Chyby se hromadily, uvedla znalkyně ke Studénce. V každé fázi se podle ní mohly práce zastavit, ale nestalo se

Při rekonstrukci silničního mostu ve Studénce na Novojičínsku, který se v roce 2008 zřítil a do jehož trosek narazil rychlík, pravděpodobně selhaly kontrolní mechanismy. Vyplynulo to z úterního vyjádření soudní znalkyně Miloslavy Pošvářové. Při hlavním líčení u Okresního soudu v Novém Jičíně poukázala i na další pochybení, například v komunikaci mezi firmami, nedostatečné zkušenosti projektanta či na špatně zvolenou technologii pro manipulaci s mostovkou. Neštěstí tehdy nepřežilo osm lidí, další desítky utrpěly zranění.

„Stavební dozor nevykonával činnost tak, jak měl,“ řekla. „Nebyl nikdo, kdo by kontroloval dodržování bezpečnostních předpisů. Projektant neměl s takovou rekonstrukcí zkušenosti. Věnoval se novostavbám. Tento most byl v provozu padesát let a měl své problémy,“ dodala. 

Znalkyně dále uvedla, že chyby jdou na vrub investora, kterým byl Moravskoslezský kraj, a stavebního i technického dozoru. „Měli se na stavbě podílet, a pokud to nedělali, je to jejich pochybení,“ řekla Pošvářová. Podle ní selhal i drážní dozor, který kontroloval práci nad tratí. „Bezpečnostní hlídky nebyly schopny nehodě zabránit,“ sdělila. 

Pošvářová tvrdí, že se na stavbě nedodržovaly předepsané normy a hromadily se chyby. „V každé fázi se mohly práce zastavit, pochybení napravit. To se ale nikdy nestalo. Riziko gradovalo, až most spadl,“ uvedla před soudem.

Soud bude pokračovat koncem dubna

Se závěry Pošvářové se ztotožnil i znalec z Českého vysokého učení technického Tomáš Rotter. I on znovu poukázal na chyby. „Nebyla dodržována zákonná ustanovení. Byl to totální chaos,“ řekl Rotter. Soudce Jaromír Pšenica po výslechu znalců hlavní líčení odročil. Proces bude pokračovat 29. a 30. dubna.

Soud se železničním neštěstím zabývá už podruhé. První rozsudek zprostil obžaloby všech deset obžalovaných. Krajský soud v Ostravě ho loni zrušil a nařídil nové projednání. Při něm soud znovu vyslechne všechny soudní znalce.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Byli mezi nimi manažeři, pracovníci stavebních firem, živnostník či jeden úředník. Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že by za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání koncem loňského září. Původní rozsudek zrušil, a proto se kauza vrátila do Nového Jičína.