Kameníci renovují zapomenuté pomníčky připomínající tragédii v Javoříčku na konci války

Nahrávám video

Kameníci renovují památníky, které připomínají smrt mužů zastřelených nacisty na konci druhé světové války na okraji Javoříčka na Litovelsku. Při vypálení vesnice tehdy zahynulo osmatřicet mužů a chlapců. Kromě tradičního pietního místa upozorňují na událost i zašlé a téměř neznámé náhrobky, které rok po tragédii nechaly postavit rodiny v místech, kde jejich blízcí padli.

Velká pamětní deska stojí v místě společného hrobu 38 zastřelených javoříčských mužů. Je na ní i jméno Leopolda Vlčka. Jeho smrt připomíná ale i jiný náhrobek, který je vzdálený zhruba pět set metrů. Kameníci ho teď budou opravovat. Je porostlý mechem a text nejde skoro přečíst.

„Restaurování bude o něco náročnější, proto ho odvážíme na dílnu, kde ho očistíme. Kartáčky a tlakovou vodou. A následně bude písmo přečerněno, aby bylo dostatečně čitelné,“ popsal kameník Štěpán Hemzal.

Jeden památníček už kameníci opravili. Rodina Jana Šlusara ho nechala postavit rok po javoříčské tragédii. Stojí u cesty, mezi Javoříčkem a Bouzovem. V místech, kde jejich blízký zemřel, ve svých 26 letech. „Nápisní deska je původní, ta se přečistila. Umyla se od mechu, lišejníku. Přečistilo se písmo, následně se vystříbřilo. A původní sokl, který byl betonový, se rozpadl, ten jsme obkládali žulou,“ řekl kameník.

Ještě o kilometr dál při cestě k Bouzovu zabili němečtí vojáci Josefa Nátra. „Pokud někdo šel v tom obklíčeném okruhu, ze zvědavosti nebo byl v práci v lese, jakmile ho uviděli, střelili,“ popsal amatérský historik Jiří Ženožička.

Náhrobky by měly být opravené zhruba do měsíce. Do data, kdy si budou nejen místní připomínat 76. výročí vypálení obce, o které se občas mluví jako moravských Lidicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 11 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 12 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 15 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 15 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
20. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.