Kraj chce rozšířit Klatovskou nemocnici kvůli nedostatku lůžek. Součástí nového křídla má být i urgentní příjem

Nahrávám video

Plzeňský kraj řeší nedostatečnou kapacitu lůžek v Klatovské nemocnici. Přesunuli se do ní třeba pacienti z městské sušické nemocnice, kterou by kraj chtěl do několika let převzít. Teď ale zatím hledá firmu, která by připravila projekt k dostavbě dalšího křídla té klatovské. Součástí šestipodlažního bloku má být i urgentní příjem. Zároveň v areálu nemocnice dělníci dokončují nový pavilon pro dialýzu.

Hrubá stavba pavilonu dialýzy je téměř hotová. „Nyní probíhá vnitřní zdravotnická instalace uvnitř, dokončují se vnitřní omítky a v příštím týdnu je domluveno, že bychom následně začali dělat skladbu podlah,“ popsal vedoucí technického oddělení Klatovské nemocnice Václav Jakl.

Nemocnice novou část otevře začátkem příštího roku. Už teď ale kraj připravuje další stavbu. „Bude propojená s budovou monobloku. Aktuálně jsme ve fázi výběru zhotovitele na stavební projekt, zhruba do čtrnácti dnů by měl být znám,“ dodal Jakl.

„V novém křídle najde nové místo oddělení klinické hematologie a biochemie. Některé provozy jsou dosud víceméně v provizorních prostorách polikliniky a určitě se tak zefektivní jednak vzájemná komunikace, jednak se omezí nutnost pochůzek sanitářů,“ konstatoval primář interního oddělení Klatovské nemocnice Jan Vachek. 

A přestěhuje se tam i akutní příjem. Ten stávající nestačil ani kvůli výpadku akutních lůžek v sušické nemocnici. Navíc třeba během covidové pandemie se na chodbách potkávali nakažení lidé s ostatními pacienty.

„Máme to univerzálně připravené, že se jedná o čtyři patra lůžkové péče, což je vlastně to nejklíčovější,“ podotkl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hais (Piráti). Cenu stavby nového křídla zatím Plzeňský kraj odhadl na 600 až 700 milionů korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, vichr na jihu Moravy lámal stromy

Na jihovýchod a východ Česka dorazily odpoledne bouřky. Meteorologové v těchto oblastech zpřísnili původní výstrahu na vysoký stupeň nebezpečí. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před možnými komplikacemi v energetice, dopravě a zemědělství.
11:30Aktualizovánopřed 40 mminutami

Dělníci v noci zbourali dva nadjezdy na Pražském okruhu, opět je průjezdný

Dělníci zbourali v noci na neděli dva nadjezdy, kvůli kterým byl od sobotního večera plánovaně přerušený provoz na Pražském okruhu mezi Slivencem a Řeporyjemi. Uzavírka byla ukončena v neděli kolem 11:00, informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Předpokládá, že pro odpolední špičku bude cesta zprovozněna v obvyklé kapacitě.
před 7 hhodinami

Část Pražského okruhu zůstane kvůli demolici nadjezdů uzavřená do nedělního rána

V sobotu v 19:08 začala plánovaná uzavírka Pražského okruhu v úseku mezi Slivencem a Řeporyjemi. Důvodem je demolice dvou nadjezdů v ulicích K Austisu a K Zadní Kopanině. Uzavírka by měla trvat do nedělních 11:00, uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Nadjezdy nahradí silničáři novými mosty, pod nimiž bude možné rozšířit okruh ze čtyř na šest jízdních pruhů. Stávající mosty by to neumožnily.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Na Znojemsku se srazily autobusy, téměř padesát lidí utrpělo zranění

Dva autobusy s cestujícími se srazily v sobotu okolo 09:30 u Oleksovic na Znojemsku. Při nehodě utrpělo zranění 47 lidí, z toho sedm středně těžká nebo těžká. Záchranáři kvůli rozsahu nehody aktivovali traumaplán. Autobus přijíždějící od Brna vrazil do druhého, který na hlavní silnici vjížděl z vedlejší. Hlavní tah mezi Brnem a Znojmem byl kvůli nehodě pět a půl hodiny uzavřený.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ostravský mrakodrap se začne měnit na bytovou rezidenci podle Jiřičné

V Ostravě začne v pondělí rekonstrukce takzvaného Ostravského mrakodrapu podle projektu architektky Evy Jiřičné. Budova se zvýší o dvě patra a po dokončení bude měřit 72 metrů. Ve 24 podlažích vzniknou byty. Největší obytná budova na území Ostravy byla postavena na konci 60. let. Od roku 2013 je ale kvůli nefunkčnímu opláštění a nevyhovujícím bezpečnostním parametrům prázdná.
včera v 11:02

VideoZvýšená prašnost trápí obec na Karlovarsku, může za ni výrobna steliva

Božičany na Karlovarsku trápí zvýšená prašnost. Stojí za ní výrobna kočičího steliva, kterou provozuje společnost Sedlecký kaolin. Podnět tamních obyvatel už začala prověřovat Česká inspekce životního prostředí. Ta uvedla, že již v provozovně provedla kontrolu z hlediska ochrany ovzduší, o případných sankcích ale zatím inspekce nerozhodla. O okamžitou nápravu požádalo výrobce steliva i vedení obce.
včera v 10:07

Bouřky postupovaly řadou míst Česka

Studená fronta přinesla do Česka bouřky. Podle radaru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od odpoledne postupovaly směrem od jižních Čech přes střední Čechy, Pardubický kraj nebo Vysočinu až na Moravu a do Slezska. Silně pršelo i v Praze a po 22. hodině opět v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Meteorologové lokálně hlásili kroupy a silné nárazy větru, kvůli nimž pro Moravu zpřísnili výstrahu. Před bouřkami na zbytku českého území platila výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
17. 7. 2026Aktualizovánovčera v 00:20

VideoNa stezce kolem řeky Lužnice obnovují visutou lávku

Klub českých turistů obnovuje visutou lávku na stezce kolem řeky Lužnice mezi Bechyní a Týnem nad Vltavou. Loni ji zničil padající strom. Lidé na ni přispívají ve veřejné sbírce. Lávka je součástí první evropsky certifikované trasy u nás. V Česku jsou jen dvě takové. Ta druhá je v Krušných horách. V pátek ke skále nad Lužnicí pracovníci upevňovali železné nosníky, ty ale museli na místo nejdřív přepravit přes vodu.
17. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.