Dragoun se ujal vedení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Personální změny zatím nechystá

Nový olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun v nejbližší době personální změny nechystá. Zaměřit se chce v první řadě na koncepci Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci včetně efektivity poboček. Do funkce ho jmenoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na návrh nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Ten uvedl, že pevně věří, že jeho výběr byl správný; musel by z toho jinak vyvodit odpovědnost. Bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Dragoun na tomto postu vystřídal Radima Daňhela.

Nový vrchní žalobce řekl, že na úřad přichází s velkým respektem a pokorou k této funkci. „Beru to jako svou další velkou profesní výzvu,“ uvedl. Zaměřit se chce v řádu nadcházejících měsíců především na koncepci VSZ, půjde především o její strukturu, vnitřní vztahy. „Poté se případně rozhodnu, jestli se do nich promítnou nějaké změny, nebo ne,“ dodal.

Změnu na pozici náměstka Radka Bartoše, kterého si Daňhel vybral po rezignaci Pavla Komára, v současné době Dragoun nechystá. „V současné době není na tuto úvahu prostor, a pokud by byl, nepochybně bych s tím první seznámil kolegy, ale tím neříkám, že to tak bude,“ uvedl. Doplnil, že už jeho předchůdce zredukoval některé vedoucí posty, další postup v této otázce bude podle něj věcí analýzy.

Stříž se na VSZ v Olomouci s novým vrchním státním zástupcem ocitl znovu po 14 měsících, kdy uváděl do funkce předchozího kandidáta Radima Daňhela, který však podal k 31. červenci rezignaci. Nejvyšší žalobce řekl, že pevně věří, že během jeho funkčního období je to už naposledy.

„Kdyby ne, já sám budu cítit odpovědnost za to, že se personální výběr nepovedl. Říkám to skutečně s velkou nadsázkou, neboť podle mě má pan doktor Dragoun za sebou poměrně pestrou minulost, byl na mnoha řídicích funkcích a že se zhostí s úspěchem i této,“ uvedl nejvyšší státní zástupce.

Dragoun dostal přednost před Bartošem i Bašným

Dragouna vybral Stříž na základě doporučení výběrové komise, o post olomouckého vrchního žalobce měl zájem také náměstek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný. U komise nový olomoucký vrchní žalobce bodoval díky své koncepci rozvoje VSZ v Olomouci.

Dragoun se chce věnovat i efektivnosti poboček v Brně a Ostravě. Právě pobočky VSZ v Olomouci a jejich efektivní řízení zaznívaly jako důvod odchodu bývalého vrchního žalobce Radima Daňhela.

„Je potřeba zhodnotit jejich ekonomičnost, jejich funkčnost, jejich možnost řízení, rychlost předávání informací a na druhou stranu i personální obsazenost těchto poboček, tedy zda by se nám povedlo obsadit tyto tabulky, pokud by byly přesunuty do Olomouce. Jde také o kapacitu, tato budova není nafukovací, sídlí zde nejen vrchní státní zastupitelství, ale i Okresní státní zastupitelství v Olomouci,“ doplnil Dragoun.

Dragoun už jako státní zástupce působil, a to v letech 2007 až 2018, z toho deset let vedl Okresní státní zastupitelství v Lounech. Předtím byl policistou, mimo jiné v protikorupčním útvaru. GIBS šéfoval od roku 2018 do letošního srpna, kdy mu skončilo funkční období.

Do této funkce Dragouna jmenoval tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Provázanost s jakoukoliv politickou stranou Dragoun zásadně odmítl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 13 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 17 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 17 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 19 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
před 21 hhodinami

O víkendu se oteplí, místy může pršet

O nadcházejícím druhém adventním víkendu se v Česku oteplí, v neděli se nejvyšší teploty přiblíží k deseti stupňům Celsia, na začátku příštího týdne bude i kolem třinácti stupňů. I v noci má mrznout jen výjimečně, při jasné obloze a bezvětří. O víkendu zůstane obloha většinou zatažená, ráno se objeví mlhy, místy bude pršet, v pátek může v Čechách ve vyšších polohách ještě sněžit. Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Na jihu Čech někdo tráví psy, policie hledá svědky

Neznámý pachatel tráví psy v okolí největšího českobudějovického sídliště. Během jediného dne se tam při venčení otrávila hned dvě zvířata, přičemž jedno nepřežilo. Další chovatelka teď ve stejné lokalitě našla návnadu s jedem. Místní veterináři i policisté se s problémem setkávají v posledním roce opakovaně. Strážci zákona prosí o pomoc případné svědky. „Během dvaceti minut mi přivezli majitelé dva psy s naprosto stejnými příznaky. Občas vyndáváme hřebíky a jehly ze špekáčků,“ řekl k situaci veterinář Ladislav Lapáček s tím, že útoky na psy neřeší poprvé.
před 23 hhodinami

Hasiči a policisté evakuovali školu v Uherském Brodě kvůli riziku výbuchu

Hasiči a policisté ve středu evakuovali přibližně 450 lidí ze Základní školy Mariánské náměstí v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Důvodem byla přítomnost isopropylalkoholu v jednom z kabinetů a potenciální riziko jeho výbuchu. Mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková na sociální síti uvedla, že obyvatelům v okolí nehrozí bezprostřední nebezpečí. Zásah skončil během odpoledne.
3. 12. 2025Aktualizováno3. 12. 2025
Načítání...