Cenu Magnesia Litera může získat Jan Žižka, Městská poezie Brno i rozhovor s Markem Váchou

Na literární ocenění Magnesia Litera je nominováno 27 knih a šest blogů. Aktuální 19. ročník zaznamenal rekordní počet 488 přihlášek. Cenu mohou získat Možnosti milostného románu Jana Němce, rozhovor s Markem Váchou Jízda v levém pruhu, monografie Jan Žižka od Petra Čorneje nebo blog o Crohnově nemoci. Slavnostní udílení cen se uskuteční 7. dubna na Nové scéně Národního divadla a přímý přenos odvysílá ČT art.

V nejpočetněji zastoupené kategorii Litera za prózu jsou mezi šesti nominovanými román Jiřího Kratochvila Liška v dámu, soubor povídek Kolem Jakuba od Michala Vrby, románový debut Štěpána Kučery s názvem Projekt Gilgameš, pamfletický román Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský Davida Zábranského, Možnosti milostného románu Jana Němce a próza Veroniky Bendové Vytěženej kraj.

Největší nárůst v počtu přihlášek zaznamenala kategorie Litera za knihu pro děti a mládež. Z 84 přihlášených titulů byla do nominace vybrána autorská encyklopedie Davida Böhma A jako Antarktida - Pohled z druhé strany, básnická sbírka Každá věc má něco společného se štěstím, kterou napsal Peta Borkovec, nebo Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové od Petra Koťátka.

V kategorii Publicistika je nominována kniha rozhovorů s českými a moravskými samotáři Jako v nebi, jenže jinak od Aleše Palána, životopisná vyprávění Hornické vdovy Kamily Hladké nebo rozhovor Jízda v levém pruhu, který vedli Marek Vácha a Jožin Valenta.

Nositele hlavního ocenění soutěže Magnesia Litera, tedy Knihu roku, tradičně vybere třísetčlenná porota zástupců literárního odvětví. Loni v této kategorii zvítězil román Radky Denemarkové Hodiny z olova. Knihy se za minulý rok prodalo více než 13 tisíc výtisků.

Nominaci získalo i šest blogů

Šest nejlepších blogů roku 2019 vybrala tříčlenná porota složená ze spisovatelky Anny Bolavé, básníka Petra Borkovce a publicisty Ondřeje Nezbedy. Vítěze zvolí čtenáři blogů, hlasovat mohou do 4. dubna.

Odměnu 50 tisíc korun na knižní vydání blogu může získat Natálie Ficenová, která píše o autismu na Zrzi.cz, facebookový projekt Městská poezie Brno, Tereza Nagyová a její výpověď o Crohnově chorobě nejsemtabu.cz, blog sdružující autory píšící „do šuplíku“ knihomam.cz (Kristýna Sládečková), blog klimatologa Radima Tolasze tolasz.cz nebo příspěvky o životě po vážné autonehodě pacholek.com (Jiří Švihálek).

Další knižní tituly byly nominovány v kategoriích Poezie, Naučná literatura, Nakladatelský čin, Objev roku a Překladová kniha.

O nejlepší knihu roku 2019 hlasují také čtenáři. V kategorii Kosmas cena čtenářů můžou hlasovat do 2. dubna na webových stránkách Magnesia Litera nebo prostřednictvím pohlednic ve vybraných knihkupectvích, knihovnách, školách nebo kavárnách. Ceny Magnesia Litera uděluje spolek Litera od roku 2002. 

