Křivoklátsko si zaslouží být národním parkem, zabezpečí mu to nejlepší ochranu, říká biolog Storch

Nahrávám video
Události, komentáře: Ekolog Storch o možném zařazení Křivoklátska k národním parkům
Zdroj: ČT24

Ministerstvo životního prostředí zahájí proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko ve středních Čechách. Park by se měl rozkládat na šestnácti procentech nejcennějšího území nynější Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Nový status by měl účinněji chránit tamní rozmanité lesy, skály, údolí, kaňon Berounky či desítky ohrožených rostlin a zvířat. Vznik národního parku podporuje i biolog David Storch, který byl hostem pořadu Události, komentáře.

Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko vláda zanesla do svého programového prohlášení. Myšlenku už dříve podpořilo zastupitelstvo Středočeského kraje, které ministerstvo životního prostředí vyzvalo k přípravě jeho vyhlášení. Kraj už také začal na konci minulého roku jednat s obcemi, jichž se vyhlášení národního parku dotkne.

„Jde o nebývale pestrý, a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí Čeeské republiky s velkou rozmanitostí přírody. Vznik národního parku znamená i významný krok k vytvoření podmínek pro lepší ochranu tohoto území, zejména lesních porostů, ale samozřejmě i rozkvět obcí v regionu,“ uvedlo ministerstvo.

Biolog David Storch byl prý nejdřív k myšlence vyhlášení Národního parku Křivoklátsko skeptický a domníval se, že stávající chráněná krajinná oblast by mohla oblast ochránit dostatečně.

„Postupně se moje názory posunuly v tom směru, že si to Křivoklátsko opravdu zaslouží, hlavně proto, že jde opravdu o cenné lesy. Lesy České republiky v nich teoreticky mohou hospodařit v podstatě stejně, jako když tam bude národní park, ale národní park zajistí to, hospodaření tam směřovalo k maximální ochraně tohoto extrémně cenného území,“ řekl.

mapa národních parků
Zdroj: ČT24

Nížinné lesy jsou ohrožené

Podle Storcha Křivoklátsko představuje unikátní území, protože velká část zdejších porostů se nachází v nížině. „Nížinné lesy jsou u nás poměrně ohrožené, často transformované ve smrkové monokultury. Zde se zachovaly pestré, často listnaté lesy, které v nížině jinak nemáme,“ vysvětlil biolog.

Podle Storcha vyhlášení národního parku neznamená zakáz vstupu. „ Vznikne rada parku, která bude rozhodovat o tom, jaký režim bude fungovat. Budou v ní zastoupeny i místní samosprávy, není důvod předpokládat, že by tam například nesměli chodit lidé,“ poznamenal.

Místní obce a lesníci mají obavy

Místním samosprávám i Lesům ČR se záměr vyhlásit národní park příliš nelíbí. Obávají se možných omezení a stěžují si, že s nimi záměr nikdo dostatečně nekonzultoval. „Chápu ty obavy, ale myslím si, že jsou docela liché. Stále ještě existuje velká možnost pořádat debaty a o věci diskutovat,“ míní biolog.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková říká, že pokud je kvalitně vyhlášený národní park, tak se dá skloubit ochrana přírody i sociální a ekonomické stimuly. „Je důležité, aby se dohodlo přesně, jaký bude režim hospodaření a vstupu do lesů. Dobré je si taky uvědomit, že park je vymyšlený tak, aby v něm ležela jenom jedna vesnice, to je ta Karlova Ves, jinak všechny jsou na okraji. Konflikt s obcemi by nemusel být nějak velký,“ řekl Storch. 

Podle biologa by se v oblasti měla zachovat bezzásahovost, ale ne úplně všude. „Speciálně v těch oblastech, které patří ke kulturní krajině. Tam předpokládáme, že bude na některých místech dokonce aktivní lidský management, který může simulovat i katastrofy. Příroda občas potřebuje nějaké narušování, ale režim narušování je věc našeho rozhodnutí,“ vysvětlil biolog.

  • Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko byla vyhlášena v roce 1978 na rozloze 628 km². Nachází se v západním okraji Středočeského kraje zhruba 30 kilometrů od Prahy. Účelem je ochrana původního krajinného vzhledu včetně mimořádně cenných přírodních lokalit.
  • Středem CHKO vede kaňonovité údolí řeky Berounky, odvodňující většinu území. Nejvyšším vrcholem je Těchovín (616 m) a nejnižším místem Berounka při výtoku v Hýskově (217 m). 
  • Roku 1977 se Křivoklátsko pro svůj význam stalo biosférickou rezervací UNESCO, později i ptačí oblastí v rámci soustavy Natura 2000.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.
15:56Aktualizovánopřed 23 mminutami

ŘSD zahájilo stavbu D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo ve středu stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku. Dálnice o délce 16,3 kilometru by měla být hotová v březnu 2029. Stát za ni zaplatí 4,3 miliardy korun bez DPH. Dopravu dálnice odvede především z Ostroměře, která má asi třináct set obyvatel, a dále z obcí Bílsko, Konecchlumí a Podhorní Újezd.
před 3 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

VideoJaro je pro plazy kritické. Hady v Podyjí ohrožují cyklisté

Plazi jsou na vrcholu jarní aktivity. V Národním parku Podyjí se teď turisté mohou potkat s ještěrkou zelenou nebo užovkou stromovou. Právě nejdelší tuzemský had na turistický ruch doplácí. Desítky těchto chráněných živočichů přejedou cyklisté za jediný rok. Nejvíce na jaře a v září, kdy je v terénu nejvíce mláďat. Pro hady jsou nejrizikovější tiché asfaltové cesty. V ohrožení nejsou jen teplomilní plazi, ale například v Jizerských horách i mloci.
před 20 hhodinami

V Brně na akci SPD se protestovalo proti konání sjezdu sudetských Němců

V Brně se protestovalo proti nadcházejícímu sjezdu sudetských Němců. Akci pořádalo vládní hnutí SPD, jejíž šéf a předseda sněmovny Tomio Okamura řekl, že sjezd je „nebetyčná ostuda“. Sjezd sudetských Němců se v Brně má uskutečnit od 22. do 25. května, v rámci festivalu Meeting Brno. V polovině dubna vzali brněnští zastupitelé na vědomí informaci o květnovém konání sjezdu a usnesli se, že vítají snahy o usmíření.
před 21 hhodinami

Šluknov požádá o dotaci na odkup bytů na problémovém sídlišti

Šluknov na Děčínsku požádá o evropskou dotaci 200 milionů korun z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) na odkup bytových domů na problémovém sídlišti. Město je chce vykoupit, aby získalo nad lokalitou se sociálně vyloučenými obyvateli kontrolu. Odkup by mohl začít v září. Postup města při přeměně sídliště schválila už vláda Petra Fialy (ODS) s tím, že se stát bude na projektu podílet i finančně. Prostředky ve státním rozpočtu ale minulá vláda na projekt nevyčlenila.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Daczická míří z ODS ke Kubovu hnutí, středočeskou koalici to ovlivnit nemá

Středočeská zastupitelka a předsedkyně krajského výboru pro kulturu Kateřina Daczická odchází z ODS k hnutí Naše Česko jihočeského hejtmana Martina Kuby. Podle ní to neovlivní fungování středočeské koalice STAN a SPOLU, která se v pětašedesátičlenném zastupitelstvu opírá o nejtěsnější možnou většinu třiceti tří hlasů. Také hejtmanka Petra Pecková (STAN) sdělila, že na dosavadní koalici nechtějí nic měnit. Daczická by ráda zůstala v krajském klubu ODS.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Komunita, či problém? Spor o ostravskou Bedřišku pokračuje, popsali Reportéři ČT

Ostravská osada Bedřiška, kterou její obyvatelé proměnili z problematické lokality v komunitu, má ustoupit plánům města. Demolice domků vyvolaly odpor místních i aktivistů, do sporu vstoupil i prezident Petr Pavel. Spor o budoucnost kolonie dál pokračuje. Reportéři ČT Bedřišku navštívili, aby zjistili, v čem je osada unikátní a proč některým politikům tolik vadí.
před 23 hhodinami
Načítání...