Stříž podal kárnou žalobu na státního zástupce Komára za dehonestační komunikaci

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal kárnou žalobu na Pavla Komára z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Důvodem je podle čtvrtečního vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně dehonestační komunikace při rezignaci olomouckého žalobce Radima Daňhela. Komár se jí údajně dopustil formou otevřeného e-mailu, a to v den, kdy Daňhel oznámil svůj odchod. Podle informací ČTK jej v e-mailu, kteří obdrželi i další zaměstnanci VSZ v Olomouci, nazval zbabělcem.

„Postupoval tak v rozporu s ustanovením zákona o státním zastupitelství, který stanoví státním zástupcům povinnost zachovávat náležitou úctu k ostatním žalobcům,“ stojí na webu Nejvyššího státního zastupitelství.

Na možnost kárné žaloby upozornil v polovině června server Česká justice. Stříž tehdy navštívil Vrchní státní zastupitelství Olomouc, když se rozhodl řešit neutěšenou situaci, která nastala po rezignaci šéfa olomouckého zastupitelství Daňhela. Podle serveru tam oznámil podání kárné žaloby na Komára, někdejšího náměstka bývalého vrchního olomouckého žalobce Iva Ištvana.

Komárovi se podle České justice nelíbilo, že Daňhel rezignaci odůvodnil kromě jiného tím, že se mu úřad špatně řídí i kvůli existenci dvou poboček úřadu – v Ostravě a v Brně. Daňhel by měl podle něj přiznat, že na funkci nestačí a nepoužívat pobočky jako výmluvy. Vyzval ho, ať to řekne do očí i státním zástupcům, kteří na pobočkách pracují.

Daňhel ve svém oficiálním vyjádření k rezignaci uvedl, že důvody jeho odchodu nesměřují proti organizaci úřadu. Týkají se podle něj výlučně jeho osoby a jeho odpovědnosti, kterou za chod úřadu nese. Končí k 31. červenci, Stříž hledá jeho nástupce. Podaný kárný návrh posoudí příslušný senát Nejvyššího správního soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 21 hhodinami

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
19. 7. 2026Aktualizováno19. 7. 2026

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Za brutální vraždu ženy v Mírově dostal muž výjimečný trest. Šlo o druhý takový čin

Za loňskou vraždu partnerky v Mírově na Šumpersku uložil olomoucký krajský soud šestatřicetiletému Patriku Cigošovi výjimečný trest 27,5 roku vězení. Zohlednil, že se vraždy dopustil tři týdny po podmínečném propuštění z mírovské věznice, kde si odpykával trest za obdobný čin. Státní zástupkyně pro něj původně žádala osmadvacet let vězení, soudce přihlédl k jeho prohlášení viny. Rozsudek není pravomocný, muž si ponechal lhůtu.
14. 7. 2026

Ve FN Olomouc implantovali některé defibrilátory bez splnění všech kritérií

Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) byly podle předběžného stanoviska odborné komise v roce 2024 některým pacientům implantovány defibrilátory ICD, aniž byla zcela splněna všechna indikační kritéria. Vedení nemocnice považuje zjištění komise za závažná, její stanovisko předalo policii a spolupracuje s vyšetřovateli, kteří implantace ICD ve FNOL prověřují kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví.
10. 7. 2026Aktualizováno10. 7. 2026

VideoDéšť zbrzdil víkendový nápor v Jeseníkách. Návštěvnický rekord už ale letos padl

Po tropických vedrech nastalo počasí vhodné pro horské túry. Očekávaný nával turistů se ale v Jeseníkách o prodlouženém víkendu nekonal, řadu lidí odradila nepříznivá předpověď i občasný déšť. Na Praděd i do okolí Ovčárny přesto mířili výletníci, mezi nimi stále častěji i návštěvníci z Polska. Jedno z nejvyhledávanějších míst v pohoří už navíc letos historický návštěvnický rekord překonalo.
6. 7. 2026

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
2. 7. 2026

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
2. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.