Po desetiletích služby odchází do důchodu evangelický farář z Ašska. Nemá ho kdo nahradit

Nahrávám video
ČT24: Ašská evangelická farnost bez faráře
Zdroj: ČT24

V Aši končí po více než třiceti letech svou službu evangelický farář. V regionu se staral hned o tři objekty a bohoslužby vedl ve dvou jazycích. Jeho funkci ale nemá kdo nastálo převzít.

Pavel Kučera působil v Aši 33 let. V poslední den roku 2021 svou službu končí, odchází do důchodu. „Přišli jsme sem ze Soběslavi, tam jsme byli pět let. Tady jsem spravoval zdejší farní sbor, který je rozprostraněný po celém Ašském výběžku,“ přiblížil farář.

Jeho funkci ale zatím na plný úvazek nemá kdo převzít. „Od příštího roku bude zdejší sbor na dálku spravovat můj kolega, farář ze Sokolova a staršenstvo sboru,“ uvedl Kučera.

Faráři pomáhala se službou manželka

Se správou farnosti a dalších dvou kostelů pomáhala i jeho manželka Libuše Kučerová. „Je to těžké, práce nejsou jenom bohoslužby. Je to i návštěva starých. My jsme chodili do domova důchodců, do LDN nebo do dětského domova,“ vyjmenovala manželka faráře.

Kromě fary v Aši se rodina Kučerů starala i o barokní kostel v Podhradí. „V kostele Dobrého pastýře se bohoslužby konají jedině jednou za měsíc, a to v letním období, protože kostel není vytápěný,“ uvedla Libuše Kučerová. Díky snaze správců a projektům příhraniční spolupráce se podařilo kostel zrekonstruovat. Další kostel v Hranicích ještě na dokončení oprav čeká.

Donedávna v evangelických kostelech na Ašsku bohoslužby sloužil Pavel Kučera ve dvou jazycích, v němčině a češtině. A právě to mu bude nejvíc chybět. „Já osobně budu odpočívat, protože dlouho přesluhuji. Čas, kdy jsem měl odejít, se už bohatě naplnil,“ svěřil se. Rodina Kučerů tak doufá, že tradice evangelické církve na Ašsku bude nadále pokračovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Karlovarský kraj

Bronzová socha chlapce s letadlem zmizela z Karlových Varů už podruhé

Policisté v Karlových Varech vyšetřují krádež bronzové sochy. Odlitek chlapce s letadlem přitom zloději neukradli poprvé – po první krádeži se místní lidé složili na repliku. Zloději zaměstnávají karlovarské policisty stále víc. Mizí například kovové prvky z kolonád, nebo dokonce semafor.
22. 4. 2026

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Sníh komplikoval dopravu na Karlovarsku, k nehodám došlo i v Plzeňském kraji

Sněžení v Karlovarském kraji zkomplikovalo dopravu, především na Karlovarsku napadlo nad ránem místy i několik centimetrů mokrého sněhu. Na silnici I/6 na výjezdu z Karlových Varů blokovala kolona vozidel průjezd, silnice byla několik desítek minut neprůjezdná. Sníh napadl také v Plzeňském kraji, na mokrých vozovkách se stalo několik nehod. Podle policie jich ale nebylo nijak výrazně vyšší množství.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Dražší paliva i asfalt mohou ovlivnit a zpozdit dopravní stavby

Firmy budující dopravní infrastrukturu jsou v nejistotě. Kvůli dopadům války na Blízkém východě dostává Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) od zhotovitelů napříč projekty upozornění, že současná situace je těžko předvídatelná. Stavební společnosti hlásí výrazné zdražování paliv i asfaltu. U klíčové suroviny navíc panují obavy z možného nedostatku. Podle ŘSD by to mohlo stavby prodražit i zpozdit.
6. 4. 2026

Mercedes-Benz Trucks plánuje v Chebu závod, chce zaměstnat přes tisíc lidí

Značka Mercedes-Benz Trucks z německé automobilové skupiny Daimler Truck plánuje otevřít závod v Chebu. Podnik s výrobní kapacitou kolem 25 tisíc vozů dle společnosti zaměstná více než tisícovku lidí. Mimo jiné ve výrobě, ale také v oblastech jako IT, kontrola kvality či údržba. Investice přinese Česku 31 miliard korun do hrubého domácího produktu a 14 miliard do veřejných rozpočtů, prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
31. 3. 2026Aktualizováno31. 3. 2026

Šlechta na cestách oživí sezonu hradů a zámků, otevřou se nové expozice

Na Zelený čtvrtek 2. dubna zahájí státní hrady a zámky návštěvnickou sezonu. Nové nebo zrekonstruované prostory návštěvníkům otevřou například zámky Sychrov, Litomyšl nebo hrad Křivoklát. Novinkou budou také prohlídky hradní kaple v Bečově nad Teplou, místa nálezu relikviáře svatého Maura. Letošním tématem cyklu Po stopách šlechtických rodů je Šlechta na cestách. Na většině památek zdraží vstupné základních okruhů pro dospělé v průměru o dvacet korun.
26. 3. 2026

Sokolovská uhelná kvůli drahému plynu zvýší těžbu uhlí

Sokolovská uhelná letos plánuje vytěžit až o půl milionu tun uhlí více, než původně plánovala. K navýšení těžebního plánu společnost nutí zdražení zemního plynu v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě. Právě na plyn přitom firma spoléhala po odklonu od těžby. Kvůli nestabilitě na trhu je nyní uhlí bezpečnější alternativou. K těžbě suroviny v dostatečném množství ale aktuálně chybějí kapacity.
25. 3. 2026

Města se kvůli propagaci obrací na influencery

Plzeň už třetím rokem využívá influencery k propagaci města. Podle organizace Visit Plzeň umožňuje takový marketingový nástroj s relativně nízkými náklady oslovit široké publikum a cílit na konkrétní skupiny návštěvníků. Spolupráce s tvůrci obsahu se přitom osvědčuje i v dalších regionech. Například Ostrov na Karlovarsku nyní hledá vlastního influencera a jihomoravská centrála cestovního ruchu s nimi pracuje dlouhodobě.
15. 3. 2026
Načítání...