Místo továrny na autodíly chce v průmyslové zóně u Dvora Králové investor vystavět rezidenční čtvrť

Nahrávám video
Továrna na autodíly nebude
Zdroj: ČT24

V průmyslové zóně u Dvora Králové nad Labem s definitivní platností končí výstavba továrny na díly pro koncern Volkswagen a další automobilky. Investor, společnost Karsit z Jaroměře, oznámil, že od projektu za dvě miliardy korun odstupuje. V zóně chce místo toho vystavět novou rezidenční městskou čtvrť.

Ve dvanáctihektarové městské průmyslové zóně u Dvora Králové zahájil na jaře před třemi lety průmyslník František Řípa terénní práce. Sliboval, že nová továrna na autodíly pro 350 zaměstnanců bude stát v břenu 2019.

Záměr se nezdařil, v zóně je prázdno. Stavbu továrny zablokovalo několik občanů Dvora Králové nad Labem. Stroje, které společnost Karsit za stovky milionů korun koupila, umístil v závodě v Jaroměři a v náhradní hale v Hradci Králové. „Od výstavby továrny ve Dvoře Králové odstupujeme,“ oznámil investor a majitel zóny Vít Kaiser.

Pět let už žádost o stavební povolení putuje po úřadech. František Řípa letos zemřel. Nástupci po dohodě s městem chtějí změnit územní plán. Zastupitelé proces zahájili. „Dnes je tam lehký průmysl, oni požádali o změnu na plochy smíšené, obytné, komerční,“ řekl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím (ANO).

„Naším záměrem je vytvořit ve Dvoře úplně novou klidnou část města, odpočinkovou zónu. A těch sto milionů, co jsme tam dali, dostat zpátky,“ vysvětlil Kaiser.

Opozice chtěla prodat pozemky až po kolaudaci

Opozici vadí, že se město při prodeji zóny nejistilo. „Chtěli jsme, aby se pozemky prodaly až po kolaudaci. Nemáme zónu, nemáme tři sta padesát pracovních míst a někdo na tom může vydělat. Drahé poučení,“ poznamenal opoziční zastupitel Jan Bém (ODS).

„Pokud chtějí zelenou louku, tak já s tím nesouhlasím. Já mám času dost, já si počkám a dotáhnu to do konce,“ řekl investor. Majitel zóny vypsal a zaplatí soutěž architektů. Z jejich prací podobu nové čtvrti spolu s radnicí vybere.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Výstavba tramvajové tratě na Strahov se zpozdí

Výstavba nové tramvajové tratě z Malovanky na Strahov za více než miliardu korun nabere zpoždění. Práce měly původně začít letos na jaře, Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) ale zatím neuzavřel výběrové řízení na zhotovitele. Zahájení stavby se tak podle mluvčí DPP Anety Řehkové posune o několik měsíců. Nová trať má zlepšit spojení k vysokoškolským kolejím a k budoucímu stadionu fotbalové Sparty.
před 15 hhodinami

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
17. 3. 2026

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
17. 3. 2026

VideoKde chybí pobočky, jezdí úředníci pomáhat s daňovými přiznáními přímo do terénu

Úředníci finančního úřadu Moravskoslezského kraje vyjíždějí pomáhat správně podat daně, navštíví proto obce bez pobočky jako jsou Hlučín, Český Těšín nebo Vítkov. Úředníci dle regionální mluvčí Finančního úřadu Petry Homolové začali s výjezdy v pondělí, kdy navštívili Orlovou a Bohumín. Navštívilo je skoro šest stovek lidí, kteří podali 570 daňových přiznání. Prvního dubna končí termín pro podání papírového daňového přiznání, termín čtvrtého května platí pro přiznání daně elektronicky a uzávěrka prvního července se týká jen osob podávajících přiznání prostřednictvím daňových poradců a advokátů, vysvětlila Homolová.
17. 3. 2026

VideoŽháři zapálili auto obecnímu zastupiteli. Okolnosti popsali Reportéři ČT

V Hluboké nad Vltavou došlo ke scéně připomínající divoká devadesátá léta. Dva muži v noci ve městě zapálili auto tamního zastupitele Martina Vebera (KDU-ČSL). Pouhé dva dny před tím zastupitelstvo na bouřlivém zasedání rozhodovalo o prodeji městských pozemků, který Veber kritizoval. I když město prodej nakonec odsouhlasilo, zájemce o pozemky hned následující den svoji nabídku stáhl. A pár hodin nato Veberovi shořelo auto. Vedení radnice útok odsoudilo, o jeho motivu nechce spekulovat. Veber kritizoval také výstavbu lávky přes Vltavu dokončenou v roce 2022 a výhrady měl i ke stavbě zimního stadionu, která začala minulý měsíc. Policisté mezitím zadrželi dva žháře. Proč auto zapálili, zatím nesdělili. Okolnosti celé události pro Reportéry ČT přiblížili Michael Fiala a Karel Vrána.
17. 3. 2026

Při nehodě na Českolipsku zemřel člověk, deset dalších utrpělo zranění

Střet dvou osobních aut a minibusu v Sosnové u České Lípy nepřežil jeden člověk, deset dalších utrpělo zranění. Kvůli velkému počtu zraněných zdravotnická služba aktivovala traumaplán, který určuje postup při vážnějších událostech. Silnice první třídy číslo 9 byla od pondělního večera uzavřená. Při cestě k nehodám se střetla jedna sanitka s jiným vozem, při této srážce nikdo zranění neutrpěl, vyplývá z informací od mluvčích policie a záchranné služby.
16. 3. 2026Aktualizováno17. 3. 2026

Video„Pardubická chobotnice“. Reportéři ČT zmapovali kauzu, v níž čelí obvinění exprimátor

V Pardubicích stojí před soudem exprimátor a někdejší člen ANO Martin Charvát. Před více než dvěma lety policie při rozsáhlém zásahu zatkla jeho a dalších osmnáct lidí a obvinila je z pokusu o ovlivňování veřejných zakázek. Postupně se vyjasnilo, že jde o dvě odlišné věci. Na jedné straně o ovlivňování menších zakázek úředníky na radnici a na straně druhé o tendr na stavbu parkovacího domu, který byl v té době už zhruba půldruhého měsíce ve výstavbě. Exprimátor, jeho někdejší náměstkyně Helena Dvořáčková a Jozef Koprivňanský z druhé větve kauzy skončili dokonce na čas v takzvané koluzní vazbě, aby nemohli ovlivňovat svědky. Kauza se týkala právě i nižších úředníků a podnikatelů, z nichž někteří se už k machinacím se zakázkami přiznali a přijali soudem potvrzený trest. O kauze, kterou pro Reportéry ČT zmapoval Tomáš Vlach, se proto mluvilo jako o pardubické chobotnici.
16. 3. 2026

Shoda jen ve dvou případech. Ve studii o defibrilátorech se manipulovalo, píší SZ

Loňská interní prověrka v olomoucké fakultní nemocnici (FNOL) odhalila rozsáhlé úpravy dokumentace lidí zařazených do mezinárodní studie o defibrilátorech. Plná shoda mezi studijní dokumentací, kritérii studie a daty nemocničního elektronického systému byla zjištěna pouze u dvou z přibližně sedmi desítek olomouckých kardiaků. Ukázal to již loni interní audit, uvedl v pondělí portál Seznam Zprávy. Případ dál vyšetřuje policie.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026
Načítání...