Kniha Klub shrnuje sexuální skandál v zákulisí Nobelovy ceny za literaturu

V roce 2018 nebyla udělena Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální obtěžování v kruzích blízkých Švédské akademii, která ocenění uděluje. Skandál odhalily reportáže novinářky Matildy Voss Gustavssonové. Knižně vyšly pod názvem Klub, nedávno i v českém překladu.

Aféra, která ovlivnila udělování Nobelovy ceny za literaturu, propukla ve spojení s francouzským fotografem Jean-Claudem Arnaultem. „Jeho pověst, že si takzvaně rád sáhne, jak říkali jeho známí, byla rozšířená, ale bralo se to tak, že je to taková zábavná postavička švédské kulturní scény,“ podotýká spisovatelka a publicistka Klára Vlasáková.

Ze sexuálního zneužívání Arnaulta obvinilo osmnáct žen. Zprvu se ale bály vypovídat. „Byly to začínající umělkyně, mladší ženy a zároveň ženy, které si v době, kdy k násilí či zneužívání došlo, procházely nějakou osobní krizí nebo byly v nějakém zranitelném postavení,“ říká Vlasáková. Odvahu obětem dodalo hnutí MeToo, o své příběhy se podělily s novinářkou Matildou Voss Gustavssonovou.

„Reportážní kniha Klub představuje necenzurovaný portrét zákulisí švédského kulturního života, a především boje o moc a jejího zneužívání. Jedním z jejich projevů byl i Arnaultův pocit beztrestnosti při sexuálním násilí na ženách,“ píše nakladatelství Absynt, které stojí za českým překladem. Toho se ujal Martin Škapa.

Podezření i ze střetu zájmů a vynesení laureátů

Aféra dopadla plnou vahou na Švédskou akademii, v jejíchž prostorách se některé z případů měly odehrát. Arnault je manželem dnes už bývalé členky Švédské akademie Katariny Frostensonové. V této souvislosti se prošetřovalo i obvinění ze střetu zájmů.

Švédská akademie, která rovněž každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií, totiž v minulosti finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, jež Arnault s Frostensonovou vedli. Objevila se rovněž podezření, že Arnault opakovaně předem vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu.

Nahrávám video

V souvislosti s těmito aférami Švédskou akademii opustilo několik jejích členů. Následně akademie oznámila, že je zapotřebí nejprve obnovit důvěru veřejnosti v tuto instituci a že Nobelovu cenu za rok 2018 neudělí. Následující rok tak byla předána ocenění dvě.

Arnault veškerá obvinění odmítl. Nakonec byl shledán vinným ze dvou znásilnění a odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání dva a půl roku, od roku 2020 je na svobodě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V tunelech metra se natáčí mysteriózní Zmizení Sáry Lindertové

Mysteriózní minisérie Zmizení Sáry Lindertové kombinuje kriminální a nadpřirozené prvky. V pražských tunelech metra, kde se příběh z velké části odehrává, ji natáčí režisér Matěj Chlupáček. Vzniká v koprodukci České televize a společnosti Canal+.
před 9 hhodinami

Michael sesadil Oppenheimera. Je nejvýdělečnějším filmovým životopisem

Michael Jackson opět vede žebříčky prodejnosti. Tentokrát filmové. Hraný snímek o začátcích krále popu, se stal nejvýdělečnějším životopisným snímkem vůbec. Celosvětově vydělal dosud 977 milionů dolarů (necelých 20,8 miliardy korun). Na druhé místo tak odsunul Oppenheimera, příběh o vývoji atomové bomby. Na milionové tržby – a umístění v žebříčku – v minulosti dosáhly třeba filmy o Freddiem Mercurym, čínském důstojníkovi z bitvy o Šanghaj nebo o indiánce Pocahontas.
před 12 hhodinami

Muse na desátém albu zachytili signál z vesmíru

Anglická skupina Muse vydává desáté album. Kapela ve své hudbě dlouhodobě čerpá ze sci-fi motivů, její tvorba bývá řazena do žánru vesmírného rocku. Na nové desce The Wow! Signal odkazuje k mimozemským civilizacím.
včera v 11:26

VideoAbych psal, musím být rozzlobený, říká punker Wattie Buchan

Skotští punkeři The Exploited vydali poslední album před více než dvaceti lety. „Důvodů je mnoho. Prošel jsem si depresí. Abych mohl psát punkovou hudbu, musím být rozzlobený. Přitom jsem už dlouho šťastný,“ vysvětlil frontman kapely Wattie Buchan. Rozhovor České televizi poskytl při vystoupení na festivalu Mighty Sounds v Táboře.
29. 6. 2026

VideoOdbourává stres a uklidňuje. Projekt chce ke čtení přitáhnout více Čechů

Čtení považuje za prospěšné přes 80 procent populace, zároveň však téměř třetina dospělých nezvládne ani jeden titul za rok. V průzkumu to zjistila iniciativa Čteme za nároďák. Její strůjci chtějí k literatuře – kvůli jejím přínosům – přivést víc lidí. I krátká chvíle s knihou podle nich odbourává stres a stimuluje pozornost. Vědci si všimli, že děti chtějí číst o svých konkrétních zálibách, při výběru knihy je proto důležité zjistit, co je vlastně baví. Děti-čtenáři pak bývají podle výzkumů v budoucnu úspěšnější i spokojenější. Benefity pokračují v dospělosti, četba podporuje empatii, uklidňuje a zlepšuje koncentraci. Odborníci doporučují začít třeba stránkou denně, dospělí si mohou zdravý návyk vybudovat právě během čtení se svými dětmi.
29. 6. 2026

Varšavská výstava představuje surrealismus jako politickou zbraň proti fašismu

Nová výstava ve Varšavském muzeu moderního umění představuje surrealismus nikoli jako snovou fantazii, ale jako politicky angažované hnutí, které vzniklo v přímém protikladu k fašismu, nacionalismu a kolonialismu. Výstava potrvá od 26. června do 10. ledna 2027.
28. 6. 2026

Janssonová zůstala především autorkou mumínků

Od úmrtí finské spisovatelky a kreslířky Tove Janssonové uplynulo 27. června čtvrtstoletí, její dílo však stále žije a s velkou určitostí i bude žít – v příbězích o mumíncích totiž přivedla na svět postavy, jež od svého zrodu nepřestávají oslovovat stále nové generace čtenářů.
27. 6. 2026

O Vánocích se na ČT vrátí David Švehlík jako Krakonoš

Divácky úspěšná pohádka Krakonošovo tajemství bude mít o letošních Vánocích pokračování. Coby vládce hor se opět vrátí David Švehlík. Nový příběh s názvem Krakonoš a básník se v těchto dnech natáčí ve studiích na Kavčích horách i v blízkosti Krkonoš. Režie se i tentokrát ujal Peter Bebjak.
26. 6. 2026

Evropský pohled