  • Litera za prózu
    Veronika Bendová: Vytěženej kraj (fra)
    Jiří Kratochvil: Liška v dámu (Druhé město)
    Štěpán Kučera: Projekt Gilgameš (Druhé město)
    Jan Němec: Možnosti milostného románu (Host)
    Michal Vrba: Kolem Jakuba (Argo)
    David Zábranský: Logoz (Větrné mlýny)
  • Litera za poezii
    Jiří Dynka: Pomor (Druhé město)
    Daniel Hradecký: Přibližování dřeva (Perplex)
    Ewald Murrer: Noční četba (Aula)
  • Litera za knihu pro děti a mládež
    David Böhm: A jako Antarktida (Labyrint)
    Petr Borkovec: Každá věc má něco společného se štěstím (Běžíliška)
    Petr Koťátko: Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové (Meander)
  • Litera za naučnou literaturu
    Petr Čornej: Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)
    Michal Kopeček (ed.): Architekti dlouhé změny: Expertní kořeny postsocialismu v Československu (Argo/FFUK/USDAV)
    Vladimír Horák, Jakub Plášil, Pavel Škácha: Jáchymov: Mineralogická perla Krušnohoří (Academia)
  • Litera za nakladatelský čin
    I. M. Jirous: Magorova oáza (Torst)
    J. A. Komenský: Labyrint světa a ráj srdce (Práh)
    Jana Maříková-Kupková a kol.: Katedrála viditelná a neviditelná (Hilbertium)
  • Litera za překladovou knihu
    Lucia Berlinová: Manuál pro uklízečky (přeložila Martina Knápková; Argo)
    Edward St Aubyn: Patrick Melrose I (přeložil Ladislav Nagy; Argo)
    Fernando Vallejo: Madona zabijáků (přeložil Petr Zavadil; fra)
  • Litera za publicistiku
    Kamila Hladká: Hornické vdovy (Dcera sestry)
    Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak (Prostor)
    Jožin Valenta, Marek Vácha: Jízda v levém pruhu (Cesta)
  • Litera pro objev roku
    Romi Grey: Jmenuji se Orel (Kniha.Je)
    Vratislav Kadlec: Hranice lesa (Argo)
    Ema Labudová: Tapetář (Knižní klub)
  • Magnesia Blog roku
    Natálie Ficenová: Zrzi.cz
    Městská poezie Brno
    Tereza Nagyová: Nejsemtabu.cz
    Kristýna Sládečková: Knihomam.cz
    Jiří Švihálek: Pacholek.com
    Radim Tolasz: Tolasz.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Brusel kvůli ruské účasti končí s financováním benátského bienále

Evropská komise odebrala grant dva miliony eur (zhruba 48,4 milionu korun) pořadateli benátského bienále kvůli letošní účasti Ruska na této přehlídce současného umění, která začala 9. května. Napsala o tom belgická agentura Belga s odvoláním na úterní prohlášení agentury Evropské komise pro vzdělání, audiovizi a kulturu (EACEA). Znovuotevření ruského pavilonu na jedné z nejznámějších přehlídek umění na světě poprvé od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo silnou kritiku.
před 14 hhodinami

VideoTvorbu všestranného umělce Františka Skály zachycuje nový dokument

Nový dokument Petra Slavíka Veřejný prostor Františka Skály portrétuje multižánrového českého umělce, který byl hostem 90’ ČT24. V rozhovoru s Nikolou Reindlovou mluvil jak o průběhu natáčení, tak o své tvorbě, o tom, co ze svého soukromí si chrání, a o co se naopak dělí, nebo o fotografii na filmovém plakátu. „Všechno mě baví z výtvarné činnosti,“ shrnul umělec svůj radostný přístup k tvorbě.
před 20 hhodinami

VideoJazzový Vivaldi v Obecním domě. Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble

Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble. Slovenské kvarteto ve Smetanově síni Obecního domu v úterý zahraje Čtvero ročních dob italského skladatele Antonia Vivaldiho. Klasickou hudbu propojují s jazzovými prvky a především s improvizací. Koncert je prvním z pražské odnože festivalu Viva Musica. Ten na Slovensku v roce 2005 založil Matej Drlička, bývalý generální ředitel Slovenského národního divadla.
21. 7. 2026

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
21. 7. 2026

VideoSuzanne Vega v Praze prošla čtyři dekády své tvorby. Na pódiu se dnes cítí svobodněji

Americká písničkářka Suzanne Vega představila v Praze skladby ze čtyř desetiletí své kariéry i nejnovější album Flying with Angels. Jeho název ji napadl ve snu a nejprve podle něj napsala píseň. Jako zkušenější interpretka se podle svých slov cítí sebevědoměji, na pódiu se více pohybuje a vyjadřuje se způsoby, na které byla před čtyřiceti lety příliš citlivá. Rozhovor se zpěvačkou vedla Alžběta Stančáková.
20. 7. 2026

Zemřela oscarová herečka Frickerová, proslavila se i rolí v Sám doma 2

V Dublinu ve čtvrtek večer po vleklých zdravotních problémech zemřela v 81 letech irská oscarová herečka Brenda Frickerová, napsala agentura AP. Čeští diváci ji znají například jako holubí ženu ze snímku Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.
17. 7. 2026

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
16. 7. 2026

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
16. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.