Nejnovější pražské tramvaje musí přibrzdit. Kvůli problémům s koly jim hrozí omezení rychlosti na 40 kilometrů v hodině

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Problémy tramvají typu 15T, za které utratila Praha 20 miliard, pokračují
Zdroj: ČT24

Nejnovějším pražským tramvajím hrozí dramatické omezení povolené rychlosti – z 60 kilometrů v hodině na pouhou čtyřicítku. Zatím nepravomocně o tom podle informací České televize rozhodl Drážní úřad. Dopravní podnik se ale již připravuje na to, že rozhodnutí pravomocné bude a své nejmodernější vozy začal stahovat na linky, kde omezení rychlosti tolik nevadí.

Drážní úřad zahájil letos správní řízení s pražským dopravním podnikem kvůli jeho tramvajím typu 15T. Ty mají letos problémy s koly a několik vozů během roku vykolejilo. Výsledek správního řízení ještě není pravomocný, a tedy ani veřejný, podle dvou zdrojů ČT ale hrozí snížení povolené rychlosti z 60 na 40 kilometrů v hodině.

Úřad ani dopravní podnik zatím rozhodnutí nekomentovaly. „V současné době ještě není pravomocné, a proto není možné sdělit jakékoli bližší informace,“ uvedl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. Dopravní podnik ale existenci nepravomocného rozhodnutí nepřímo potvrdil s tím, že úřadu předloží „všechna technická opatření, která jsme v souvislosti s problémy s koly tramvají 15T doposud učinili“.

Pozornost příznivců pražských tramvají vzbudilo, že v posledních dnech výrazně ubylo zástupkyň nejnovějšího typu na trati do Modřan, kde je sedm kilometrů tramvajové trati na vlastním tělese mimo vozovku s povolenou šedesátkou. Je to nejdelší pražská tramvajová „rychlodráha“ – dvakrát delší než třeba podobně konstruovaná trať na Barrandov.

Ruku v ruce s tím šly přesuny vozidel mezi vozovnami. „Je to velmi neobvyklé, bylo to podivné. I mezi zaměstnanci dopravního podniku nebylo jasné, proč se tak děje,“ poznamenal Ondřej Matěj Hrubeš, který provozuje web MHD86 věnovaný dění v městské hromadné dopravě.

Dopravní podnik nakonec připustil, že změny souvisí se snahou odlehčit tramvajím, jimž hrozí snížení povolené rychlosti. „Přesun tramvají je naše interní provozní rozhodnutí, naším záměrem bylo přesunout tramvaje typu 15T na méně provozně náročné tratě,“ řekl mluvčí dopravního podniku Dan Šabík.

Tramvaje 15T měly letos již několik incidentů způsobených problémy s koly. Podle techniků dopravního podniku u nich degraduje pryžová vrstva mezi obručí a nábojem, kvůli tomu se může obruč uvolnit.

Drážní úřad zahájil správní řízení v situaci, kdy kvůli závadám kol vykolejilo několik tramvají a staly se i další mimořádnosti. Naposledy musel jeden vůz kvůli podezření na závadu zastavit v listopadu na trati v Evropské ulici. „Může se to stát hlavně tam, kde je bezžlábková kolejnice,“ připustil již dříve vedoucí správy tramvají pražského dopravního podniku Milan Slunečko. 

Kvůli hrozícímu omezení se dopravní podnik chystá své tramvaje reklamovat u výrobce, plzeňské Škody. Zároveň plošně nahrazuje problémové pryžové vrstvy novým typem. Věří, že tím potíže skončí. „Všechna měření i analýzy, které jsme provedli ve spolupráci s ČVUT a výrobcem tramvají, Škoda Transportation ukazují, že příčinou problémů s tramvajemi 15T jsou některé šarže pryžových segmentů v kolech tramvají, u nichž dochází k rychlejší degradaci. Žádné konstrukční problémy u tramvají 15T neregistrujeme,“ ujistil mluvčí dopravního podniku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Předběžná škoda u požáru skladu plastů v Brně je 50 milionů

