Železnice překračující hranice jazyků a krajů. Jaroslav Rudiš dostal od českého PEN klubu Cenu Karla Čapka

České centrum Mezinárodního PEN klubu udělilo Cenu Karla Čapka pro rok 2022 spisovateli Jaroslavu Rudišovi. Autor, který ve svém díle často propojuje Česko a Německo, ocenění převezme 24. ledna na odborné konferenci v Divadle Archa.

Ocenění Rudiš podle zdůvodnění odborné poroty získal „za hluboce založené literární dílo s přesahem do soudobé hudby, filmu a divadla, jež má svůj severočeský domicil a jehož živým symbolem je železnice překračující hranice jazyků a krajů a utvářející lidské společenství a dějiny.“ 

V porotě zasedli Vladimír Karfík, Pavel Janáček, Petr Kotyk, Markéta Mališová a Jan Šulc. Podle tiskové zprávy o letošním laurátovi rozhodli jednomyslně. Cena Karla Čapka se uděluje od roku 1994. Tehdy byla poprvé vyhlášena u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze za literární dílo. 

Ocenění se uděluje každý sudý rok „za významný literární počin s přihlédnutím k tomu, zda v souladu s usilováním Karla Čapka laureát i jeho dílo nějak výrazně a srozumitelně přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny.“ Mezi laureáty patří Josef Topol, Václav Havel, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Ivan Klíma nebo Petr Šabach.

Odborná konference připomene výročí R.U.R

Slavnostní předání ceny se uskuteční v pondělí 24. ledna v 17 hodin v Divadle Archa pod záštitou ministra kultury Martina Baxy. Rudiš obdrží šek v hodnotě sto tisíc korun a diplom s odůvodněním rozhodnutí poroty. 

Třídenní akce českého centra Mezinárodního PEN klubu bude připomínat 101. výročí od uvedení Čapkovy divadelní hry R.U.R. Literární organizace představí tři odborné konference a tři divadelní představení zmíněné hry v adaptaci divadelního souboru Buchty a loutky. Loňské kulaté výročí museli organizátoři kvůli pandemii koronaviru přeložit na letošní rok. 

Nahrávám video

Mezi nejznámější Rudišovy romány patří Nebe pod Berlínem nebo Konec punku v Helsinkách či komiksová trilogie Alois Nebel. V říjnu minulého roku získal spisovatel vyznamenání od německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera. Ocenil jej Záslužným řádem Spolkové republiky Německo za sbližování Čechů a Němců.

Jeho posledním v Česku vydaným titulem je román Winterbergova poslední cesta, která vyšla v roce 2019 v němčině. V češtině kniha, za níž byl autor v roce 2019 nominovaný na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2020 za knihu získal ocenění Chamisso-Preis/Hellerau, vyšla 14. října. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoTvorbu všestranného umělce Františka Skály zachycuje nový dokument

Nový dokument Petra Slavíka Veřejný prostor Františka Skály portrétuje multižánrového českého umělce, který byl hostem 90’ ČT24. V rozhovoru s Nikolou Reindlovou mluvil jak o průběhu natáčení, tak o své tvorbě, o tom, co ze svého soukromí si chrání, a o co se naopak dělí, nebo o fotografii na filmovém plakátu. „Všechno mě baví z výtvarné činnosti,“ shrnul umělec svůj radostný přístup k tvorbě.
před 3 hhodinami

VideoJazzový Vivaldi v Obecním domě. Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble

Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble. Slovenské kvarteto ve Smetanově síni Obecního domu v úterý zahraje Čtvero ročních dob italského skladatele Antonia Vivaldiho. Klasickou hudbu propojují s jazzovými prvky a především s improvizací. Koncert je prvním z pražské odnože festivalu Viva Musica. Ten na Slovensku v roce 2005 založil Matej Drlička, bývalý generální ředitel Slovenského národního divadla.
před 13 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 17 hhodinami

VideoSuzanne Vega v Praze prošla čtyři dekády své tvorby. Na pódiu se dnes cítí svobodněji

Americká písničkářka Suzanne Vega představila v Praze skladby ze čtyř desetiletí své kariéry i nejnovější album Flying with Angels. Jeho název ji napadl ve snu a nejprve podle něj napsala píseň. Jako zkušenější interpretka se podle svých slov cítí sebevědoměji, na pódiu se více pohybuje a vyjadřuje se způsoby, na které byla před čtyřiceti lety příliš citlivá. Rozhovor se zpěvačkou vedla Alžběta Stančáková.
20. 7. 2026

Zemřela oscarová herečka Frickerová, proslavila se i rolí v Sám doma 2

V Dublinu ve čtvrtek večer po vleklých zdravotních problémech zemřela v 81 letech irská oscarová herečka Brenda Frickerová, napsala agentura AP. Čeští diváci ji znají například jako holubí ženu ze snímku Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.
17. 7. 2026

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
16. 7. 2026

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
16. 7. 2026

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.