dispozici jim bude vakcinace od firem Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson. Očkovací místo má fungovat ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc.

„Počítá se s tím, že se centrum bude otevírat v polovině příštího týdne, prázdné prostory v prvním poschodí se nyní budou kompletně vybavovat jak nemocničním vybavením, tak IT technikou. Počítá se s provozem sedm dní v týdnu od rána do večera, od 09:00 do 19:00,“ uvedl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

První centra bez registrace začala fungovat minulý týden na pražském Chodově a na hlavním nádraží v Praze. Od pondělí je v provozu očkovací místo v pražském Obchodním centru Nový Smíchov. Podle vlády by zařízení, kde se očkuje bez objednání, měla postupně vzniknout ve všech krajských městech v Česku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Okresní soud v Teplicích zamítl žádost bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Žádost podal po odpykání poloviny trestu. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Podle žalobce i soudu zatím Feri neprokázal polepšení. Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, Feri totiž proti němu podal stížnost, o které rozhodne krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 obžalovala tento týden Feriho z dalšího znásilnění.
před 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 2 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 6 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 17 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 22 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 23 hhodinami
Načítání...