Požár skladu plastů v Brně-Přízřenicích, který se rozhořel v pondělí brzy ráno, dostali hasiči po poledni pod kontrolu. Ve 12:30 ohlásili lokalizaci, plameny už se tedy nešíří. Tři hasiči se lehce zranili, záchranáři je ošetřili na místě. Předběžná výše škody po požáru je 50 milionů korun, jeho příčinu vyšetřovatelé zjišťují. U události zasahovalo přes sto hasičů.
11:10Aktualizovánopřed 38 mminutami

U Jičína se vyskytlo slabé tornádo, letos první zdokumentované, uvedl ČHMÚ

Na východ od Jičína v okolí obcí Studeňany, Úlibice a Radim se v neděli odpoledne vyskytlo při dešťové přeháňce slabé tornádo. Bylo prvním zadokumentovaným tornádem v letošním roce v Česku. Na facebooku o tom v pondělí informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Případné svědky tornáda meteorologové požádali o poskytnutí svědectví, fotografií či dokumentaci případných škod.
10:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Z Prahy téměř zmizeli pouliční umělci se zvířaty. Někteří se přesunuli do jiných měst

Pouliční umělci se zvířaty se už v ulicích Prahy téměř neobjevují. Jejich vystupování, takzvaný busking, zakázala vyhláška, která platí od konce roku 2024. Lidé ji nyní porušují jen výjimečně. Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové šlo loni zhruba o dvacet případů. Ochránci zvířat ale upozorňují, že někteří buskeři zákaz obchází nebo se přesouvají do jiných lokalit a měst.
před 9 hhodinami

VideoV Praze se chýlí ke konci ražba prvního úseku metra D

Dělníkům na stavbě prvního úseku metra D v Praze v ražbě zbývá už jen asi třicet metrů. To by mohli zvládnout za dva měsíce, všechny práce na etapě ale potrvají až do roku 2029. V nejbližších týdnech by měla začít odkládaná stavba druhého úseku za 30 miliard, kterou zdržely vleklé právní spory o zadání i vyhodnocení veřejné zakázky. Kvůli dvouletému zpoždění má být celá linka hotová nejdřív v roce 2032.
před 18 hhodinami

Demonstranti v Praze žádali změny ve vedení ministerstva životního prostředí

Na Hradčanském náměstí v Praze se v neděli odpoledne sešli lidé na demonstraci nazvané Přírodu škrtnout nenecháme! Protestovali proti zástupcům Motoristů ve vedení ministerstva životního prostředí (MŽP). Akci svolaly ekologické organizace v čele s hnutím Greenpeace či Hnutí Duha, podle kterých se na resortu pod vedením vládního zmocněnce pro Green Deal Filipa Turka (za Motoristy) a ministra Igora Červeného (Motoristé) dělají rozsáhlé čistky, škrtají peníze na fungování národních parků a vede se válka proti rozvoji větrné energie.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoDíky nové technologii má při lékařských zákrocích stačit méně radiace

V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady lékaři testují novou technologii, díky níž při ošetření zúžených cév nebo poruch srdečního rytmu nemusí pacienty ozařovat v takové míře jako dosud. Studii nyní vědci vyhodnocují. Pokud se metoda osvědčí, mohli by ji lékaři na dalších klinikách využívat během několika let – s menší radiační zátěží a kvalitnějšími obrazy.
včera v 13:07

Obce přibrzdily výstavbu nájemních bytů. Chybí jim státní podpora

Desítky obcí a firem chtějí stavět nájemní byty, chybí jim ale státní podpora. Příslušný program Dostupné nájemní bydlení je od loňského června pozastavený, protože vyčerpal přidělených sedm miliard korun. Pod čarou tak zůstávají projekty za dalších zhruba deset miliard. Ministerstvo pro místní rozvoj teď hledá zdroje, které by umožnily zahájit výstavbu i u dalších žadatelů, a řeší podobu budoucí podpory.
včera v 06:02

Pražský hrad zpřístupnil reprezentační prostory

Mimořádně zpřístupněné reprezentační prostory Pražského hradu si v sobotu přišlo prohlédnout rekordních 11 218 lidí, sdělila Správa Pražského hradu. Lidé přijížděli na prohlídku sálů, ve kterých se konají významné státní, protokolární a společenské události, od brzkého rána. Do místností mohli zavítat od 9 do 18 hodin. Zdarma byly přístupné také další hradní památky, expozice a zahrady.
18. 4. 2026Aktualizováno18. 4. 2026
Načítání...