The Sound is Innocent, zjistí Švýcaři díky Čechům. A ještě se naučí hrát letní hokej

Filmový festival Visions du Réel ve švýcarském Nyonu uvede dva koprodukční dokumenty České televize: poetický manuál k elektronické hudbě The Sound is Innocent a dokumentární komedii Letní hokej, která sleduje společné soustředění českých a marockých hokejistů.

Snímek The Sound is Innocent charakterizují tvůrci jako hravý cestopis elektronické hudby. Průvodkyní je divákům skladatelka a režisérka filmu Johana Ožvold, pro niž elektronická hudba znamená možnost svobodného uměleckého vyjádření. 

V mytickém prostoru nahrávacího studia provádí historií i současností elektronické hudby a zkoumá vztah mezi skladatelem a technologií. Poetická cesta ji zavádí i k širším, souvisejícím otázkám po funkci umění v době globalizace nebo vnímání posluchače ve virtuálním světě.

Johana Ožvold
Zdroj: ČT

Obecné otázky vyplývají i z dokumentární komedie Letní hokej. Tomáš Bojar a Rozálie Kohoutová, kteří před třemi lety zaujali dokumentem FC Roma o klubu složeném převážně z romských hráčů, se tentokrát připojili k hokejovým juniorům. 

S hráči ve věku mezi dvanácti a čtrnácti lety se vydali na soustředění do Maroka, pro tento sport překvapivé země, a sledovali také, když se naopak marocká hokejová výprava vydala do mrazivého Náchoda. Oboustranný teplotní a kulturní šok přinesl mnohé úsměvné situace, ale také zamyšlení nad vzájemným pochopením odlišných kultur. 

Letní hokej
Zdroj: ČT

Jak Letní hokej a dokument The Sound is Innocent bude vnímat švýcarské publikum, zjistí čeští tvůrci mezi 5. a 13. dubnem, kdy se festival na břehu Ženevského jezera koná.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadlo v Dlouhé mluví o Vegetariánce

Na jevišti ožívá román jihokorejské spisovatelky Han Kang, před dvěma lety oceněné Nobelovou cenou. Inscenaci Vegetariánka o vzpouře proti konvencím připravilo pražské Divadlo v Dlouhé.
před 4 hhodinami

Tata Bojs vydali album V původním snění

Kapela Tata Bojs vydává svou jedenáctou studiovou desku. Album V původním snění je hudební směsí rokenrolu, taneční energie i balad.
před 9 hhodinami

VideoŠkrty v kultuře vyvolaly rozruch. Umělci se obávají o budoucnost institucí

Vláda Andreje Babiše (ANO) letos snižuje rozpočet ministerstvu kultury oproti loňsku o dvanáct procent. Umělci, divadelníci i třeba lidé na literární scéně se tak obávají o osud svých institucí. Týká se to například i literárního časopisu Host, který se spoléhá na veřejné zdroje – podporuje ho město Brno, ale třeba i ministerstvo kultury. „Čtyřicet procent už je opravdu hodně. Už myslím, že byste musel uvažovat o zrušení úvazků, že se časopis bude tisknout na horší papír, nebo vydáte méně čísel ročně,“ uvedl šéfredaktor časopisu Host Jan Němec. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) zprávy o čtyřicetiprocentním škrtu označil za dezinformace. V příštích dnech chce ministerstvo s profesními asociacemi o škrtech v rozpočtu jednat.
včera v 06:00

Kontrarevolucionář v hollywoodském stylu. KLDR zatraktivňuje propagandu

V novém propagandistickém filmu, který letos odvysílala severokorejská televize, se kontrarevolucionář neúspěšně pokusí o atentát na někdejšího vůdce Kim Čong-ila. Fiktivní příběh překvapuje akčními scénami a navazuje na trend filmařů KLDR točit ve stylu Hollywoodu. Chtějí tak konkurovat zahraniční produkci, která se k Severokorejcům i přes zákazy dostává. A nabídnout propagandu v atraktivním balení.
28. 2. 2026

Warner Bros. podepsala smlouvu o převzetí s Paramountem

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) podepsala smlouvu, podle níž ji za 110 miliard dolarů (2,2 bilionu korun) přebírá mediální skupina Paramount Skydance. Vyplývá to ze záznamu globální porady firmy, který má k dispozici agentura Reuters. Druhý zájemce o převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu WBD, společnost Netflix, předtím odmítl zvýšit svou nabídku. Spojením obou firem vznikne jedno z největších filmových studií na světě.
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Kvíz: „Jen sympaťáci umírají mladí.“ Znáte dobře Červeného trpaslíka?

Ve věku sedmdesáti let zemřel britský režisér a scenárista Rob Grant, jeden ze spolutvůrců britského sci-fi sitkomu Červený trpaslík, informovala ve čtvrtek britská média. Připomeňte si osudy posádky lodi, která bloudí v hlubinách vesmíru, prostřednictvím kvízu.
27. 2. 2026

Francouzského Césara za nejlepší film získal L'Attachement

Francouzskou cenu César za nejlepší film získal snímek „L'Attachement“ režisérky Carine Tardieuové. Po slavnostním udílení cen francouzské filmové akademie o tom v noci na pátek informovala agentura AFP. Snímek uspěl také v kategoriích nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší adaptovaný scénář, proměnil tři z celkových osmi nominací.
27. 2. 2026

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
26. 2. 2026
Načítání...