Bývalý místostarosta Rumburku byl zproštěn všech obvinění. Obžaloba jej vinila z útisku a vydírání

Bývalého místostarostu Rumburku Darka Švába obžalovaného z útisku a vydírání okresní soud v Děčíně zprostil všech obvinění. Někdejšímu členovi ČSSD hrozilo až osm let vězení. Podle mluvčí soudu Martiny Syrůčkové dospěl soud k závěru, že se nejednalo o trestný čin. Obžaloba Švába vinila z toho, že při pracovní poradě městských policistů v červnu 2012 pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Šváb to odmítal.

Rozsudek je pravomocný, strany se vzdaly práva na odvolání, informovala Syrůčková. 

Místostarosta podle obžaloby strážníky nabádal k tomu, aby problémové lidi odvedli mimo prostory snímané kamerovým systémem, případně se ke kamerám otočili zády, a pak je fyzicky napadli.

„Výsledek té zhruba sedmileté martýrie je, že mě dnes Okresní soud v Děčíně pravomocně zprostil všech obvinění,“ řekl v úterý novinářům Šváb.

Dodal, že se ještě nezamýšlel nad dalšími kroky. Politik opustil po zveřejnění kauzy v roce 2014 ČSSD. V té době byl i krátce ve vazbě, státní zástupce tehdy uvedl, že panovaly obavy, že by mohl ovlivňovat svědky.

O tom, že Šváb nabádal strážníky k nezákonnému jednání, během hlavního líčení mluvilo několik svědků. Dlouholetý místní politik u soudu odmítl, že by městské policisty podněcoval k nezákonným praktikám při jejich službě.

„Nikdy jsem strážníkům neřekl, aby šli za hranu zákona, požadoval jsem po nich nulovou toleranci, která je obvyklá v jiných městech,“ řekl v minulosti před soudem Šváb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Alkohol za kormidlo nepatří. Policisté připomínají, jak se bezpečně chovat u vody

Policisté během letních prázdnin vyrážejí k přehradám, koupalištím a přírodním vodním plochám, aby v rámci preventivní akce Bezpečně u vody lidem připomněli pravidla bezpečného chování. Na Novomlýnských nádržích se zaměřují nejen na rekreanty na břehu, ale také na vůdce motorových člunů, jachet nebo paddleboardů.
před 1 hhodinou

ODS vyloučila Filipa Dvořáka ze strany

Výkonná rada ODS ve středu ukončila členství předsedovi místní organizace strany v Praze 1 Filipu Dvořákovi, sdělila mluvčí občanských demokratů Mariana Wernerová. Spor vznikl poté, co se celostátní vedení strany kvůli dřívějším kauzám postavilo proti Dvořákově kandidatuře na starostu Prahy 1. Podle Dvořáka je jeho vyloučení výsledkem předem rozhodnutého procesu, i když nikdy nebyl z ničeho obviněn ani vyšetřován.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Policie po zásahu na pražském magistrátu obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci policie obvinila šest lidí a dvě právnické osoby. Viní je z více trestných činů, mezi nimiž je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků či praní špinavých peněz. Podle kriminalistů působili obvinění jako organizovaná zločinecká skupina, potvrdil pro Českou televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár výškové budovy ve Zlíně

Hasiči téměř po dvou týdnech prací ohlásili ve středu odpoledne likvidaci požáru výškové budovy číslo 34 v centru Zlína. Končí i doporučení, aby lidé v okolí nevětrali. I dál ale platí zákaz vstupu do blízkosti torza kvůli jeho narušené statice. Bezpečnostní perimetr vymezuje oplocení a místo hlídá také bezpečnostní agentura.
před 16 hhodinami

Podle Povodí Moravy je vypuštění Nových Mlýnů z bezpečnostního hlediska nemožné

Stav Dyje se po problémech s nedostatkem kyslíku zlepšuje, riziko ale podle odborníků trvá. Podle ekologa Kryštofa Chytrého by mohlo omezit množství sinic a tlející biomasy zprůtočnění alespoň části Novomlýnských nádrží a obnova říční krajiny. Ředitel pro správu povodí z Povodí Moravy Antonín Tůma to odmítá, tvrdí, že vypuštění nádrží není technicky ani z bezpečnostního hlediska možné a ohrozilo by jejich protipovodňovou i vodohospodářskou funkci. O problému diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským.
před 19 hhodinami

Jihomoravský kraj po vážné nehodě autobusů řeší, jak v nich zvýšit bezpečnost

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
před 22 hhodinami

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
21. 7. 2026Aktualizováno21. 7. 2026

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
21. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.