Knobloch z olomoucké kauzy dopravních zakázek jde do vazby, se Záchou rezignovali na funkci i členství v ODS

Nahrávám video

Městský soud v Brně poslal do vazby podnikatele a člena regionální rady ODS v Olomouckém kraji Roberta Knoblocha v kauze nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji. Po vazebním zasedání to řekl státní zástupce Robert Henzel. Žalobci navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch ale může složit kauci jeden milion korun. Náměstek olomouckého hejtmana Michal Zácha, který je jedním z třinácti obviněných, rezignoval na svoji funkci i členství v ODS. Ke stejnému kroku přistoupil ve středu večer i Knobloch.

Policisté v kauze v úterý obvinili třináct lidí, většina z nich se trestných činů měla podle kriminalistů dopustit ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Je mezi nimi krajský šéf ODS a náměstek hejtmana pro dopravu Michal Zácha (ODS), který byl po výslechu a sdělení obvinění v úterý odpoledne propuštěn. Hejtman Josef Suchánek (STAN) novinářům po jednání koaliční rady kraje řekl, že od Záchy obdržel rezignační dopis. Rezignoval také na členství v ODS. K neprodlenému pozastavení členství ho podle mluvčího strany vyzvala krajská organizace.

Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podle kriminalistů podílela na ovlivňování dopravních zakázek. Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista byl dlouholetým sponzorem strany, podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem, je také spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony, zjistila ČTK.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali nejen na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, kde má Zácha kancelář jako uvolněný radní, ale i ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK) a doma u obviněných.

Zadržen byl i současný ředitel Správy silnic Olomouckého kraje

Zadržen byl podle informací ČTK také současný ředitel SSOK David Štěpánek. Na seznamu obviněných je podle Deníku N spolu s bývalým ředitelem Petrem Foltýnkem a dalšími dvěma pracovníky z krajské správy silnic, nechybějí tam také čtyři přední zástupci stavebních firem.

Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině, uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun. 

Podle Deníku N organizovaná skupina, která měla ovlivňovat způsob výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj, fungovala dva roky. Kromě Knoblocha a Záchy byl v jejím čele podle detektivů z NCOZ tehdejší manažer stavebního koncernu Porr Roman Láčík. Zácha měl podle Deníku N zajistit předem vybrané stavební zakázky pro firmu Porr nebo pro společnosti, které skupina předem určila.

Manažer Láčík měl vybrat další stavební společnosti (podle dostupných informací čtyři až pět), s nimiž se měla uzavřít dohoda o rozdělování připravovaných stavebních tendrů. Společnosti pak podle policie měly účelově navyšovat nabídkové ceny za účelem ovlivňování ceny zakázek. Skupina údajně fungovala na principu loajálnosti.

Celá kauza má dopad i na politickou sféru, olomoucká ODS v úterý vyzvala Záchu i Knoblocha k pozastavení členství v ODS a vzdání se všech volených veřejných funkcí. Pokud dvojice členství sama nepozastaví, může tak učinit i místní organizace ODS. Kvůli pondělnímu zásahu NCOZ se mimořádně sejde také koaliční rada.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
5. 6. 2026Aktualizováno5. 6. 2026

Řidiče čeká v létě řada uzavírek. Podívejte se na ty nejvýznamnější

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajští správci komunikací zahájí během léta desítky oprav a stavebních akcí. Řidiče čekají omezení na dálnicích D1, D5 a D11, komplikace přinesou také opravy významných silnic v Praze, Ostravě nebo Liberci. Přinášíme přehled nejdůležitějších rekonstrukcí silnic a dálnic, staveb a s nimi spojených dopravních omezení ve všech krajích.
5. 6. 2026

VideoOlomouc bude muset na náměstí nahradit nynější lampy dřívějšími „sirkami“, rozhodl soud

Město Olomouc bude muset podle zatím nepravomocného rozsudku soudu odstranit všechny současné lampy a vrátit do centra původní osvětlení z roku 2001. Ve vleklém sporu o výměnu osvětlení na Horním náměstí dal soud za pravdu architektovi Janu Šépkovi, který rekonstrukci navrhoval. Takzvané sirky, které na náměstí architekti umístili, podle radnice dost nesvítily. Na šero si stěžovali lidé i strážníci, kterým tam nefungoval kamerový systém. Město je proto nechalo vyměnit. Už dřív soudy rozhodly, že tím město zasáhlo do autorských práv architekta. Pokud rozhodnutí soudu nabude právní moci, musí radnice nejen vyměnit lampy, ale také zaplatit Šépkovi odškodnění sto tisíc korun.
3. 6. 2026

Zoo Olomouc slaví 70 let. Z provizorního koutku se stala nejnavštěvovanější atrakcí kraje

Před sedmdesáti lety se na Svatém Kopečku v Olomouci otevřela zoologická zahrada. Z původně skromného areálu se během desetiletí stala nejnavštěvovanější turistická atrakce Olomouckého kraje. Dnes je domovem přibližně osmnácti set zvířat téměř čtyř set druhů a daří se jí i v odchovu mláďat. Na víkend zoo chystá oslavy.
3. 6. 2026

Bouřky se suchem příliš nepomohly. Podívejte se, jak prošly Českem

Část Česka o víkendu zasáhly bouřky. Jihočeským krajem v neděli prošly spolu s mimořádně silným větrem. Objevila se také první letošní tornáda. Nejvíce srážek spadlo v oblasti Brd a Berounska – až 70 milimetrů za 24 hodin. Pouze do pěti milimetrů naopak napršelo na jižní Moravě. Prudký déšť navíc většinou zahrádkářům ani vodohospodářům příliš nepomůže. Zákazy napouštění bazénů a zalévání tak přibývají.
1. 6. 2026

Krizovou pomoc pro děti i rodiny má olomoucká charita nově pod jednou střechou

Olomoucká charita otevřela nový dům, ve kterém soustředí krizovou pomoc pro děti i služby pro celé rodiny. Reaguje tak na rostoucí počet případů domácího násilí, šikany nebo psychických problémů mladých lidí. Odborníci zároveň upozorňují i na nové formy závislostí mezi dětmi a dospívajícími. Nejčastěji jde o kombinace návykových látek.
27. 5. 2026

Na magnetickou rezonanci stále čekají neakutní pacienti týdny i měsíce

Pacienti v Jihomoravském kraji čekají na vyšetření magnetickou rezonancí několik týdnů i měsíce. Situaci v regionu má zlepšit nový přístroj v brněnské Úrazové nemocnici, na který město přispěje desítkami milionů korun. Dlouhé čekací lhůty na neakutní vyšetření hlásí i další kraje.
21. 5. 2026

Hanácké kasárny ožívají. Do areálu se nastěhuje divadlo, škola i kavárny

Památkově chráněný areál Hanáckých kasáren v centru Olomouce začne brněnská společnost podnikatele Richarda Saliby opravovat po etapách. Od ledna v komplexu najde nové sídlo Divadlo Tramtarie, úpravy prostor pro něj vyjdou na devět milionů korun. V areálu mají vzniknout také kavárny, obchody, škola nebo byty. Stát prodal areál v dražbě loni až na desátý pokus za 91 milionů korun.
7. 5. 2026
Načítání...