Jako by po zemětřesení přišlo tsunami. Krach Thomase Cooka ohrožuje hoteliéry na celém světě

Někdo byl připraven, jiné ale krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook zaskočil. Hotely na celém světě se teď strachují, jak to bude s platbami tak velké společnosti za letošní sezonu, a celá branže se po pádu tohoto giganta bojí budoucnosti. Někteří na druhou stranu pociťují optimismus v souvislosti s tím, že končí časy, kdy byl Thomas Cook hegemonem v odvětví cestovního ruchu. Jaký to bude mít vliv na ceny dovolených v příštím roce, to si ale zatím nikdo netroufá říct, poznamenala agentura DPA.

Rozsah problémů ilustruje účet, jaký po krachu cestovní kanceláře Thomas Cook vystavili majitelé ubytovacích zařízení v Řecku. Tamní svaz hotelů uvedl, že jen za letošní sezonu je nutné počítat s přímými výpadky ve výši 200 milionů eur (5,1 miliardy korun). Částka odpovídá fakturám, které Thomas Cook nezaplatil. K tomu bude zřejmě nutné připočíst dalších 115 milionů eur za hosty, kteří kvůli krachu společnosti na dovolenou nepojedou.

A nelze přehlížet ani další následky. „Jde o zaměstnance hotelů, platby daní, o platby dodavatelům,“ vypočítává předseda řeckého svazu hotelů Grigoris Tasios. V Řecku funguje celkem asi deset tisíc hotelů, z nichž je ale mnoho velmi malých. Mezi těmi velkými je 1200 zařízení, kde velkou část ubytovaných tvořili právě klienti cestovní kanceláře Thomas Cook. Mnoho z nich si teď klade otázku, co dál. Několik desítek jich bylo dokonce franšízovými partnery britského koncernu a otázky ohledně jejich budoucnosti jsou mimořádně naléhavé.

Komplikovaná je situace také ve Španělsku. Také tam se hodnota nezaplacených účtů podle lidí z oboru vyšplhá nejméně na 200 milionů eur, z toho polovina připadá na Mallorku.

Dřívější zavírání hotelů po sezoně

V Turecku některé hotely kvůli krachu zavřou po sezoně dříve, než původně plánovaly, uvedl tamní hotelový svaz Türofed.

Jasněji se vyjadřuje Turecká rada pro turismus, když hovoří o „těžké krizi“, která bude znamenat ztrátu nejméně 350 milionů eur. Nejsilněji krach Thomase Cooka nedopadl na turistickou baštu Antalya, ale na města Marmaris, Fethiye a Dalaman, ležící dál na západ, a na letoviska v oblasti Egejského moře, říká šéf Türofedu Osman Ayik. Konkrétní údaje zatím nemá. Zasaženo je asi tisíc firem, a jak se s pádem významného klienta vypořádají, to se ukáže teprve v nadcházejících letech.

Turecká federace hotelů založila cosi jako krizový štáb. Jedná se v něm o uhrazení dluhů a o pomoci firmám, které akutně potřebují peníze.

Také v Řecku se ozývají požadavky svazů, aby vláda důležité branži tamního hospodářství pomohla, nebo alespoň umožnila daňové úlevy. Turistický ruch se v Řecku přímo podílí na 25 procentech hrubého domácího produktu (HDP) a nepřímo prý na 35 procentech HDP.

„Katastrofa“ v Gambii

Krach cestovní kanceláře Thomas Cook ale nedělá starosti jen podnikatelům v evropských destinacích. V Africe zasáhl Gambii, malou zemi, která své naděje vložila právě do cestovatelského nadšení lidí z Evropy. Thomas Cook tam letecké zájezdy pořádal hlavně v období mezi listopadem a dubnem. Pro zoufale chudou Gambii znamená krach firmy katastrofu – turistický ruch se na tamním HDP totiž podílí asi 30 procenty.

Také z indonéského ostrova Bali se ozývá nářek hoteliérů, že kvůli insolvenci britského podniku přišli o větší sumy peněz. Zatím však neoznámili, že by museli kvůli tomu zavírat hotely či propouštět. A podobné je to v Thajsku, kde se v některých hotelech pokoušeli peníze získat přímo od klientů. Na některé hosty tam hoteliéři vyvíjeli nátlak, vyhrožovali jim i policií.

V Řecku se už v den, kdy Thomas Cook vyhlásil insolvenci, hovořilo v branži o „zemětřesení o síle sedmi stupňů“. Na následující tsunami se stále čeká.

Hays Travel koupí britské pobočky

V některých ohledech už je ale budoucnost jasnější. Hays Travel, který byl konkurentem Thomase Cooka, koupí síť více než pěti set kamenných poboček zkrachovalé cestovní kanceláře na hlavních třídách britských měst.

Čeká se, že zaměstná nezanedbatelný počet bývalých zaměstnanců Thomase Cooka, kteří v nich dříve pracovali. „Je to přelom nejen pro nás – pobočky se nám ztrojnásobí a budeme mít dvakrát více zaměstnanců – ale i pro odvětví (cestovního ruchu), které si udrží jedny z nejtalentovanějších lidí,“ komentoval krok na webu společnosti generální ředitel John Hays.

Firma Hays tak zachrání až 2500 pracovních míst. Už od krachu Thomase Cooka nabrala 421 jeho bývalých zaměstnanců a dalším práci nabídla, uvedl britský insolvenční úřad.